Zagraniczny venture capital. Możliwości dla przedsiębiorców

zagraniczne fundusze venture capitals

Polska coraz częściej pojawia się na liście kierunków bezpośrednich inwestycji venture capital pochodzących z zagranicy. Wpływa na to ilość powstających w naszym kraju start-upów, które niosą ze sobą duże nadzieje na szybki rozwój – szczególnie tych z najbardziej innowacyjnych branż. Czym charakteryzuje się ta forma finansowania? Kto ma największe szanse na uzyskanie wsparcia ze strony inwestorów? Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z finansowaniem typu venture capital? Zapraszamy do lektury. 

Zagraniczny venture capital. Możliwości dla przedsiębiorców

Venture capital – co to jest? 

Venture capital stanowi formę finansowania zewnętrznego, udzielanego w zamian za czasowe (zazwyczaj od 3 do 7 lat) nabycie przez inwestora udziałów lub akcji w firmie. Inwestycje te dokonywane są w początkowej fazie wzrostu przedsiębiorstwa, które dobrze rokuje i przyjmują postać m.in. kapitału inkubacyjnego (seed), kapitału początkowego (start-up) bądź finansowania rozwoju lub restrukturyzacji (expansion).

Wspierane w ten sposób przedsięwzięcia ze swojej natury są ryzykowne, co wiąże się z koniecznością dość kosztownego wynagradzania inwestorowi jego wkładu w rozwój firmy –  rząd oczekiwanej stopy zwrotu inwestycji to bowiem parędziesiąt procent zysku firmy.

Z drugiej strony zysk ten zawsze uwarunkowany jest powodzeniem biznesowym dotowanego przedsiębiorstwa, gdyż przyjmuje postać dywidendy. Tym samym wszelkie ryzyka dzielone są z kapitałodawcą, który dokłada starań, aby je zminimalizować. W związku z tym można liczyć nie tylko na jego wsparcie finansowe, ale też to merytoryczne, co, biorąc pod uwagę wiedzę, doświadczenie, pozycję i kontakty podmiotów venture capital stanowi wartość nie do przecenienia. 

Venture capital z Unii Europejskiej 

W ramach Unii Europejskiej ustanowiono ujednolicone standardy dotyczące venture capital w drodze rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 345/2013 z dnia 17 kwietnia 2013 roku w sprawie europejskich funduszy venture capital oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 346/2013 z dnia 17 kwietnia 2013 roku w sprawie europejskich funduszy na rzecz przedsiębiorczości społecznej.

Zgodnie z tym pierwszym venture capital zapewnia finansowanie na rzecz przedsiębiorstw, które są z reguły bardzo małe, które znajdują się na początkowych etapach rozwoju działalności gospodarczej i które wykazują duży potencjał wzrostu i rozwoju. Ponadto fundusze venture capital zapewniają przedsiębiorstwom cenną wiedzę fachową i doświadczenie, kontakty biznesowe, wartość marki oraz doradztwo strategiczne.

Zapewniając finansowanie i doradztwo na rzecz takich przedsiębiorstw, fundusze venture capital stymulują wzrost gospodarczy, przyczyniają się do tworzenia nowych miejsc pracy i do mobilizacji kapitału, wspierają tworzenie i rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw, zwiększają ich inwestycje w badania i rozwój, a także wspierają przedsiębiorczość, innowacyjność i konkurencyjność […].

Tym samym ustanowiono ujednolicony standard w zakresie kształtowania struktury portfeli VC UE oraz ukierunkowania ich działań inwestycyjnych, a co za tym idzie – zmniejszono niepewność w zakresie zasad organizacji tego rodzaju finansowania – zarówno po stronie inwestorów, jak i biorców kapitału. 

Jako obywatele państwa członkowskiego UE polscy przedsiębiorcy mają ułatwiony dostęp do środków venture capital z Unii Europejskiej.

Uzyskać go mogą m.in. korzystając z instrumentów, takich jak Starter oraz BizNest, w ramach których istnieje możliwość nawiązania współpracy z wyłonionymi przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości Funduszami, poprzedzonej okresem tzw. preinkubacji, podczas której formułowane są rokowania co do powodzenia danego przedsięwzięcia.

Kluczowe dla pozyskania finansowania jest przygotowanie przekonującego biznesplanu oraz wykazanie, że oferowane produkty lub usługi już zdążyły spotkać się z zainteresowaniem klientów; efekt ten może zaś jeszcze bardziej przybrać na sile, dzięki uzyskanemu wsparciu.

Kiedy mowa o wsparciu z zagranicy, finansowanie z ramienia UE jest nie bez znaczenia również dla rozwoju rodzimych ventures capital, m.in. w realizacji Programu Inteligentny Rozwój. Wśród nich znalazły się do tej pory takie vc jak: Avia, YouNick, FundingBox Deep Tech Fund czy SMOK Ventures.

VC UE – zalety i wady 

Dlaczego jednak warto zainteresować się tą właśnie formą wsparcia? Z pewnością stanowi ono atrakcyjną formę finansowania z następujących powodów:

  • uzyskane środki nie podlegają obowiązkowemu zwrotowi, 
  • nie ma w tym przypadku mowy o odsetkach kapitałowych, 
  • nie powstaje ryzyko jakichkolwiek konsekwencji na wypadek niepowodzenia inwestycji, 
  • finansujący, będąc doświadczonym graczem na rynku inwestycji, oferuje szeroko rozumiane wsparcie dla młodych przedsiębiorców, służąc swoją wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami i własną marką, 
  • zainteresowanie inwestora danym przedsięwzięciem może zwrócić na nie uwagę kolejnych ludzi biznesu i budować markę start-upu,
  • koszty z pewnością nie przekroczą zysków – wynagrodzeniem inwestora jest dywidenda, a więc procent od większej całości. 

Z drugiej strony objęcie udziałów lub akcji zawsze wiąże się z koniecznością oddania części kontroli nad firmą w obce ręce, a co za tym idzie – również wymogiem uwzględniania stanowiska inwestora, kiedy mowa o działaniach zarządczych firmy.

Należy się też liczyć ze stosunkowo wysokimi kosztami wsparcia ze strony VC UE, który ponosząc duże ryzyko, liczy też na znaczne zyski. Zakładając, że rozwój start-upu dysponującego tego rodzaju wsparciem znacznie przyspieszy, z pewnością jego wartość znacząco wzrośnie względem tej pierwotnej – to z kolei oznacza, że inwestor dysponował będzie cennymi udziałami lub akcjami, które nabył po dużo niższej cenie. Wynika to jednak z jego wkładu, często decydującego dla sukcesu biznesu. Na niekorzyść funduszy vc przemawia też czas, gdyż nawiązanie współpracy poprzedza zazwyczaj około roku związanych z nią ustaleń. 

Zobacz także nasz materiał o polskim venture capital: 

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość