Import usług – czy zawsze to samo w PIT i VAT Google Ads

rozliczenie faktury google ads w vat i pit

Zamieszczasz reklamę swojej firmy na Google Ads? Sprawdź, czy faktura za usługę zawsze jest rozliczana tak samo w PIT i VAT.

Z kampanii reklamowych prowadzonych przez Google Ads często korzystają przedsiębiorcy. Dobrze przygotowana i przeprowadzona reklama może przynieść wiele korzyści. Stąd też przedsiębiorcy decydują się na ich przeprowadzenie, pomimo że takie reklamy nie należą do najtańszych. Firma Google udostępniania dokumenty rozliczeniowe w cyklach miesięcznych w postaci faktur, które należy właściwie zaksięgować w podatku dochodowym i w podatku VAT. W publikacji opiszemy, w jaki sposób należy to zrobić.

Jakie informacje znajdują się na fakturze Google Ads?

Taka faktura, jak każdy dokument księgowy, musi zawierać podstawowe informacje, aby mogła zostać zaksięgowana. Poza typowymi informacjami dla faktur takimi jak: dane kontrahentów, zarówno usługodawcy, jak i odbiorcy, kolejny numer, data wystawienia faktury, znajduje się informacja o łącznej kwocie płatności. I w tym miejscu należy zwrócić uwagę na to, że faktura za usługę Google Ads składa się z dwóch stron:
    1. Na pierwszej stronie znajduje się informacja o łącznej kwocie w PLN:
 
pasted image 0
 
    1. Na drugiej stronie znajduje się informacja: “Odnotowanie kosztów i podatków”.
 
pasted image 0 (35)
 

Rozliczenie faktury Google Ads w VAT

Usługa Google Ads traktowana jest przez przedsiębiorcę jak import usług (art.28b ustawy o VAT). W podatku VAT należy obliczyć i wykazać zarówno podatek VAT należny jak od sprzedaży i podatek VAT naliczony jak od zakupów. Na fakturze Google Ads znajduje się informacja, która zobowiązuje do rozliczenia podatku:  
pasted image 0 (36)
  Nieco inaczej będzie wyglądało rozliczenie u podatnika VAT czynnego i zwolnionego. Nawiązując do informacji podanych powyżej należy wskazać, że do rozliczenia na gruncie podatku VAT przedsiębiorcę będzie interesowało to, co znajduje się na pierwszej stronie faktury, a więc “Łączna kwota w PLN”, która na przykładzie wynosi 1.000,00 zł.

Rozliczenie faktury Google Ads w podatku dochodowym

Kwota netto z faktury będzie mogła być ujęta w kosztach uzyskania przychodów w PKPiR w kol. 13 “Pozostałe wydatki”. Tylko akurat w przypadku faktury za usługę Google Ads nie zawsze będzie to ta sama kwota, co w podatku VAT. Do rozliczenia kosztów w PIT należy zwrócić uwagę na drugą stronę faktury, gdzie znajdują się informacje:
  • przedpłata za usługę Google Ads,
  • Google Ads,
  • środki z przedpłaty na usługę Google Ads.
Faktyczne poniesione wydatki na usługę będzie to kwota przy pozycji “Google Ads”, w naszym przypadku kwota: 1.153,41 zł, którą księgujemy w PKPiR. Podsumowując, należy stwierdzić, że przy zakupie usługi Google Ads nie zawsze ta sama kwota będzie zaksięgowana w podatku VAT i w podatku dochodowym. Dla podatku VAT przyjmuje się kwotę przedpłaty, a dla podatku dochodowego kwotę faktycznie wydatkowaną na usługę reklamową w danym okresie rozliczeniowym. Często będą to takie same kwoty, ale jak zostało to wykazane na przykładzie nie zawsze, dlatego przy księgowaniu należy zwrócić uwagę na wartości kwotowe, jakie się tam znajdują.

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość