ZUS czy KRUS – co wybrać?

Składki ZUS to w ostatnich latach gorący temat. Nowi przedsiębiorcy mają zazwyczaj prawo do korzystania w tej kwestii z ulg, jednak w pewnym momencie konieczne będzie opłacanie składek w pełnej wysokości, co stanowi już niebagatelną kwotę. Dlatego czasem przedsiębiorcy zastanawiają się na alternatywę – ubezpieczenie w KRUS. Kiedy jest możliwe?

ZUS a KRUS – do której grupy należy podatnik?

KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, to w pewnym sensie odpowiednik ZUS; jednakże skierowana jest ona do rolników. W sytuacji, kiedy dana osoba utrzymuje się wyłącznie z rolnictwa, nie powstają żadne dylematy – ubezpieczenie będzie ona opłacała do KRUS.

Jeśli jednak rolnik zdecyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej albo przystąpienie jako wspólnik – np. do spółki cywilnej – uzyskuje możliwość opłacania składek także w ZUS, jak każdy inny przedsiębiorca.

KRUS ma jednak tę przewagę, że w zdecydowanej większości przypadków oferuje ubezpieczonym znacznie niższe składki. Co zatem robić?

ZUS czy KRUS – wybór do pewnego momentu

Rolnik, który został również przedsiębiorcą, w określonych sytuacjach może zdecydować, czy wybiera ubezpieczenie w ZUS, czy też w KRUS. Aby taka alternatywa była możliwa, ubezpieczony powinien spełnić warunki:

  • Jest ubezpieczony w KRUS od przynajmniej 3 lat, w pełnym zakresie i nieprzerwanie,
  • Pracuje lub prowadzi gospodarstwo rolne o obszarze użytków rolnych powyżej 1 hektara,
  • Nie jest pracownikiem oraz nie pozostaje w stosunku służbowym,
  • Nie posiada prawa do emerytury, renty, świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
  • Nie przekroczył granicznej kwoty podatku dochodowego z prowadzonej działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym.
▲ wróć na początek

Jak wybrać KRUS?

Jeżeli rolnik-przedsiębiorca spełnia warunki pozostania jako ubezpieczony w KRUS, powinien pamiętać o dopełnieniu formalności. Przede wszystkim, rozpoczynając prowadzenie własnej firmy, w terminie 14 dni od założenia działalności należy złożyć w KRUS oświadczenie o kontynuacji ubezpieczenia. Przy zakładaniu działalności można do tego celu wykorzystać wniosek CEIDG-1, w którym w pozycji 12 należy wybrać podleganie obowiązkowi ubezpieczeniowemu w KRUS, a w pozycji 13 uzupełnić dodatkowe wymagane dane.

Jeżeli w kolejnych latach ubezpieczony nadal będzie decydował się na pozostanie w KRUS, należy ponawiać oświadczenie w terminie do 31 maja każdego kolejnego roku podatkowego.

Po wyrejestrowaniu firmy były przedsiębiorca może dokonać zgłoszenia do KRUS – oczywiście pod warunkiem, że spełnia wymogi w postaci posiadania przynajmniej 1 hektara gruntu rolnego. Aby nie utracić prawa do podleganiu ubezpieczeniu w KRUS, rolnik nie powinien przez najbliższe trzy lata zakładać nowej firmy albo pracować na etacie. Dopiero po upływie wskazanego czasu możliwe będzie założenie nowej firmy bez konieczności rezygnacji z podlegania KRUS.

Jesteś rolnikiem? Zobacz, jak wykorzystać umowę o pomocy przy zbiorach!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań