Dochody z najmu a forma opodatkowania

jak rozliczyć dochody z najmu mieszkania

Wynajmowanie prywatnego mieszkania to dobry sposób na przychód – zarówno wśród osób prowadzących działalność gospodarczą, jak i nieposiadających firm. W zależności od sytuacji, wynajmujący może mieć kilka opcji opodatkowania przychodu z najmu.

Wynajem prywatnego mieszkania to dobry sposób na przychód – zarówno wśród osób prowadzących działalność gospodarczą, jak i nieposiadających firm. W zależności od sytuacji, wynajmujący może mieć kilka opcji opodatkowania przychodu z najmu. Wynajmujesz mieszkanie i posiadasz dochody z najmu? Sprawdź jaka forma opodatkowania będzie w tym przypadku dla Ciebie najkorzystniejsza!

Najem prywatny – ryczałt czy skala podatkowa?

Właściciel prywatnego mieszkania, decydując się na wynajmowanie jako osoba fizyczna – a nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – ma do wyboru dwie formy opodatkowania przychodu. Może zdecydować się na skalę podatkową (zasady ogólne) bądź ryczałt ewidencjonowany.

Zasady ogólne Ryczałt ewidencjonowany
Stawka podatku 17% lub 32% po przekroczeniu progu podatkowego 8,5%*
Podstawa opodatkowania Dochód Przychód
Koszty uzyskania przychodu Możliwe do rozliczenia Niemożliwe do rozliczenia
Wybór – formalności Domyślny – nie trzeba zgłaszać do US
  • Wybór ryczałtu jest dokonywany poprzez dokonanie pierwszej zapłaty podatku (za przychód osiągnięty w danym roku) tytułem ryczałtu ewidencjonowanego.
  • Jeżeli pierwszy przychód podatnik osiągnie w grudniu danego roku za dokonanie wyboru zostanie uznane złożenie zeznania PIT-28.
Rozliczenie roczne PIT-36, składany do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego PIT-28, składany do 28 lutego (końca lutego) kolejnego roku podatkowego

Ryczałt posiada niższą stawkę podatku, nie zawsze jednak ten kto go wybierze zapłaci mniej podatku. Skalę podatkową warto wziąć pod rozwagę, jeśli z wynajmem związane są duże koszty – np.:

  • Amortyzacja lokalu
  • Remont i wyposażenie
  • Czynsz dla spółdzielni
  • Odsetki od kredytu wziętego na zakup lokalu
  • Podatek od nieruchomości.

Najem a działalność gospodarcza – uwaga na kruczki

Wynajmując lokal warto upewnić się, że możliwe jest wynajmowanie go jako prywatny, a nie w formie działalności gospodarczej. Jest to ważne ze względu na formalności np. zgłoszenie działalności na CEIDG. Do końca 2020 roku było to również ważne z uwagi na fakt, że wynajem z działalności nie mógł być opodatkowany w formie ryczałtu. Od 2021 roku przedsiębiorcy przysługuje możliwość opodatkowania w działalności najmu również ryczałtem, a także pozostaje jak do tej pory prawo wyboru pomiędzy skalą podatkową a podatkiem liniowym.

Kiedy przychód z najmu może być uznany za przychód z działalności? Przede wszystkim – gdy lokal zaliczony jest do majątku firmowego, ale nie tylko. Jeśli wynajmujemy lokal okazjonalnie, jest to główne źródło utrzymania, wynajmujemy większą liczbę lokali etc., organ skarbowy może uznać takie działanie za działalność gospodarczą. Zatem – jeśli chcemy zdecydować się na prywatny wynajem lokalu – warto zadbać o to, aby nie nosił on znamion zorganizowanej działalności gospodarczej.

Wynajem lokalu przez podatnika VAT – sprawdź, jaką stawkę zastosować!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Maciej

    (sygn. akt II FPS 1/21) Naczelny Sąd Administracyjny

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość