Darowizna dla organizacji pożytku publicznego a VAT

Przedsiębiorcy osiągający zyski niejednokrotnie decydują się na przekazanie darowizny na rzecz różnych organizacji, zajmujących się działalnością charytatywną. Warto pamiętać, że jeśli darowizna dla organizacji pożytku publicznego jest rzeczowa, może, ale nie musi być zwolniona z opodatkowania VAT. Jak to ustalić?

Darowizna rzeczowa a VAT

Mimo iż z założenia podatnik przekazujący towary w darowiźnie nie zarabia na takim działaniu, zgodnie z art. 7 ust. 2. pkt. 2 Ustawy o VAT powinno ono być traktowane jako dostawa towarów. Co za tym idzie – po spełnieniu odpowiednich warunków dostawa taka podlega opodatkowaniu VAT.

Dostawy rzeczowe podlegają opodatkowaniu VAT, jeżeli:

  • Przedmiot dostawy jest własnością przedsiębiorstwa (np. jest towarem handlowym, wytworzonym produktem, składnikiem majątku trwałego)
  • Przy nabyciu przedmiotu dostawy podatnik miał prawo do odliczenia VAT naliczonego*.

Darowizna dla organizacji pożytku publicznego

Mimo iż co do zasady darowizna rzeczowa stanowi dostawę podlegającą opodatkowaniu VAT, istnieje wyjątek, w ramach którego przedsiębiorca może przekazać darowiznę i nie opłacać od niej VAT .

Darowizna może zostać zwolniona z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 16 Ustawy o VAT. W przepisie wymienione są następujące warunki:

  • Odbiorcą darowizny musi być organizacja pożytku publicznego, wymieniona w art. 3 ust. 2 i 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego
  • Celem darowizny jest działalność charytatywna, prowadzona przez wymienione wyżej organizacje
  • Przedmiotem darowiznyprodukty spożywcze, z wyłączeniem alkoholu.

Zatem, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na przekazanie żywności odpowiednim instytucjom, co do zasady ma prawo nie opodatkowywać takiej darowizny w ramach VAT.

▲ wróć na początek

Darowizna rzeczowa – dokumentacja

Przekazanie darowizny rzeczowej – choć w świetle Ustawy o VAT traktowane jako dostawa towarów – nie stanowi właściwej sprzedaży. Tym samym generalnie przedsiębiorca nie wystawi w takim przypadku faktury, dokumentującej przekazanie towarów; nie ujmie też takiej transakcji w rejestrze ani deklaracji VAT.

W tym przypadku podstawą udokumentowania powinien być protokół przekazania darowizny. Przepisy podatkowe nie regulują, jakie elementy powinny być w nim zawarte, jednakże dla celów praktycznych najlepiej jest zawrzeć w nim przynajmniej:

  • Dane firmy oraz dane organizacji pożytku publicznego
  • Datę sporządzenia protokołu oraz (jeśli jest inna) datę przekazania darowizny rzeczowej
  • Informację o przedmiocie darowizny – nazwa, rodzaj towaru, ilość
  • Podpisy osób uprawnionych do wydania oraz przyjęcia darowizny.

Czy wiesz, że darowizna dla organizacji pożytku publicznego może także zmniejszyć opodatkowanie?
Sprawdź, jak poprawnie ją rozliczyć!
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Szablony dokumentów
  • CRM
  • Magazyn
  • Wsparcie techniczne
  • Zawsze aktualny
  • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

  • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

  • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
  • Fakturowanie
  • CRM
  • Magazyn
  • Wsparcie księgowe
  • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

  • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
  • Dedykowana księgowa
  • CRM
  • Magazyn
  • Wsparcie księgowe
  • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 19 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań