Blog ifirma.pl

Nowy JPK_VAT dla świadczących usługi taksówkowe rozliczane ryczałtem

|
Świadczysz usługi taksówkowe i rozliczasz się zryczałtowanym VTA? Sprawdź, co się zmienia w nowym JPK i jak będą teraz wyglądać rozliczenia.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, których przedmiotem działalności gospodarczej są usługi taksówkarskie, mają możliwość wyboru formy opodatkowania w podatku VAT, jeżeli nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego. Dokonany wybór będzie decydował o sposobie rozliczania podatku VAT i formie składanych rozliczeń podatkowych do organu podatkowego.

Stawki VAT na usługi taksówkarskie

Co do zasady usługi przewozu osób opodatkowane są stawką 8% w VAT. Wówczas przedsiębiorcy przysługuje prawo do odliczenia VAT przy zakupach mających związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jest jeszcze jedna możliwość, a mianowicie wybór stawki 4% w VAT zwanej zryczałtowaną. Przy tym wyborze przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów mających związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Rozliczanie zryczałtowanego VAT taksówkarzy w nowym JPK

Przedsiębiorcy, którzy wybrali zryczałtowaną formę opodatkowania usług taksówkowych w podatku VAT obecnie dokonują rozliczeń miesięcznych na formularzu VAT-12 w terminie do 25-tego dnia każdego miesiąca.

Powstaje pytanie, czy dla takich przedsiębiorców coś się zmieni w związku z wejściem w życie nowych przepisów w zakresie przesyłania JPK? Otóż wprowadzenie nowego JPK, w którym jest podział na część deklaracyjną i ewidencyjną, dotyczy jedynie deklaracji VAT-7 i VAT-7K, które z dniem 1 października 2020 r. przestały obowiązywać. Jak z tego wynika ta zmiana nie obejmuje deklaracji VAT-12, która na takich samych zasadach funkcjonuje również po 1 października 2020 r.

Usługi taksówkarskie rozliczane ryczałtem – podsumowanie

Przedsiębiorca świadczący usługi taksówkowe opodatkowane w VAT w sposób zryczałtowany w wysokości 4% nie ma obowiązku składania nowego pliku JPK. Należy jednak nie zapominać, że jeżeli przedsiębiorca świadczy usługi taksówkowe opodatkowane ryczałtowo oraz innego rodzaju usługi opodatkowane na zasadach ogólnych w takim przypadku musi rozdzielić rozliczenia.

Dodatkowo należy mieć na uwadze, że jeżeli w ramach prowadzonej działalności przedsiębiorca trudni się również wynajmem samochodów osobowych z kierowcą, to wówczas zgodnie z ustawą o VAT nie może skorzystać z opodatkowania usług w formie zryczałtowanej według stawki 4%, a więc takich usług nie wykaże w deklaracji VAT-12.

Przeczytaj również: Stawki VAT dla taxi – różnice między 4% a 8%

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie