Formularz VAT-Z – cel złożenia i sposób wypełnienia

jak wypełnić VAT-Z?

Jak wypełnuić VAT-Z, dla kogo przeznaczony jest ten formularz, gdzie można go złożyć – wszystkie te informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Dla kogo jest formularz VAT-Z?

Formularz VAT-Z przeznaczony jest zarówno dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i dla podatników niebędących osobami fizycznymi, takimi jak np. spółka cywilna, którzy podlegali rejestracji jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług (VAT) i chcą zaprzestać wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

W przypadku, gdy nasza działalność będzie nadal funkcjonować, a my nie chcemy być już podatnikami podatku od towarów i usług, wówczas nie wypełniamy formularza VAT-Z. Wnioskiem przeznaczonym dla takich podatników jest zgłoszenie VAT-R, gdzie po spełnieniu odpowiednich warunków zaznaczamy rezygnację z opodatkowania podatkiem.

Ważne jest aby pamiętać, że na złożenie zgłoszenia mamy 7 dni od zaprzestania dokonywania czynności opodatkowanych VAT, to znaczy od dnia zakończenia działalności.

Jak złożyć VAT-Z?

VAT-Z możemy złożyć do urzędu skarbowego:

 • osobiście;
 • w naszym imieniu może go dostarczyć osoba trzecia;
 • wysłać go listem poleconym.

Jak wypełnić VAT-Z?

Wszystkie formularze VAT w wersji do druku można pobrać ze strony podatki.gov.pl.

Formularz VAT-Z to jednostronny druk, który składa się z 5 sekcji do wypełnienia. W jego nagłówku znajduje się miejsce na podanie numeru NIP podatnika.

jak wypełnić VAT-Z

Część A – miejsce składania zgłoszenia:

Zgłoszenie kierowane jest do Naczelnika urzędu skarbowego właściwego w ostatnim dniu wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy pamiętać o właściwości miejscowej dla podatku VAT.

część A miejsce składania zgłoszenia

Część B – dane podatnika

Wpisując dane podatnika należy pamiętać, iż osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą wpisuje swoje imię i nazwisko, datę urodzenia oraz adres zamieszkania. Nie należy podawać tu adresu głównego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, chyba że jest on tożsamy z adresem zamieszkania. Inną zasadą kierujemy się, gdy nasz wniosek dotyczy podatnika niebędącego osobą fizyczną, wówczas wpisujemy tu pełną nazwę firmy (np. „KOWAL” Jan Kowalski i Janina Kowalska spółka cywilna) oraz adres jej siedziby.

jak wypełnić VAT-Z - część B

Część C – zaprzestanie czynności opodatkowanych

Składając VAT-Z musimy podać przyczynę, która spowodowała zaprzestanie przez nas czynności opodatkowanych podatkiem VAT. We wniosku, w polu 17. znajdziemy trzy przyczyny zaprzestania wykonywania działalności:

 • likwidacja
 • upadłość
 • inna

Data zaprzestania wykonywania czynności powinna być w przypadku osoby fizycznej identyczna jak data zakończenia działalności gospodarczej wskazana we wniosku o wykreślenie wpisu w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej).

część C

Część D – podpis podatnika

Na końcu formularza w przypadku podatnika będącego osobą fizyczną składamy oświadczenie oraz swój podpis. W przypadku osoby niebędącej osobą fizyczną pomimo braku miejsca we wniosku podpis składają wszyscy wspólnicy, chyba że w umowie spółki umocowano jednego z nich do reprezentowania jej oraz do samodzielnego prowadzenia jej spraw przed organami podatkowymi.

Ustawodawca umożliwił podpisanie zgłoszenia VAT-Z przez osobę reprezentującą podatnika. Należy tu jednak pamiętać, że pełnomocnictwo dla osoby nas reprezentującej powinno być złożone w urzędzie wcześniej lub w chwili złożenia formularza VAT-Z. W sytuacji kiedy składamy pełnomocnictwo wraz z VAT-Z bezpiecznej jest spiąć ze sobą te dwa dokumenty.

część D podpis podatnika

Należy bezwzględnie pamiętać o złożeniu podpisu pod zgłoszeniem VAT-Z, gdyż bez tej formalności VAT-Z będzie nieważny, a my będziemy wzywani przez Naczelnika urzędu skarbowego z art. 169. § 1. Ordynacji podatkowej, który brzmi:

„Jeżeli podanie nie spełnia wymogów określonych przepisami prawa, organ podatkowy wzywa wnoszącego podanie do usunięcia braków w terminie 7 dni, z pouczeniem, że niewypełnienie tego warunku spowoduje pozostawienie podania bez rozpatrzenia”.*

*Ordynacja podatkowa (dz. U. 2012, poz.749)-tekst jednolity

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Dla kogo jest formularz VAT-Z?

  Formularz VAT-Z przeznaczony jest zarówno dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i dla podatników niebędących osobami fizycznymi, takimi jak np. spółka cywilna, którzy podlegali rejestracji jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług (VAT) i chcą zaprzestać wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

 2. 🔸Do kiedy można złozyć VAT-Z?

  Na złożenie VAT-Z mamy 7 dni od zaprzestania dokonywania czynności opodatkowanych VAT (od dnia zakończenia działalności).

 3. 🔸Jak można złożyć VAT-Z?

  VAT-Z składa się do urzędu skarbowego i można to zrobić osobiście, listem poleconym, lub może go złożyć w naszym imieniu osoba trzecia.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość