Darowizna dla organizacji pożytku publicznego a VAT

darowizna dla organizacji pożytku publicznego

Przedsiębiorcy osiągający zyski niejednokrotnie decydują się na przekazanie darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego, zajmujących się działalnością charytatywną. Warto pamiętać, że jeśli darowizna jest rzeczowa, może, ale nie musi być zwolniona z opodatkowania VAT. Jak to ustalić?

Przedsiębiorcy osiągający zyski niejednokrotnie decydują się na przekazanie darowizny na rzecz różnych organizacji, zajmujących się działalnością charytatywną. Warto pamiętać, że jeśli darowizna dla organizacji pożytku publicznego jest rzeczowa, może, ale nie musi być zwolniona z opodatkowania VAT. Jak to ustalić?

Darowizna rzeczowa a VAT

Mimo iż z założenia podatnik przekazujący towary w darowiźnie nie zarabia na takim działaniu, zgodnie z art. 7 ust. 2. pkt. 2 Ustawy o VAT powinno ono być traktowane jako dostawa towarów. Co za tym idzie – po spełnieniu odpowiednich warunków dostawa taka podlega opodatkowaniu VAT.

Dostawy rzeczowe podlegają opodatkowaniu VAT, jeżeli:

  • Przedmiot dostawy jest własnością przedsiębiorstwa (np. jest towarem handlowym, wytworzonym produktem, składnikiem majątku trwałego)
  • Przy nabyciu przedmiotu dostawy podatnik miał prawo do odliczenia VAT naliczonego*.

Darowizna dla organizacji pożytku publicznego

Mimo iż co do zasady darowizna rzeczowa stanowi dostawę podlegającą opodatkowaniu VAT, istnieje wyjątek, w ramach którego przedsiębiorca może przekazać darowiznę i nie opłacać od niej VAT .

Darowizna może zostać zwolniona z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 16 Ustawy o VAT. W przepisie wymienione są następujące warunki:

  • Odbiorcą darowizny musi być organizacja pożytku publicznego, wymieniona w art. 3 ust. 2 i 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego
  • Celem darowizny jest działalność charytatywna, prowadzona przez wymienione wyżej organizacje
  • Przedmiotem darowiznyprodukty spożywcze, z wyłączeniem alkoholu.

Zatem, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na przekazanie żywności odpowiednim instytucjom, co do zasady ma prawo nie opodatkowywać takiej darowizny w ramach VAT.

▲ wróć na początek

Darowizna rzeczowa – dokumentacja

Przekazanie darowizny rzeczowej – choć w świetle Ustawy o VAT traktowane jako dostawa towarów – nie stanowi właściwej sprzedaży. Tym samym generalnie przedsiębiorca nie wystawi w takim przypadku faktury, dokumentującej przekazanie towarów; nie ujmie też takiej transakcji w rejestrze ani deklaracji VAT.

W tym przypadku podstawą udokumentowania powinien być protokół przekazania darowizny. Przepisy podatkowe nie regulują, jakie elementy powinny być w nim zawarte, jednakże dla celów praktycznych najlepiej jest zawrzeć w nim przynajmniej:

  • Dane firmy oraz dane organizacji pożytku publicznego
  • Datę sporządzenia protokołu oraz (jeśli jest inna) datę przekazania darowizny rzeczowej
  • Informację o przedmiocie darowizny – nazwa, rodzaj towaru, ilość
  • Podpisy osób uprawnionych do wydania oraz przyjęcia darowizny.

Czy wiesz, że darowizna dla organizacji pożytku publicznego może także zmniejszyć opodatkowanie?
Sprawdź, jak poprawnie ją rozliczyć!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość