Blog ifirma.pl

Ewidencja czasu pracy a lista obecności

|
|
2 minut czytania
Ewidencja czasu pracy jest prowadzona przez pracodawcę w celu prawidłowego ustalenia wynagrodzenia pracownika oraz innych należnych mu świadczeń związanych z pracą.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Pracodawca zatrudniający pracowników oprócz akt osobowych ma obowiązek prowadzić min. ewidencję czasu pracy. Jest to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. Według art. 149 k.p. pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Jednym z elementów pozwalających na prawidłową ewidencję czasu pracy jest lista obecności.

Ewidencja czasu pracy

Kartę ewidencji czasu pracy pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika. Powinna ona obejmować:

 • pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy,
 • dyżury,
 • urlopy,
 • zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy,
 • w stosunku do pracowników młodocianych pracodawca uwzględnia w ewidencji także czas ich pracy przy pracach wzbronionych młodocianym, których wykonywanie jest dozwolone w celu odbycia przez nich przygotowania zawodowego.

Pracodawca do karty ewidencji czasu pracy pracownika dołącza jego wnioski o udzielenie czasu wolnego od pracy w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych. Pracodawca udostępnia ewidencję czasu pracy pracownikowi, na jego żądanie.

Ewidencja czasu pracy w serwisie ifirma.pl:

Ewidencję czasu pracy możemy utworzyć w naszym serwisie.

Wchodzimy na zakładkę ewidencja czasu pracy

> stwórz ewidencję miesięczną

> wybierz pracownika (wybieramy pracownika z listy)

> wybieramy umowę

> zaznaczamy: “pobierz nominalny czas pracy z umowy” oraz “uwzględniaj tylko dni robocze”

> stwórz ewidencję czasu pracy,

otwiera się strona z ewidencją czasu pracy, którą możemy: wydrukować, dodać godziny pracy (jeżeli nie zaznaczymy wcześniej, że pobierzemy nominalny czas pracy z umowy), albo „dodać nieobecności” (podajemy typ absencji np. choroba, urlop wypoczynkowy, bezpłatny czy macierzyński),

> Zatwierdzamy

Utworzoną ewidencję możemy wydrukować.

Lista obecności

Według Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek ustalenia w regulaminie pracy sposobu potwierdzenia przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwienia nieobecności. Dotyczy to pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Pozostali pracodawcy powinni taką informację przekazać pracownikowi na piśmie w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę. Czyli od pracodawcy zależy, w jaki sposób pracownicy będą potwierdzali swoją obecność w firmie. To pracodawca decyduje o tym, że pracownicy będą podpisywać się na karcie ewidencji czasu pracy czy też zostaną wprowadzone indywidualne listy obecności, na których pracownicy będą wpisywać godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 8 sierpnia 2014 o 11:18
   Mateusz

   Czy na liście obecności można skreślić UW.
   Otóż pracownik miał mieć urlop w jednym tygodniu – lista została wypełniona z uwzględnieniem urlopu, jednak pracownik poprosił o przesuniecie urlopu na inny tydzień. Czy w takiej sytuacji można dokonać skreślenia na liście obecności urlopu czy należy stworzyć nową listę.

  2. 8 sierpnia 2014 o 18:37
   M.Michalak

   Proszę na liście obecności przekreślić UW -obok postawić parafkę i prawidłowy wpis. Na dole listy proszę zamieścić informację dotyczącą tej zmiany.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie