Blog ifirma.pl

Ewidencja sprzedaży bezrachunkowej

|
|
3 minut czytania
Sprzedaż nieudokumentowana, to sprzedaż wyrobów, towarów handlowych i usług w sytuacjach, gdy przychód nie jest udokumentowany fakturami. Sprzedaży takiej dokonujemy osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, gdyż obowiązek wystawienia faktury występuje, jeśli zostanie zgłoszone żądanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Sprzedaż nieudokumentowana, to sprzedaż wyrobów, towarów handlowych i usług w sytuacjach, gdy przychód nie jest udokumentowany fakturami. Sprzedaży takiej dokonujemy osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, gdyż obowiązek wystawienia faktury występuje, jeśli zostanie zgłoszone żądanie.

Sprzedaż bezrachunkowa a podatkowa księga przychodów i rozchodów

Sposób księgowania sprzedaży nieudokumentowanej został uregulowany w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR). Zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami – na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego. W dowodzie wewnętrznym, w jednej kwocie, wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień. Księgowania dowodu wewnętrznego dokonuje się jeden raz dziennie po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym. Dowody wewnętrzne sporządzamy, jeżeli nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Przychody nieudokumentowane możemy również księgować na podstawie ewidencji. Wpis w podatkowej księdze dokonujemy wtedy, ostatniego dnia miesiąca w jednej pozycji na podstawie danych z ewidencji, w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenie z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Ewidencja sprzedaży powinna zawierać następujące dane:

 • numer kolejny wpisu (tzw. liczba porządkowa)
 • datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego fakturami oraz
 • kwotę tego przychodu.

Ponadto powinna być zbroszurowana a karty jej ponumerowane.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Sprzedaż bezrachunkowa a ryczałt ewidencjonowany

W przypadku podatników opodatkowanych na ryczałcie ewidencjonowanym, zapisów w ewidencji przychodów, dokonuje się na podstawie dowodu wewnętrznego wystawianego na koniec dnia, nie później niż przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym. W dokumencie w jednej kwocie jest wykazana wartość tych przychodów za ten dzień. Z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zapisów w ewidencji ryczałtu należy dokonywać w porządku chronologicznym, nie później niż do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Program do faktur – Darmowe konto

Kasa rejestrująca

Do prowadzenia ewidencji obrotów przy zastosowaniu kas rejestrujących zobowiązani są podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, za wyjątkiem korzystających ze zwolnienia na podstawie rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas. Podatnicy, którzy prowadzą działalność przy użyciu kas rejestrujących, nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży nieudokumentowanej.

Zapisów w księdze dokonują na podstawie danych wynikających z raportów dobowych. Można również dokonywać zapisów w księdze na koniec każdego miesiąca, na podstawie danych wynikających z raportów miesięcznych. Dane wynikające z raportów powinny zostać dodatkowo skorygowane o ewentualne zwroty lub reklamacje towarów lub oczywiste pomyłki. Należy je ujmować w osobnych ewidencjach.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 1 grudnia 2016 o 15:24
   Arkadiusz

   Czy korzystając z Ifirma w pakiecie bez księgowości będę miał możliwośc prowadzenia ewidencji sprzedaży bezrachunkowej? Dziękuję za odpowiedź,

  2. 7 grudnia 2016 o 10:35
   ifirma.pl

   W serwisie ifirma.pl nie prowadzi się ewidencji sprzedaży bezrachunkowej. Do serwisu księguje się wartość sprzedaży na podstawie prowadzonej ewidencji. Wzór ewidencji można pobrać z naszej strony: /wlasna-firma/wzory-dokumentow

  3. 31 stycznia 2023 o 18:51
   Tomek

   Czy coś się zmieniło od 2016? Nie widzę opcji dodania wydatku nieudokumentowanego czy, wprost, prowadzenia ewidencji sprzedaży bezrachunkowej. To spore rozczarowanie.

   Jeśli mamy to prowadzić ręcznie, to w jaki sposób to się potem księguje w systemie?

  4. 10 marca 2023 o 13:09
   Ifirma

   W serwisie można wystawiać faktury, rachunki, księgować sprzedaż na podstawie posiadanych dokumentów. Zapisy księgowe dokonuje się różnie w zależności od posiadanego w serwisie rodzaju konta. Zapraszamy do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta Serwisu w celu otrzymania prawidłowej ścieżki księgowania dostosowanej do indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie