Powrót

Zakup składnika majątku – na jaki dokument?

zakup składnika majątku

Prowadzisz firmę i chcesz kupić środek trwały? Sprawdź jak udokumentować zakup.

Zakup składnika majątku - omówione zagadnienia:

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Do składników majątku firmy zalicza się rzeczowe aktywa trwałe o określonych parametrach. W każdej firmie dochodzi do zakupu różnego rodzaju składników majątkowych, które są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej. Jednym z najpowszechniejszych jest samochód osobowy, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę na własny rachunek. Poza tym liczne sprzęty, narzędzia, urządzenia w zależności od profilu działalności będą składnikami majątku firmy.

Składniki majątkowe definicja

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli chodzi o składniki majątkowe – oznacza to aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Natomiast zgodnie z tą ustawą rzeczowe aktywa trwałe są to środki trwałe o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności:

 • nieruchomości – w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
 • maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy,
 • ulepszenia w obcych środkach trwałych.

Ponadto, aby przedsiębiorca mógł ująć środek trwały w kosztach firmy, musi on spełniać kilka warunków:

 • stanowić własność lub współwłasność przedsiębiorcy;
 • musi być wykorzystywany w prowadzonej działalności;
 • musi być kompletny i zdatny do użytku;
 • musi być właściwie udokumentowany.

Jak udokumentować zakup składnika majątku?

Zakup składnika majątkowego można zewidencjonować na podstawie następujących dokumentów:

 1. Faktura VAT zakupu, w tym zakup po zakończonej umowie leasingu.
 2. Rachunek wystawiony przez przedsiębiorcę zwolnionego z VAT.
 3. Faktura VAT marża.
 4. Umowa kupna-sprzedaży.
 5. W drodze nieodpłatnego otrzymania, w tym w drodze spadku lub darowizny.
 6. Oświadczenie o przekazaniu do majątku firmy prywatnego składnika majątkowego przedsiębiorcy.

Jeżeli zakup ŚT będzie miał miejsce na paragon, to przedsiębiorca prowadzący firmę nie ma możliwości ujęcia go w ewidencji, ponieważ przepisy na to nie pozwalają. W przypadku zakupu prywatnego na paragon, a następnie wprowadzenie takiego ŚT do majątku firmy jest jak najbardziej możliwe, ale wiąże się z koniecznością wyceny wg cen rynkowych.

Dla przypomnienia od 2018 roku zmieniła się zasada ujmowania w kosztach uzyskania przychodów środków trwałych o wartości początkowej do 10.000 zł i fabrycznie nowych środków trwałych o wartości początkowej do 100.000 zł.

Środki trwałe (ŚT) o wartości początkowej do 10.000 zł można ująć w kosztach uzyskania przychodów na 3 sposoby:

 • nie wprowadzać do ewidencji ŚT i ująć ich wartość bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów;
 • wprowadzić do ewidencji ŚT i dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego;
 • wprowadzić do ewidencji ŚT i dokonywać odpisów amortyzacyjnych na zasadach ogólnych.
Fabrycznie nowe środki trwałe do kwoty 100.000 zł należy wprowadzić do ewidencji ŚT i można dokonać jednorazowej amortyzacji lub amortyzować na zasadach ogólnych.  

Przeczytaj również: Wycofanie środka trwałego do majątku prywatnego co z VAT i PIT?
   
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość