Blog ifirma.pl

Faktura zaliczkowa – kiedy nie ma obowiązku jej wystawiania?

|
Wystawiasz faktury zaliczkowe? Sprawdź kiedy nie ma takiego obowiązku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W przypadku czynnego podatnika VAT faktura jest obowiązkowym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji pomiędzy przedsiębiorcami. Stanowi podstawę do naliczenia podatku VAT należnego i daje możliwość odliczenia VAT naliczonego. Aby w sposób prawidłowy i terminowy wystawiać fakturę VAT przedsiębiorca musi w poprawny sposób rozpoznać moment powstania obowiązku podatkowego, ponieważ to determinuje konieczność wystawienia faktury. W podatku VAT występuje kilka przypadków szczególnych, w których należy wystawić fakturę, istnieją też przypadki kiedy nie trzeba wystawiać faktury zaliczkowej – i nimi dzisiaj się zajmiemy.

Wystawianie faktury zaliczkowej w podatku VAT

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności:

 • przedpłatę,
 • zaliczkę,
 • zadatek,
 • ratę,
 • wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu,
 • obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty.

Faktura zaliczkowa powinna być wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy. Faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed otrzymaniem całości lub części zapłaty na poczet przyszłej dostawy towaru lub wykonaniem usługi. Są jednak pewne wyjątki.

Faktura zaliczkowa – kiedy nie trzeba wystawiać?

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT nie zawsze jest obowiązek wystawiania faktury zaliczkowej. Będzie to dotyczyło następujących dostaw towarów i usług:

 1. Dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.
 2. Świadczenia usług:
  • telekomunikacyjnych,
  • wymienionych w poz. 24–37, 50 i 51 załącznika nr 3 do ustawy m.in.:
   • usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych,
   • usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków,
   • usługi związane z odkażaniem i czyszczeniem,
   • usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu,
   • pozostałe usługi sanitarne,
  • najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
  • ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
  • stałej obsługi prawnej i biurowej,
  • dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.
 3. Dostawa towarów w przypadku transakcji WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
 4. Otrzymanie zaliczki i dostawa towarów/usług w tym samym miesiącu w transakcjach krajowych.

Jest to katalog zamknięty, to oznacza, że tylko do dostaw towarów i usług, które zostały wymienione powyżej przedsiębiorca nie ma obowiązku wystawiania faktury zaliczkowej. W takich przypadkach obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie zostanie wystawiona z chwilą upływu terminu płatności wynikającego z umowy lub innego dokumentu.

▶ Przeczytaj również: Wyjątki od podstawowego terminu wystawienia faktur.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie