Zakup składnika majątku – na jaki dokument?

zakup składnika majątku

Prowadzisz firmę i chcesz kupić środek trwały? Sprawdź jak udokumentować zakup.

Zakup składnika majątku - omówione zagadnienia:

Do składników majątku firmy zalicza się rzeczowe aktywa trwałe o określonych parametrach. W każdej firmie dochodzi do zakupu różnego rodzaju składników majątkowych, które są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej. Jednym z najpowszechniejszych jest samochód osobowy, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę na własny rachunek. Poza tym liczne sprzęty, narzędzia, urządzenia w zależności od profilu działalności będą składnikami majątku firmy.

Składniki majątkowe definicja

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli chodzi o składniki majątkowe – oznacza to aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Natomiast zgodnie z tą ustawą rzeczowe aktywa trwałe są to środki trwałe o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności:

 • nieruchomości – w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
 • maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy,
 • ulepszenia w obcych środkach trwałych.

Ponadto, aby przedsiębiorca mógł ująć środek trwały w kosztach firmy, musi on spełniać kilka warunków:

 • stanowić własność lub współwłasność przedsiębiorcy;
 • musi być wykorzystywany w prowadzonej działalności;
 • musi być kompletny i zdatny do użytku;
 • musi być właściwie udokumentowany.

Jak udokumentować zakup składnika majątku?

Zakup składnika majątkowego można zewidencjonować na podstawie następujących dokumentów:

 1. Faktura VAT zakupu, w tym zakup po zakończonej umowie leasingu.
 2. Rachunek wystawiony przez przedsiębiorcę zwolnionego z VAT.
 3. Faktura VAT marża.
 4. Umowa kupna-sprzedaży.
 5. W drodze nieodpłatnego otrzymania, w tym w drodze spadku lub darowizny.
 6. Oświadczenie o przekazaniu do majątku firmy prywatnego składnika majątkowego przedsiębiorcy.

Jeżeli zakup ŚT będzie miał miejsce na paragon, to przedsiębiorca prowadzący firmę nie ma możliwości ujęcia go w ewidencji, ponieważ przepisy na to nie pozwalają. W przypadku zakupu prywatnego na paragon, a następnie wprowadzenie takiego ŚT do majątku firmy jest jak najbardziej możliwe, ale wiąże się z koniecznością wyceny wg cen rynkowych.

Dla przypomnienia od 2018 roku zmieniła się zasada ujmowania w kosztach uzyskania przychodów środków trwałych o wartości początkowej do 10.000 zł i fabrycznie nowych środków trwałych o wartości początkowej do 100.000 zł.

Środki trwałe (ŚT) o wartości początkowej do 10.000 zł można ująć w kosztach uzyskania przychodów na 3 sposoby:

 • nie wprowadzać do ewidencji ŚT i ująć ich wartość bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów;
 • wprowadzić do ewidencji ŚT i dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego;
 • wprowadzić do ewidencji ŚT i dokonywać odpisów amortyzacyjnych na zasadach ogólnych.
Fabrycznie nowe środki trwałe do kwoty 100.000 zł należy wprowadzić do ewidencji ŚT i można dokonać jednorazowej amortyzacji lub amortyzować na zasadach ogólnych.  

Przeczytaj również: Wycofanie środka trwałego do majątku prywatnego co z VAT i PIT?
   
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość