Powrót

Import usług – czy zawsze to samo w PIT i VAT Google Ads

faktury google ads

Reklamujesz się na Google Ads? Sprawdź, co się zmieniło w rozliczaniu faktur za takie usługi.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Jednym z głównych celów przedsiębiorcy jest osiąganie coraz większych zysków i ciągły rozwój firmy. W takich przypadkach pomocna może okazać się reklama firmy i jej produktów, dlatego często osoby zainteresowane sięgają po usługi Google Ads. Rozliczanie transakcji w przypadku otrzymania faktury od firmy Google z irlandzkim numerem NIP wymaga specjalnego potraktowania. Taka usługa w podatku VAT nazywana jest importem usług i w dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób należy właściwie zaksięgować otrzymane dokumenty zarówno w podatku PIT i VAT.

W jaki sposób wyglądały rozliczenia Google Ads wcześniej?

Faktura wystawiana za usługi Google Ads wprowadzała w błąd wiele osób, które nie były zorientowane w specyfice tego typu rozliczeń. Na jednym dokumencie znajdowały się dane liczbowe, które często różniły się co do wartości, jakie powinny być zaksięgowane w podatku VAT, a jakie w podatku PIT. W związku z powyższym faktura za usługi Google mogła być rozliczona z punktu widzenia podatkowego niezgodnie z przebiegiem operacji gospodarczej. Na szczęście dla przedsiębiorców, a przede wszystkim księgowych, faktury za Google Ads wystawiane są obecnie nieco inaczej, co opiszemy poniżej.

Faktury od Google Ads – zmiany

Już w grudniu 2021 roku firma Google zaczęła wystawiać faktury za usługi reklamowe na innych zasadach. Obecnie jedne faktury będą podstawą do księgowania w rejestrach VAT a inne do ujmowania kosztu w PKPiR.

Rozliczenie faktur Google Ads w podatku VAT – czynny podatnik VAT

Usługa reklamowa Google Ads z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku VAT traktowana jest jak import usług (art.28b ustawy o VAT). Na fakturze Google Ads znajduje się informacja, która zobowiązuje przedsiębiorcę do rozliczenia podatku VAT w Polsce:

 
Import usług - czy zawsze to samo w PIT i VAT Google Ads
 

Dla czynnego podatnika VAT z prawem do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego będzie to transakcja neutralna podatkowo. Rozliczenie dokonywane przez przedsiębiorcę wygląda następująco:

 • oblicza i wykazuje podatek VAT należny, taki jak od sprzedaży,
 • w takiej samej wysokości podatek VAT naliczony, tak jak od zakupów.

Podatnik VAT czynny będzie rozliczał import usług od Google Ads w dacie powstania obowiązku podatkowego w VAT. W takim przypadku będzie to data faktury obejmującej przedpłatę. Jeżeli w miesiącu przedsiębiorca dokona kilku przedpłat, na każdą z nich otrzyma fakturę, która będzie podlegała zaksięgowaniu w rejestrach VAT sprzedaży i zakupu.
Rozliczenie importu usług będzie wyglądało inaczej u podatnika VAT czynnego i zwolnionego.

Rozliczenie faktur Google Ads w podatku VAT – korzystający ze zwolnienia podatnik VAT

Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, podmiotowego czy przedmiotowego, również ma obowiązek rozliczenia faktury z Google Ads. Pomimo, że przedsiębiorca nie rozlicza podatku VAT, to i tak musi naliczyć i zapłacić VAT należny do urzędu skarbowego.

Rozliczenie faktury Google Ads w podatku dochodowym

Fakturę za reklamę w Google Ads będą mogli zaksięgować w kosztach uzyskania przychodów przedsiębiorcy, którzy prowadzą PKPiR. Kwota wydatku z faktury wystawionej na koniec miesiąca, obejmuje podsumowanie kosztów z całego okresu rozliczeniowego i będzie mogła być zaksięgowana w kol. 13 “Pozostałe wydatki” w PKPiR. W podatku dochodowym należy zaksięgować wartości znajdujące się na drugiej stronie dokumentu.

  jak księgować faktury z Google Ads infografika  

Podsumowanie

W przypadku importu usług Google Ads nie zawsze ta sama kwota będzie zaksięgowana w podatku VAT i w podatku dochodowym. W podstawie do wykazania w rejestrach VAT przyjmuje się kwotę przedpłaty/przedpłat dokonywanych w trakcie miesiąca, które obecnie są wykazywane na oddzielnych fakturach. Natomiast koszty w podatku dochodowym będą księgowane na kwotę faktycznie wydatkowaną na usługę reklamową w danym okresie rozliczeniowym. Mogą to być takie same kwoty w skali miesiąca, ale nie zawsze tak być musi. Przedsiębiorcy powinni zapoznać się z nowym sposobem generowania faktur za usługi Google Ads, żeby w sposób prawidłowy móc je rozliczyć podatkowo.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Jak księgować fakturę z google AdWords w 2022?

  Obecnie jedne faktury będą podstawą do księgowania w rejestrach VAT a inne do ujmowania kosztu w PKPiR.

 2. 🔸Czym jest import usług Google?

  Usługa reklamowa Google Ads z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku VAT traktowana jest jak import usług (art.28b ustawy o VAT). Na fakturze Google Ads znajduje się informacja, która zobowiązuje przedsiębiorcę do rozliczenia podatku VAT w Polsce.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

9 komentarzy

 1. Miłka

  A czy podatek dochodowy za Google trzeba potrącić?(podatek u źródła)

 2. Ifirma

  W zakresie podatku u źródła zachęcamy do zapoznania się z naszą odrębną publikacją dostępną tutaj.

 3. null

  Niestety, w/g mnie artykuł o niskiej wartości dla użytkowników ifirma. To ogólniki i ani słowa o tym jak PRAKTYCZNIE zaksięgować taki wydatek w ifirma.

 4. Ifirma

  Artykuły na blogu nie odnoszą się do ścieżek w serwisie ifirma.pl. Ścieżek księgowania należy szukać w pomocy serwisu. Zasady wykazania importu usług w serwisie pokazaliśmy tutaj. W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu z BOK serwisu ifirma.pl konsultanci podpowiedzą jak odczytać instrukcję do własnej sytuacji.

 5. Miłka

  a co z odliczeniem podatku Vat ? jeśli w ewidencji jest wykazana faktura po terminie (po upływie mies.którego dotyczy-, czy należy tylko wykazać po stronie podatku należnego?i Vat zapłacić bez prawa do odliczenia?

 6. Ewa

  Na fakturze GoogleAds jest wykazany podatek VAT 0%, czyli w kwocie nie ma VAT należnego z naszej strony, ani naliczonego ze strony sprzedawcy. Należy obliczyć od wykazanej kwoty i zapłacić VAT należny w Polsce –> tak wygląda faktura.
  Podatek będzie neutralny kosztowo, jeżeli rozliczamy go z VAT-em naliczonym, gdy mamy koszty watowe.

  Czy jest tak? czy inaczej? ????

 7. Piter

  Przecież mali podatnicy mają prawo zaliczyć poniesiony wydatek udokumentowany fakturą w dacie wystawionej faktury. Jeśli zapłaciłem zaliczkowo np 100 zł, to mam prawo rozliczyć w KPiR i rejestrach VAT całe 100 zł mimo, że kliknięć reklamy było np za 80 zł. W pełnych księgach trzeba rozpisywać fakturę zaliczkową na kolejne miesiące, a przecież nie w KPiR. Wg mnie to trochę tak jak płacę za domenę internetową abonament na najbliższy rok. Wliczam taką fakturę od razu w całości do KPiR a nie rozpisuję na 12 miesięcy. Skąd zatem pomysł, że nie mogę wliczyć całości poniesionych kosztów?

 8. Ifirma

  Zasady rozliczenia zaliczki w podatku dochodowym opisuje nasz odrębny artykuł: Otrzymana zaliczka a rozliczenie podatkowe

 9. Alena

  Czy mogliby Państwo podpowiedzieć, jak musi się rozliczać osoba, nie posiadająca zarejestrowanej działalności, ale nabywająca reklamę w Google Ads, która dostaje od Google rachunki ze wskazaną kwotą VAT 0%?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość