Czym jest certyfikat rezydencji?

Przepisy prawa podatkowego w określonych sytuacjach mogą wymagać przedstawienia ważnego certyfikatu rezydencji. Czym dokładnie jest ten dokument? Kiedy może być potrzebny? W jaki sposób go uzyskać? Zapraszamy do lektury.

Certyfikat rezydencji – co to jest?

Definicję certyfikatu rezydencji możemy znaleźć w ustawach o podatkach dochodowych. Zgodnie z tymi regulacjami, jest to zaświadczenie o miejscu zamieszkania (PIT) lub siedzibie (CIT) podatnika dla celów podatkowych, wydane przez właściwy organ administracji podatkowej.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Czym jest certyfikat rezydencji?

Co ważne, dokument ten może potwierdzać stan miniony lub aktualny – nie można wystawić certyfikatu rezydencji na przyszłość.

certyfikat rezydencji podatkowej

Certyfikat rezydencji podatkowej
 

 Jakie dane musi posiadać certyfikat rezydencji podatkowej?

Przepisy podatkowe nie określają wprost, jakie dane powinien zawierać certyfikat rezydencji, ani nie wskazują jego wzoru. Zgodnie z definicją zawartą w ustawach podatkowych, powinien on natomiast posiadać stwierdzenie, że dany podatnik posiada miejsce zamieszkania lub siedzibę na terenie danego kraju i podlega w nim nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania). Powinien on ponadto posiadać datę wystawienia oraz określenie okresu, w którym obowiązuje.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Czym jest certyfikat rezydencji?

Certyfikat rezydencji podatowej – kiedy może być potrzebny?

Uzyskanie certyfikatu rezydencji od kontrahenta lub konieczność zdobycia takiego dokumentu w Polsce może okazać się konieczne np. w sytuacji gdy podatnik osiąga dochody za granicą i chce rozliczyć PIT w Polsce lub gdy polski przedsiębiorca nabywa usługi niematerialne od zagranicznego kontrahenta (ma on bowiem związek z podatkiem u źródła – więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Posiadanie takiego zaświadczenia zwalnia podatnika od poboru podatku lub też znacznie obniża jego wartość – wszystko zależy od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między konkretnymi dwoma państwami.

Program do faktur – Darmowe konto Czym jest certyfikat rezydencji?

Jak uzyskać certyfikat rezydencji?

By uzyskać certyfikat rezydencji, podatnik powinien złożyć wniosek do urzędu skarbowego, korzystając w tym celu z druku CFR-1. Fiskus w ciągu 7 dni ma obowiązek wydać właściwe zaświadczenie o miejscu zamieszkania (siedziby) wnioskującego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Co ważne, opłata skarbowa za wydanie certyfikatu rezydencji wynosi 17 PLN.

Zobacz również: Zatrudnienie pracownika z Ukrainy a podatek dochodowy.
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań