Powrót

Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez Identbase.de?

faktura od identbase.de

Identbase.de to niemiecka firma, która sprzedaje drukarki kart oraz produkty identyfikacyjne (np. systemy alarmowe). Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez Identbase.de?

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Sposób rozliczenia faktury wystawionej przez zagraniczne firmy zależy przede wszystkim od tego skąd został wysłany towar do przedsiębiorcy, czy z magazynu znajdującego się na terenie Polski, czy w innym kraju UE. Identbase.de to firma niemiecka, która i z tego kraju wysyła produkty do nabywców.

Towar wysyłany z magazynu znajdującego się poza Polską

Jeśli towar przyszedł z magazynu znajdującego się w innym kraju niż Polska (np. Niemcy, Belgia) to fakturę wystawioną przez Identbase , nawet jeśli widnieje na niej polski NIP:

 • podatnicy czynni VAT – powinni rozliczyć w tzw. trybie WNT (wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów). Co to oznacza, przeczytamy w artykule: WNT – konsekwencje podatkowe w VAT
 • podatnicy zwolnieni z VAT – mogą taki zakup rozliczyć w trybie WNT lub potraktować jako wydatek krajowy (jeśli wartość nabywanych towarów z UE nie przekroczyło 50 000 zł). Szczegółowe informacje na temat odnajdziemy w artykule: Rozliczanie WNT przez podatnika zwolnionego z VAT.

Obliczenie podatku VAT – podatnik czynny oraz zwolniony z VAT

Rozliczając towar w trybie WNT, podatnicy czynny, jak i zwolnieni z VAT są zobowiązani do obliczenia podatku VAT, który muszą zapłacić do polskiego fiskusa. Tak obliczony podatek:

 • vatowcy – mogą potem odliczyć,
 • nievatowcy – mogą zaliczyć w koszty, pod warunkiem, że podatek zostanie zapłacony. Podatek VAT podlega zaliczeniu w koszty w dacie wysyłki deklaracji VAT-8.

Podatek VAT należy obliczyć od całościowej kwoty wykazanej na fakturze po ewentualnym uprzednim jej przeliczeniu na polskie złote – jeśli faktura jest wystawiona w walucie obcej. Należy zastosować stawkę VAT, jaka obowiązuje w Polsce dla danego typu towarów.

Faktura w walucie obcej – w jakiej kwocie rozliczyć?

Faktury w walucie obcej przelicza się:

 • dla celów VAT – wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego obowiązek podatkowy. Dla transakcji WNT jest nim wystawienie faktury, jednak nie później niż 15 dnia następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru. Dla transakcji polskich jest nim data dokonania dostawy towarów lub zapłata przed dokonaniem dostawy.
 • dla celów PIT – wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, czyli wystawienia faktury.

Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez Identbase – przykłady

Przykład 1.

Pani Joanna, czynny podatnik VAT dostała fakturę wystawioną przez Identbase.de , z następującymi danymi:

 • data wystawienia: 1.07.2021
 • data dostawy towarów: 28.06.2021
 • kwota na fakturze (suma): 100 euro

Jak rozliczyć fakturę?

Ponieważ Identbase.de wysyła towary z Niemiec to należy taką fakturę rozliczyć w trybie WNT, a zatem trzeba obliczyć VAT podlegający zapłacie, jak i odliczeniu.

 • kurs euro NBP z 30.06.2021: 4,5208 zł (dla celów VAT i PIT)
 • do zaksięgowania w VAT (po stronie sprzedaży oraz zakupu): 23%* (100*4,5208) = 103,98 zł
 • Rozliczenie w PIT: 100* 4,5208 = 452,08 zł

Przykład 2.

Pan Maciej, podatnik zwolniony z VAT zakupił od Idenbase drukarkę fotograficzną za 500 euro. Dostawa drukarki miała miejsce 28.06.2021, natomiast fakturę wystawiono 17.07.2021 r. Jak rozliczyć zakup?

Ponieważ Identbase.de wysyła produkty z Niemiec a pan Maciej dla unijnych nabyć wybrał rozliczenie w trybie WNT, to jest zobowiązany, aby samodzielnie obliczyć VAT, który podlega wpłaceniu do polskiego fiskusa.

Obliczenie VAT, który należy zapłacić:

 • kurs euro NBP z 14.07.2021 (ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego): 4,5904 zł (dla celów VAT)
 • VAT do zapłaty, który podlega również zaliczeniu w koszty w dacie wysyłki deklaracji VAT-8 (500*4,5904)*23% = 527,90 zł

Rozliczenie w PIT:

 • kurs euro NBP z 16.07.2021 (dla celów PIT): 4,5865 zł
 • do zaksięgowania w KPIR: 500*4,5865 = 2 293,25 zł
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość