Blog ifirma.pl

Jakich nowych umiejętności powinien się nauczyć project manager?

|
|
3 minut czytania
Zarządzanie projektami to jedna z najważniejszych współczesnych dyscyplin wiedzy. Sprawne poprowadzenie projektu firmowego jest gwarantem konkurencyjności podmiotu biznesowego. Najistotniejszą rolę w tym zakresie spełniają pracownicy kontraktowi określani mianem menedżerów projektu. To szczególnie istotny zawód w branżach informatycznych, inżynieryjnych czy marketingowych. Jakie kwestie będą przebijać się na pierwszy plan w najbliższych latach, jeżeli chodzi o zawód project managera?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Predyspozycje do wykonywania zawodu menedżera projektów

Osoba pracująca na tym stanowisku musi systematycznie rozwijać swoje kwalifikacje zawodowe. Cenione są zarówno umiejętności miękkie, związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, jak i atuty twarde, polegające na nienagannym realizowaniu celów projektowych.

Można stwierdzić, że project manager jest jednoosobowym czynnikiem, który może przechylić szalę na korzyść bądź niekorzyść firmy. To zawód nieustannie ewoluujący, niejako sprzężony z zagadnieniami technologicznymi dostępnymi we współczesnym świecie. Nie chodzi wyłącznie o korzystanie przez kierownika projektu z nowych dobytków techniki, ale przede wszystkim o zdolność do przewidywania przyszłych zmian i wprowadzanie korekt wtedy, kiedy jest to konieczne. Obszarów, w których działa menedżer projektu wyróżnić można kilka.

PROJECT MANAGER UMIEJĘTNOŚCI

Kontakt z międzynarodowym klientem

Procesy globalizacyjne cały czas dają o sobie znać, co jest również odczuwalne w przypadku przedsiębiorstw tworzących projekty biznesowe. Od project managera będzie wymagać się przede wszystkim płynnych umiejętności językowych, nie tylko w mowie ojczystej, ale również w wybranych językach obcych. Już sam język angielski może nie wystarczyć. Przykładowo: branże IT otwierają się także na rynki hiszpańskie, niemieckie czy włoskie.

W perspektywie najbliższego roku wielką rolę odegrają – zawsze istotne – umiejętności miękkie. Raport Project Management Institute przedstawia kilka najistotniejszych predyspozycji osobowych, które powinien posiadać dobry menedżer projektu. Są to m.in. zdolność do efektywnego motywowania kadry, posiadanie rozbudowanych cech przywódczych czy nienaganna organizacja pracy. Ważne, by osoba na tym stanowisku rozwijała umiejętności miękkie w kierunku zarządzania konfliktem, komunikacji interpersonalnej i psychologicznych kwestii zaufania międzyludzkiego.

Rosnące zapotrzebowanie na wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesie

Raport Światowego Forum Ekonomicznego wskazuje perspektywy na rok 2022 w kontekście innowacyjnych zawodów, w których niewątpliwie znajduje się pozycja project manager.

Według analityków zauważalna jest mocna tendencja robotyzacji w wielu dziedzinach. Jeszcze w 2019 roku ok. 70% prac w wybranych branżach technicznych było wykonywane pracą ludzką, po 2022 roku ten odsetek ma ulec obniżeniu – do ok. 58%. To pokazuje obecne trendy w zatrudnieniu, które oddziałują także na konieczność automatyzacji wielu procesów roboczych.

Wdrażanie innowacji, w przypadku menedżera projektu, nie powinno być jednak zaskoczeniem. Od osoby piastującej to stanowisko wymaga się implementowania nowoczesnych rozwiązań, dostosowujących projekt do współczesnych uwarunkowań – także w kontekście informatyzacji czy robotyzacji prac.

Osobliwe innowacje w projektach menedżerskich

Dokument sporządzony przez PMI wskazuje na sześć grup technologii, które będą przebijać się coraz bardziej do głównego nurtu związanego z zarządzaniem projektami w przedsiębiorstwach.

Analitycy wyróżniają dwa kluczowe procesy uczenia, które będą zyskiwać na znaczeniu. Są to: głębokie uczenie i uczenie maszynowe (proces dostosowywania SI do sposobu reagowania podobnego do pracy ludzkiego mózgu).

Trzecią i czwartą technologią są: RPA (automatyzacyjny proces dot. robotyki) i zarządzanie decyzjami. Oba terminy są ściśle związane z eksploatacją sztucznej inteligencji do celów analitycznych.

Ważnym aspektem w pracy project managera będzie także korzystanie z nowych systemów, tj. informatycznych systemów eksperckich i architektury opartej na naśladowaniu poczynań ludzkiego mózgu.

Cechy przywódcze wychodzą przed szereg

Wśród nowych wyzwań, stawianych przed kierownikami projektów, wyróżnia się także kwestie związane ze społecznym wpływem ich osobowości. Rola przywódcza jest niezwykle ważna i powinna być eksponowana przez osobę zatrudnioną na tym stanowisku w perfekcyjny sposób.

Eksperci wskazują, że menedżerowie będą musieli systematycznie zwiększać swoje umiejętności retoryczne tak, by móc coraz szerzej wpływać na podległe im grupy społeczne. Zarządca projektów musi być swoistym liderem, przywódcą i autorytetem dla grupy osób odpowiedzialnych za realizację zadań.

Czy to wszystko?

Katalog umiejętności i cech mile widzianych u współczesnych project managerów jest otwarty. Oprócz wyżej wymienionych trendów podmioty badające przyszły rynek pracy wskazują na konieczność m.in.:

 • rozwijania dojrzałości osobowościowej;
 • dostosowywania kompetencji do tworzenia nowoczesnych biznesplanów;
 • wzmacniania umiejętności negocjatorskich;
 • poprawę umiejętności pracy zdalnej.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. W jakim stopniu innowacje zmienią zawód project manager w najbliższych latach?

   Najpewniej będziemy świadkami większego nacisku na wykorzystanie sztucznej inteligencji i nowoczesnych aplikacji w tym zawodzie. Podmioty, które zdecydują się na korzystanie z tych dobrodziejstw, zyskają przewagę konkurencyjną.
  2. Czy umiejętności miękkie menedżera projektów będą zyskiwały na znaczeniu?

   Z pewnością tak. Rozbudowane cechy osobowościowe były i są ważnym elementem pracy project managera. Jak pokazują analizy WEF czy PMI, ich waga w najbliższych latach wzrośnie.
  3. Czy sztuczna inteligencja może zagrozić pozycji project managera?

   To czynnik ludzki będzie w najbliższych latach odgrywał największe znaczenie. Rola SI rośnie, jednak w kontekście pomocy i usprawniania pracy, nie zaś w celu reorientacji zawodu.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie