Do 30 kwietnia trzeba złożyć roczny PIT

jaki pit wypełnić

Osoby, które w 2009 roku uzyskały dochód, muszą wykazać go w rocznym zeznaniu podatkowym. Ostatnim dniem na złożenie deklaracji PIT za ubiegły rok jest piątek 30 kwietnia 2010 r.

Osoby, które w 2009 roku uzyskały dochód, muszą wykazać go w rocznym zeznaniu podatkowym. Deklaracja PIT za rok ubiegły powinna być złożona do dnia 30 kwietnia. Więc ostatni piątek miesiąca jest też ostatnim dniem kiedy można to zrobić. Dowiedz się więcej na temat sposobów w jaki możesz rozliczyć podatek dochodowy.

Deklaracja PIT

Dzięki serwisowi www.pitroczny.pl można bezpłatnie wypełnić deklaracje podatkowe PIT za rok 2009. Roczne rozliczenie PIT należy złożyć na odpowiednim formularzu, który uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju osiąganych dochodów.
W tym zakresie podatnicy mają do wyboru następujące druki zeznań rocznych za 2009 rok:
  • PIT-36 – składają podatnicy, którzy niezależnie od liczby źródeł przychodów prowadzili działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej; przychody z najmu lub dzierżawy opodatkowane na ogólnych zasadach.
  • PIT-36L – składają podatnicy, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną 19-proc. podatkiem liniowym oraz specjalne działy produkcji rolnej.
  • PIT-37 – składają podatnicy, którzy uzyskali dochody za pośrednictwem płatników, czyli m.in. z umowy o pracę, umowy zlecenia bądź o dzieło, emerytury czy renty.
  • PIT-38 – składają podatnicy, którzy uzyskali przychody ze zbycia papierów wartościowych.
  • PIT-39 – składają podatnicy, którzy uzyskali przychody ze zbycia nieruchomości nabytych i wybudowanych od 1 stycznia 2009 roku.
Takie deklaracje PIT można wysłać do urzędu skarbowego w formie papierowej lub elektronicznej. Niektórzy podatnicy składając zeznanie roczne za 2009 rok, poza samym zeznaniem powinni wypełnić odpowiednie załączniki. Załącznikami do zeznań rocznych za 2009 rok są : PIT/O, PIT/D, PIT/M, PIT/Z, PIT/ZG, PIT/B. Najczęściej składane załączniki to PIT/D i PIT/O. Załącznik PIT/D przeznaczony jest dla podatników, którzy w rocznym rozliczeniu dokonują odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych od dochodu lub podatku. Natomiast załącznik PIT/O przeznaczony jest dla podatników, którzy dokonują odliczeń od dochodu m.in. darowizny, ulga na internet, rehabilitację, nowe technologie lub od podatku m.in. kontynuowanie ulgi uczniowskiej, ulga na wychowanie dzieci.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.