Blog ifirma.pl

ZUS czy KRUS – co wybrać?

|
|
3 minut czytania
Rolnicy decydujący się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej mogą wybrać pomiędzy ubezpieczeniem w ZUS a KRUS. KRUS oferuje znacznie niższe składki, jest jednak obwarowany dodatkowymi wymogami. Warto zatem sprawdzić, kiedy rolnik-przedsiębiorca może pozostać przy ubezpieczeniu rolniczym.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Składki ZUS to w ostatnich latach gorący temat. Nowi przedsiębiorcy mają zazwyczaj prawo do korzystania w tej kwestii z ulg, jednak w pewnym momencie konieczne będzie opłacanie składek w pełnej wysokości, co stanowi już niebagatelną kwotę. Dlatego czasem przedsiębiorcy zastanawiają się na alternatywę – ubezpieczenie w KRUS. Kiedy jest możliwe?

ZUS a KRUS – do której grupy należy podatnik?

KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, to w pewnym sensie odpowiednik ZUS; jednakże skierowana jest ona do rolników. W sytuacji, kiedy dana osoba utrzymuje się wyłącznie z rolnictwa, nie powstają żadne dylematy – ubezpieczenie będzie ona opłacała do KRUS.

Jeśli jednak rolnik zdecyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej albo przystąpienie jako wspólnik – np. do spółki cywilnej – uzyskuje możliwość opłacania składek także w ZUS, jak każdy inny przedsiębiorca.

KRUS ma jednak tę przewagę, że w zdecydowanej większości przypadków oferuje ubezpieczonym znacznie niższe składki. Co zatem robić?

ZUS czy KRUS – wybór do pewnego momentu

Rolnik, który został również przedsiębiorcą, w określonych sytuacjach może zdecydować, czy wybiera ubezpieczenie w ZUS, czy też w KRUS. Aby taka alternatywa była możliwa, ubezpieczony powinien spełnić warunki:

 • Jest ubezpieczony w KRUS od przynajmniej 3 lat, w pełnym zakresie i nieprzerwanie,
 • Pracuje lub prowadzi gospodarstwo rolne o obszarze użytków rolnych powyżej 1 hektara,
 • Nie jest pracownikiem oraz nie pozostaje w stosunku służbowym,
 • Nie posiada prawa do emerytury, renty, świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
 • Nie przekroczył granicznej kwoty podatku dochodowego z prowadzonej działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym.

Jak wybrać KRUS?

Jeżeli rolnik-przedsiębiorca spełnia warunki pozostania jako ubezpieczony w KRUS, powinien pamiętać o dopełnieniu formalności. Przede wszystkim, rozpoczynając prowadzenie własnej firmy, w terminie 14 dni od założenia działalności należy złożyć w KRUS oświadczenie o kontynuacji ubezpieczenia. Przy zakładaniu działalności można do tego celu wykorzystać wniosek CEIDG-1, w którym w pozycji 12 należy wybrać podleganie obowiązkowi ubezpieczeniowemu w KRUS, a w pozycji 13 uzupełnić dodatkowe wymagane dane.

Jeżeli w kolejnych latach ubezpieczony nadal będzie decydował się na pozostanie w KRUS, należy ponawiać oświadczenie w terminie do 31 maja każdego kolejnego roku podatkowego.

Po wyrejestrowaniu firmy były przedsiębiorca może dokonać zgłoszenia do KRUS – oczywiście pod warunkiem, że spełnia wymogi w postaci posiadania przynajmniej 1 hektara gruntu rolnego. Aby nie utracić prawa do podleganiu ubezpieczeniu w KRUS, rolnik nie powinien przez najbliższe trzy lata zakładać nowej firmy albo pracować na etacie. Dopiero po upływie wskazanego czasu możliwe będzie założenie nowej firmy bez konieczności rezygnacji z podlegania KRUS.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie