Jak rozliczyć kryptowaluty?

jak rozliczyć kryptowaluty

Osiągnięcie przychodu z kryptowalut pociąga za sobą konieczność ponoszenia kosztów, w tym tych podatkowych. Jak zatem rozliczyć kryptowaluty? W ramach jakiego PIT-u rozliczyć kryptowaluty?  Ile wynosi stawka podatku? Czy da się uniknąć obowiązku podatkowego w tym zakresie? Odpowiedzi dostarczamy poniżej.

Jak rozliczyć kryptowaluty – PIT-38

Począwszy od 2019 roku, rozliczanie kryptowalut odbywa się wedle nowych zasad. Celowi temu służy deklaracja PIT-38, w której zarówno przychody, jak i koszty z tego tytułu zaliczane są do kapitałów pieniężnych. Jednocześnie nie podlegają one łącznemu rozliczeniu wraz z pozostałymi kwotami w ramach tej kategorii. Oznacza to, że: 

 • przychody uzyskiwane z kryptowalut sumować i rozliczać można wyłącznie z przychodami uzyskiwanymi z tożsamego rodzajowo źródła – wraz z innymi kryptowalutami;
 • koszty ponoszone w związku z obrotem kryptowalutami sumuje i rozlicza się wyłącznie wraz z kosztami z tożsamego tytułu;
 • dochód, a więc różnica między wspomnianymi przychodami i kosztami, rozliczać można wyłącznie w odniesieniu do kryptowalut;
 • nadwyżki kosztów względem uzyskanego przychodu w odniesieniu do kryptowalut nie łączy się z nadwyżkami z innych tytułów; podczas gdy nadwyżka kosztów dla kryptowalut przenoszona jest na kolejny rok rozliczeniowy, ta odnosząca się do pozostałych rodzajów kapitałów pieniężnych stanowi stratę rozliczaną w kolejnych latach, w szczególny sposób.

Co więcej, nie ma również możliwości rozliczenie kryptowalut w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – kryptowaluty, jako kapitał pieniężny, to bowiem odrębne źródło przychodów względem tych pochodzących z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zatem przedsiębiorca uzyskujący przychody z kryptowalut, przychody z działalności rozlicza wedle wybranej formy opodatkowania, zaś te uzyskiwane z kryptowalut, wypełniając deklarację PIT-38.

Należy jednocześnie zaznaczyć, iż ustawa pod pojęciem odpłatnego zbycia waluty wirtualnej, które stanowi źródło przychodu i podlega opodatkowaniu, rozumie wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną (art. ust. 1f ustawy o PIT). Co zaś z tego wynika – ewentualna wymiana kryptowaluty na kryptowalutę nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu ustawy.

Kryptowaluta a wysokość podatku

Dochód z kryptowalut opodatkowany jest podatkiem w wysokości 19%. Przez dochód należy zaś rozumieć różnicę między przychodem a poniesionymi kosztami. Obrazując rozliczanie kryptowalut w PIT-38 przykładem, jeśli w ciągu roku podatkowym nabyto kryptowalutę X za cenę 100 000 złotych, a następnie sprzedano kryptowalutę Y za cenę 150 000 złotych, dochód stanowić będzie różnica między ceną Y a ceną X – w tym przypadku 50 000 złotych. Suma ta będzie stanowiła podstawę opodatkowania 19-procentowym podatkiem dochodowym – bez możliwości dokonywania odliczeń i korzystania z ulg. 

Wszelkie rozliczenia dokonywane są w rocznej deklaracji PIT-38, bez konieczności podejmowania jakichkolwiek zgłoszeń w międzyczasie. Choć dochodów uzyskiwanych z tytułu kryptowalut nie można łączyć z tymi uzyskiwanymi z tytułu pozostałych kapitałów pieniężnych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozliczenia dokonać w ramach jednej deklaracji PIT-38. Również zapłata należności poda

Kryptowaluta a podatki – czy da się ich uniknąć?

W 2019 roku tzw. podatek Belki objął również graczy na rynku kryptowalut. To z kolei, jak zwykle bywa, zrodziło pytania o ewentualne opcje uniknięcia kosztów związanych z opodatkowaniem. Choć transakcje wypełniające ustawowe znamiona odpłatnego zbycia waluty wirtualnej wiążą się z powstaniem bezwzględnego obowiązku podatkowego, te sprowadzające się do wymiany „krypto-krypto” ustawa wyłącza spoza zakresu tego pojęcia. 

W związku z tym pojawiło się alternatywne rozwiązanie, jakim są tzw. stablecoiny – kryptowaluty, których cenę można powiązać z inną kryptowalutą, pieniądzem fiducjarnym lub towarami wymiennymi. Nawiązując do wspomnianej regulacji ustawowej, wymiana kryptowaluty na stablecoiny nie podlega zaś obowiązkowi podatkowemu; pomaga z kolei uniknąć ryzyka ewentualnych wahań kursowych, bez konieczności wycofywania środków z giełdy. 

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak rozliczyć kryptowaluty?

  Kryptowaluty rozliczyć można w deklaracji PIT-38. Nie można ich przy tym sumować i rozliczać łącznie z pozostałymi przychodami i kosztami z tytułu kapitałów pieniężnych. Nie stoi to jednak na przeszkodzie rozliczaniu ich w ramach jednej deklaracji ani łącznemu regulowaniu zobowiązań podatkowych z tych tytułów. 

 2. 🔸Jakim źródłem przychodu są kryptowaluty?

  Kryptowaluty klasyfikuje się jako przychody z kapitałów pieniężnych. 

 3. 🔸Ile wynosi wysokość podatku od kryptowalut?

  Wysokość podatku od kryptowalut wynosi 19% - podobnie jak dla reszty przychodów z kapitałów pieniężnych. 

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Zmiany w e-commerceWAŻNE

Czy zakupy przez Internet będą droższe? Zobacz na czym polegają zmiany w VAT-OSS

Zobacz

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość