Jak rozliczyć kryptowaluty?

podatek od kryptowalut

Osiągnięcie przychodu z kryptowalut pociąga za sobą konieczność ponoszenia kosztów, w tym tych podatkowych. Jak zatem rozliczyć kryptowaluty? W ramach jakiego PIT-u rozliczyć kryptowaluty?  Ile wynosi stawka podatku? Czy da się uniknąć obowiązku podatkowego w tym zakresie? Odpowiedzi dostarczamy poniżej.

Rozliczanie kryptowalut – PIT-38

Począwszy od 2019 roku, rozliczanie kryptowalut odbywa się wedle nowych zasad. Celowi temu służy deklaracja PIT-38, w której zarówno przychody, jak i koszty z tego tytułu zaliczane są do kapitałów pieniężnych. Jednocześnie nie podlegają one łącznemu rozliczeniu wraz z pozostałymi kwotami w ramach tej kategorii. Oznacza to, że: 

 • przychody uzyskiwane z kryptowalut sumować i rozliczać można wyłącznie z przychodami uzyskiwanymi z tożsamego rodzajowo źródła – wraz z innymi kryptowalutami;
 • koszty ponoszone w związku z obrotem kryptowalutami sumuje i rozlicza się wyłącznie wraz z kosztami z tożsamego tytułu;
 • dochód, a więc różnica między wspomnianymi przychodami i kosztami, rozliczać można wyłącznie w odniesieniu do kryptowalut;
 • nadwyżki kosztów względem uzyskanego przychodu w odniesieniu do kryptowalut nie łączy się z nadwyżkami z innych tytułów; podczas gdy nadwyżka kosztów dla kryptowalut przenoszona jest na kolejny rok rozliczeniowy, ta odnosząca się do pozostałych rodzajów kapitałów pieniężnych stanowi stratę rozliczaną w kolejnych latach, w szczególny sposób.

Co więcej, nie ma również możliwości rozliczenie kryptowalut w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – kryptowaluty, jako kapitał pieniężny, to bowiem odrębne źródło przychodów względem tych pochodzących z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zatem przedsiębiorca uzyskujący przychody z kryptowalut, przychody z działalności rozlicza wedle wybranej formy opodatkowania, zaś te uzyskiwane z kryptowalut, wypełniając deklarację PIT-38.

Należy jednocześnie zaznaczyć, iż ustawa pod pojęciem odpłatnego zbycia waluty wirtualnej, które stanowi źródło przychodu i podlega opodatkowaniu, rozumie:

wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną (art. ust. 1f ustawy o PIT).

Co zaś z tego wynika – ewentualna wymiana kryptowaluty na kryptowalutę nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu ustawy.

rozliczanie kryptowalut

Kryptowaluta a wysokość podatku

Dochód z kryptowalut opodatkowany jest podatkiem w wysokości 19%. Przez dochód należy zaś rozumieć różnicę między przychodem a poniesionymi kosztami.

Obrazując rozliczanie kryptowalut w PIT-38 przykładem, jeśli w ciągu roku podatkowym nabyto kryptowalutę X za cenę 100 000 złotych, a następnie sprzedano kryptowalutę Y za cenę 150 000 złotych, dochód stanowić będzie różnica między ceną Y a ceną X – w tym przypadku 50 000 złotych. Suma ta będzie stanowiła podstawę opodatkowania 19-procentowym podatkiem dochodowym – bez możliwości dokonywania odliczeń i korzystania z ulg. 

Wszelkie rozliczenia dokonywane są w rocznej deklaracji PIT-38, bez konieczności podejmowania jakichkolwiek zgłoszeń w międzyczasie. Choć dochodów uzyskiwanych z tytułu kryptowalut nie można łączyć z tymi uzyskiwanymi z tytułu pozostałych kapitałów pieniężnych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozliczenia dokonać w ramach jednej deklaracji PIT-38.

Kryptowaluta a podatki – czy da się ich uniknąć?

W 2019 roku tzw. podatek Belki objął również graczy na rynku kryptowalut. To z kolei, jak zwykle bywa, zrodziło pytania o ewentualne opcje uniknięcia kosztów związanych z opodatkowaniem.

Choć transakcje wypełniające ustawowe znamiona odpłatnego zbycia waluty wirtualnej wiążą się z powstaniem bezwzględnego obowiązku podatkowego, te sprowadzające się do wymiany „krypto-krypto” ustawa wyłącza spoza zakresu tego pojęcia. 

W związku z tym pojawiło się alternatywne rozwiązanie, jakim są tzw. stablecoiny – kryptowaluty, których cenę można powiązać z inną kryptowalutą, pieniądzem fiducjarnym lub towarami wymiennymi.

Nawiązując do wspomnianej regulacji ustawowej, wymiana kryptowaluty na stablecoiny nie podlega obowiązkowi podatkowemu; pomaga z kolei uniknąć ryzyka ewentualnych wahań kursowych, bez konieczności wycofywania środków z giełdy. 

Kryptowaluty – rozliczanie i najważniejsze informacje – materiał video:

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak rozliczyć kryptowaluty?

  Kryptowaluty rozliczyć można w deklaracji PIT-38. Nie można ich przy tym sumować i rozliczać łącznie z pozostałymi przychodami i kosztami z tytułu kapitałów pieniężnych. Nie stoi to jednak na przeszkodzie rozliczaniu ich w ramach jednej deklaracji ani łącznemu regulowaniu zobowiązań podatkowych z tych tytułów. 

 2. 🔸Jakim źródłem przychodu są kryptowaluty?

  Kryptowaluty klasyfikuje się jako przychody z kapitałów pieniężnych. 

 3. 🔸Ile wynosi wysokość podatku od kryptowalut?

  Wysokość podatku od kryptowalut wynosi 19% - podobnie jak dla reszty przychodów z kapitałów pieniężnych. 

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

5 komentarzy

 1. Kamil użytkownik iFirma

  Dzień dobry,
  1. czy w sytuacji gdy ktoś wpłacił na giełdę przykładowo 10 tysięcy złoty i robił częste wymiany typu BTC -> PLN, PLN -> BTC to czy wszystkie te transakcje na giełdzie będzie trzeba uwzględnić na deklaracji?
  2. jaka będzie wtedy wysokość opodatkowania gdy na koniec roku cały ten kapitał(+ ewentualne zyski) będzie w BTC?
  3. jaka jest cena złożenia takiej deklaracji w IFIRMA

 2. Pablo

  Fiskus to najlepszy gracz kryptowalutowy, nic nie inwestuje i zarabia 19% rocznie, nigdy nie traci. Bandyci w imię prawa

 3. Krzysztof

  Sprzedałem altcoiny na Binance w parze z BUSD, gdyż nie ma opcji sprzedaży w parze z USD (można np. z EUR) i wypłaciłem BUSD i giełda automatycznie przekonwertowała je na USD i oczywiście otrzymałem na konto USD. Czy od tej transakcji też muszę zapłacić podatek (wypłata BUSD minus koszty przelewu 15BUSD), bowiem jak wspomniałem na początku nie było sprzedaży alcoinów za walutę fiducjarną?

 4. Polakiusz

  Czy obrót kryptowalutami jest legalny tylko w przypadku gdy prowadzimy działalność gospodarczą ? Czy „zarabianie” na kryptowalutach wymaga otworzenia działalności ?

 5. Eugeniusz

  Głupszego pytania nie widziałem i aż muszę odpowiedzieć. A czy żeby grać na giełdzie musisz mieć firmę? A czy żeby wymienić złotówki na euro w banku musisz mieć firmę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość