ZUS czy KRUS – co wybrać?

ZUS czy KRUS?

Rolnicy decydujący się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej mogą wybrać pomiędzy ubezpieczeniem w ZUS a KRUS. KRUS oferuje znacznie niższe składki, jest jednak obwarowany dodatkowymi wymogami. Warto zatem sprawdzić, kiedy rolnik-przedsiębiorca może pozostać przy ubezpieczeniu rolniczym.

Składki ZUS to w ostatnich latach gorący temat. Nowi przedsiębiorcy mają zazwyczaj prawo do korzystania w tej kwestii z ulg, jednak w pewnym momencie konieczne będzie opłacanie składek w pełnej wysokości, co stanowi już niebagatelną kwotę. Dlatego czasem przedsiębiorcy zastanawiają się na alternatywę – ubezpieczenie w KRUS. Kiedy jest możliwe?

ZUS a KRUS – do której grupy należy podatnik?

KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, to w pewnym sensie odpowiednik ZUS; jednakże skierowana jest ona do rolników. W sytuacji, kiedy dana osoba utrzymuje się wyłącznie z rolnictwa, nie powstają żadne dylematy – ubezpieczenie będzie ona opłacała do KRUS.

Jeśli jednak rolnik zdecyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej albo przystąpienie jako wspólnik – np. do spółki cywilnej – uzyskuje możliwość opłacania składek także w ZUS, jak każdy inny przedsiębiorca.

KRUS ma jednak tę przewagę, że w zdecydowanej większości przypadków oferuje ubezpieczonym znacznie niższe składki. Co zatem robić?

ZUS czy KRUS – wybór do pewnego momentu

Rolnik, który został również przedsiębiorcą, w określonych sytuacjach może zdecydować, czy wybiera ubezpieczenie w ZUS, czy też w KRUS. Aby taka alternatywa była możliwa, ubezpieczony powinien spełnić warunki:

  • Jest ubezpieczony w KRUS od przynajmniej 3 lat, w pełnym zakresie i nieprzerwanie,
  • Pracuje lub prowadzi gospodarstwo rolne o obszarze użytków rolnych powyżej 1 hektara,
  • Nie jest pracownikiem oraz nie pozostaje w stosunku służbowym,
  • Nie posiada prawa do emerytury, renty, świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
  • Nie przekroczył granicznej kwoty podatku dochodowego z prowadzonej działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym.

Jak wybrać KRUS?

Jeżeli rolnik-przedsiębiorca spełnia warunki pozostania jako ubezpieczony w KRUS, powinien pamiętać o dopełnieniu formalności. Przede wszystkim, rozpoczynając prowadzenie własnej firmy, w terminie 14 dni od założenia działalności należy złożyć w KRUS oświadczenie o kontynuacji ubezpieczenia. Przy zakładaniu działalności można do tego celu wykorzystać wniosek CEIDG-1, w którym w pozycji 12 należy wybrać podleganie obowiązkowi ubezpieczeniowemu w KRUS, a w pozycji 13 uzupełnić dodatkowe wymagane dane.

Jeżeli w kolejnych latach ubezpieczony nadal będzie decydował się na pozostanie w KRUS, należy ponawiać oświadczenie w terminie do 31 maja każdego kolejnego roku podatkowego.

Po wyrejestrowaniu firmy były przedsiębiorca może dokonać zgłoszenia do KRUS – oczywiście pod warunkiem, że spełnia wymogi w postaci posiadania przynajmniej 1 hektara gruntu rolnego. Aby nie utracić prawa do podleganiu ubezpieczeniu w KRUS, rolnik nie powinien przez najbliższe trzy lata zakładać nowej firmy albo pracować na etacie. Dopiero po upływie wskazanego czasu możliwe będzie założenie nowej firmy bez konieczności rezygnacji z podlegania KRUS.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość