Wystawienie korekty VAT – problemy z rozliczeniem

korekta faktury vat

Wystawiasz korekty faktur VAT? Sprawdź, jakie sytuacje mogą okazać się problematyczne.

Wprowadzenie pakietu SLIM VAT w obszarze korygowania faktur wprowadziło sporo zamieszania, przynajmniej na początku. Problemy z otrzymaniem potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę są znane, obowiązująca zmiana ma temu zaradzić. Ale nie to zagadnienie będzie przedmiotem w naszych rozważaniach. W dzisiejszym artykule spojrzymy na inne zagadnienia problematyczne związane z korygowaniem transakcji gospodarczych.

Ogólne zasady ujmowania faktur korygujących

Zgodnie z obecnie obowiązującymi normami w tym obszarze należy pamiętać, że w przypadku korygowania faktury VAT ważne są założenia, o których mowa w proponowanych publikacjach.

Kiedy dochodzi do korygowania transakcji?

W kontekście projektu objaśnień dotyczącego m.in. rozliczania faktur korygujących w VAT pojawiła się dyskusja na temat sposobu rozliczania korekt faktur, o których nie wspomniano w objaśnieniach. W projekcie objaśnień skoncentrowano się przede wszystkim na następujących obszarach, w których dochodzi do wystawienia korekty:

 1. Zwrot towaru i opakowań.
 2. Potransakcyjne obniżki, rabaty, opusty, skonto.
 3. Zwrot całości lub części zaliczki.
 4. Błąd w kwocie podatku VAT.
 5. Zwrot dotacji, subwencji, innych dopłat o podobnym charakterze.

Sytuacje problematyczne z korygowaniem faktur

Specjaliści zwracają uwagę na inne problematyczne kwestie, o których nie ma mowy ani w przepisach, ani w projekcie objaśnień. Chodzi o następujące kwestie:

 1. Błędnie zastosowany kurs waluty na fakturze pierwotnej.

  W takim przypadku mogą powstać dwie sytuacje z korygowaniem transakcji:

  • może wystąpić korekta in plus, w przypadku której nie jest wymagane uzgodnienie z kontrahentem.
  • może wystąpić korekta in minus, gdzie takie uzgodnienie jest wymagane.

  Jakie kursy walut należy stosować do przeliczania transakcji wyrażonych w walutach obcych, wynika z obowiązujących przepisów, nie może być więc przedmiotem uzgodnień z nabywcą. Rodzi się pytanie, w jaki sposób dokumentować uzgodnienie, którego co do zasady nie powinno być?

 2. Błędne wskazanie kwoty na fakturze.

  Pomyłka jest rzeczą ludzką. Może wystąpić sytuacja, w której dochodzi do wpisania pomyłkowo błędnej kwoty na fakturze, niższej lub wyższej. Jest to pomyłka jednostronna leżąca po stronie wystawiającego fakturę. W jaki sposób dokonywać nowych uzgodnień transakcji z odbiorcą, skoro to jest przeoczenie z winy dostawcy?

 3. Rabat za przekroczenie limitu obrotu.

  Przedsiębiorcy zawierają często w umowach o współpracy klauzule, z których wynika, że po przekroczeniu umówionego w danym okresie progu obrotów otrzymają rabat, najczęściej określony procentowo, na całość zrealizowanych dostaw.

  Wypłacenie przydzielonego rabatu może mieć miejsce zupełnie w innym okresie rozliczeniowym niż spełnienie warunku umowy. Wypłata rabatu może mieć miejsce w lutym 2021 r. a przekroczenie ustalonego limitu dostaw w miesiącu grudniu 2020 r. Kiedy w takim przypadku należy dokonywać korekty faktury, w grudniu czy w lutym? Czy będą obowiązywały nowe przepisy odnośnie uzgodnień z kontrahentem, a jeżeli tak, to czy będzie to miało miejsce w miesiącu grudniu 2020 r. czy w lutym 2021 r.?

Pytania pozostają otwarte, ponieważ brakuje na nie odpowiedzi w przepisach, jak również w projekcie objaśnień SLIM VAT. Zmiana przepisów dopiero zaczęła obowiązywać, więc nie pozostaje nam nic innego, jak na bieżąco śledzić pojawiające się wyjaśnienia w tym temacie. Najczęściej w takich problematycznych kwestiach dochodzi do wypracowania pewnego modelu postępowania, o czym na pewno będziemy informować.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość