Czy rozliczać import usług z faktur od Facebooka i Google mając działalność nierejestrowaną?

termin rejestracji do oss

Prowadzisz działalność nierejestrowaną i nie wiesz, w jaki sposób traktować faktury od Google i Facebooka? Przeczytaj niezbędne informacje na ten temat.

Osoby, które prowadzą drobną działalność zarobkową i osiągają niewielkie przychody mają przywilej braku konieczności rejestracji w CEIDG. Miesięczny pułap przychodów zależy od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, nie może przekroczyć 50% tej kwoty. Jednak sam fakt braku rejestracji działalności gospodarczej nie zwalnia takich osób z pewnych obowiązków ustawowych. Dzisiaj zastanowimy czy przy działalności nierejestrowej należy rozliczać import usług z faktur Google i Facebooka.

Jak należy rozumieć import usług?

Import usług jest to zakup usługi od zagranicznego przedsiębiorcy, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowany do VAT w Polsce. Podmiot świadczący usługę może być z terytorium Unii Europejskiej, ale również z kraju spoza UE.

Działalność nierejestrowana a VAT

Osoby, które prowadzą działalność nierejestrowaną podlegają pod różne przepisy podatkowe, również pod ustawę o podatku VAT. W świetle tej ustawy podatnikiem jest również osoba, która nie jest zarejestrowana w CEIDG. A więc jeżeli wykonuje czynności, które muszą podlegać, bez względu na limit, pod VAT, to musi dokonać zgłoszenia rejestracyjnego.

Import usług a działalność nierejestrowana

Skoro osoba prowadząca działalność gospodarczą musi respektować przepisy ustawy o VAT, to również będzie to dotyczyło importu usług. Jeżeli w takiej działalności dojdzie do nabycia usługi od zagranicznego przedsiębiorcy, np. Google czy Facebook, to wówczas należy dokonać rejestracji do VAT-UE. Oczywiście nie powinno się tego robić po fakcie, ale jeszcze przed dokonaniem zakupu usługi. Sam fakt zarejestrowania do VAT-UE nie oznacza, że stajemy się czynnym podatnikiem VAT. Owszem będziemy mieli określone obowiązki do spełnienia, ale tylko związane z importem usług, o których piszemy poniżej.

Rozliczenie importu usług w działalności nierejestrowanej

Już przy zakupie usługi od firmy Google czy Facebook musimy zadeklarować, jaki jest cel naszej transakcji. W przypadku zakupu na działalność nierejestrowaną powinna być to opcja komercyjna. Dane do wystawianej faktury powinny zawierać NIP UE. Na otrzymanej fakturze pojawi się informacja, że odbiorca musi samodzielnie obliczyć podatek VAT. W takim przypadku transakcja zostanie wykazana:

 1. W JPK_V7 – jeżeli jesteśmy czynnym podatnikiem VAT.
 2. W deklaracji VAT-9M – jeżeli nie jesteśmy zarejestrowani do podatku VAT.

W pierwszym przypadku podatek VAT należny będzie jednocześnie podatkiem VAT naliczonym, jeżeli przysługuje prawo do jego odliczenia. Cała transakcja będzie neutralna podatkowo.

Natomiast w drugim przypadku, w deklaracji VAT-9M należy wyliczyć podatek VAT należny i zapłacić go w terminie do 25-go dnia miesiąca do urzędu skarbowego. Zapłacony VAT będzie kosztem działalności nierejestrowanej. W jednym, jak i w drugim przypadku kwota netto po przeliczeniu na PLN znajdzie się w kosztach tej działalności.

Jeżeli faktura zostałaby wystawiona z naliczonym podatkiem VAT firmy zagranicznej, to i tak należy rozpoznać import usług, a w podstawie opodatkowania w VAT znajdzie się kwota brutto z faktury.

Jak widać sam brak obowiązku rejestracji w CEIDG przy działalności nierejestrowanej nie zwalnia z wielu obowiązków, szczególnie tych na gruncie podatku VAT. Import usług od firmy Google czy Facebook będzie podlegało rozliczeniu na zasadach ogólnych, które obowiązują wszystkich podatników.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Andrew

  Potrzebuję NIP-UE ze względu na import usług od podatników z Unii Europejskiej (korzystanie z platformy sprzedażowej)
  Jestem podatnikiem zwolnionym z VAT oraz posiadam numer NIP. Złożyłem deklarację VAT-R z oświadczeniem.

  W odpowiedzi dostałem:

  „… proszę o złożenie wniosku identyfikacyjnego NIP-7 wskazując identyfikator podatkowy ,cel złożenia wniosku rubryka A dane identyfikacyjne rubryka B1 adres zamieszkania, adres prowadzonej działalności rubryka C.1 C2 C3 ze wskazaniem daty rozpoczęcia XX.XX.XXX

  skany dokumentów : tytuł prawny do lokalu zgłoszonej działalności jak również bardziej opisanego oświadczenia o charakterze prowadzonej działalności”

  Osoba prowadząca nierejestrowa działalność gospodarczą z definicji nie podlega obowiązkowi zgłoszenia do CEIDG. W konsekwencji nie wskazuje miejsca prowadzenia działalności czy też jej rozpoczęcia / zakończenia. Jedynym adresem, który może wskazać jest adres zamieszkania. Analogicznie prowadzona przez nią działalność jest prowadzona pod jej imieniem i nazwiskiem.

  Na nic tłumaczenia, że to NIEREJESTROWA działalność gospodarcza.
  Jak mam podawać adres prowadzonej działalności jak jej nie mam?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość