Blog ifirma.pl

Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez Google z polskim NIP?

|
Otrzymałeś od firmy Google z siedzibą w Polsce fakturę? Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć taką fakturę.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Firma Google od lat kojarzy nam się z siedzibą działalności gospodarczej w Irlandii. Przyzwyczailiśmy się już do rozliczania faktur z numerem NIP z innego kraju UE. Wszystkie transakcje Google były traktowane, jako import usług i zgodnie z obowiązującymi przepisami były ujmowane w podatku dochodowym i w podatku VAT. Dzisiaj jednak opiszemy sytuację, w której mamy do czynienia z firmą Google zarejestrowaną w Polsce.

Firma Google Poland

Część przedsiębiorców w ostatnim czasie otrzymała faktury z firmy Google z następującymi danymi:

Google Cloud Poland Sp. z o.o.
ul. Emilii Plater no.53
00-113 Warsaw
Poland
Nr VAT: PL5252822767

 

Na fakturze znajdują się również informacje o płatnościach wraz z naliczonym podatkiem VAT w wysokości 23%. Kwoty wyrażone są zarówno w walucie euro, jak również informacyjnie podana jest kwota w PLN wraz ze wskazaniem kursu wymiany waluty przyjętego do przeliczenia.

W jaki sposób rozliczyć fakturę wystawioną przez firmę Google Poland?

Rozliczenie zakupu usług wykazanego na fakturze firmy Google z siedzibą w Polsce będzie się odbywało na takich samych zasadach, jak rozliczanie faktur krajowych. W przypadku omawianej transakcji mamy do czynienia z kontrahentem krajowym, czynnym podatnikiem VAT, który figuruje w rejestrze podatników VAT. Polski przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, który otrzymał w ten sposób wystawioną fakturę, powinien ją zaksięgować w kwocie netto w PKPiR, a w rejestrze VAT zakupu i odliczyć podatek VAT naliczony. Natomiast podatnik VAT zwolniony zaksięguje fakturę w kwocie brutto w PKPiR.

Kursy waluty do przeliczenia

Na fakturze wystawionej przez firmę Google widnieje suma częściowa w EUR i PLN.

 
 

Suma w PLN jest podana w celach informacyjnych. Wskazanie na fakturze informacji o płatności w euro i PLN rodzi się wątpliwość, czy należy dokonać przeliczenia EUR na PLN zgodnie z obowiązującymi przepisami. Z uwagi na pewnego rodzaju dwuznaczność w opisie zwrócono się w tej sprawie z zapytaniem do Krajowej Informacji Skarbowej.

W odpowiedzi uzyskano informację, że jeżeli usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej bądź stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju i jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, to mamy do czynienia z transakcją krajową opodatkowaną przez świadczącego usługę, a otrzymana faktura stanowi podstawę do odliczenia podatku naliczonego na ogólnych zasadach wskazanych w art. 86 ustawy o VAT.

Zatem nabywca w przypadku “krajowego” zakupu uwzględnia w ewidencji kwotę podatku z faktury i nie dokonuje ponownego przeliczenia. Miejmy nadzieję, że fiskus nie zmieni stanowiska w tej sprawie.

W dalszym ciągu nie zapominajmy, że jeżeli chodzi o rozliczanie importu usług od firmy Google z NIP UE z siedzibą w Irlandii, w dalszym ciągu obowiązują takie same zasady ujmowania transakcji w PIT i VAT.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Najważniejsze pytania

    1. W jaki sposób rozliczyć fakturę wystawioną przez Google z polskim NIP?

      Rozliczenie zakupu usług wykazanego na fakturze firmy Google z siedzibą w Polsce będzie się odbywało na takich samych zasadach, jak rozliczanie faktur krajowych.
    2. Faktura z Google z polskim NIP - czy należy dokonywać przeliczenia?

      Nabywca w przypadku „krajowego” zakupu uwzględnia w ewidencji kwotę podatku z faktury i nie dokonuje ponownego przeliczenia.
    Komentarze czytelników
    1. 7 lipca 2021 o 14:26
      Kinga

      Na fakturach od Google jest stosowany innym kurs niż wynika z przepisów podatkowych. Jak zachować się w takiej sytuacji? Stosujemy kurs podany na fakturze czy wg ogólnej zasady?

    2. 14 stycznia 2023 o 17:44
      Tomasz

      Na fakturach od Google jest stosowany innym kurs niż wynika z przepisów podatkowych. Jak zachować się w takiej sytuacji? Stosujemy kurs podany na fakturze czy wg ogólnej zasady?
      Autorzy niestety powierzchownie podeszli do tematu.

    3. 13 października 2023 o 15:45
      Ifirma

      Auto tekstu odnosi się do sytuacji kiedy fakturę wystawia Google z polskim NIP. W tym przypadku zgodnie z prezentowanym stanowiskiem KIS stosuje się zapis w złotówkach. Warto potwierdzić podane stanowisko również na bieżąco przed dokonaniem księgowania kosztu.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie