Jak rozliczyć fakturę wystawioną przez Google z polskim NIP?

Otrzymałeś od firmy Google z siedzibą w Polsce fakturę? Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć taką fakturę.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Firma Google od lat kojarzy nam się z siedzibą działalności gospodarczej w Irlandii. Przyzwyczailiśmy się już do rozliczania faktur z numerem NIP z innego kraju UE. Wszystkie transakcje Google były traktowane, jako import usług i zgodnie z obowiązującymi przepisami były ujmowane w podatku dochodowym i w podatku VAT. Dzisiaj jednak opiszemy sytuację, w której mamy do czynienia z firmą Google zarejestrowaną w Polsce.

Firma Google Poland

Część przedsiębiorców w ostatnim czasie otrzymała faktury z firmy Google z następującymi danymi:

Google Cloud Poland Sp. z o.o.
ul. Emilii Plater no.53
00-113 Warsaw
Poland
Nr VAT: PL5252822767
 

Na fakturze znajdują się również informacje o płatnościach wraz z naliczonym podatkiem VAT w wysokości 23%. Kwoty wyrażone są zarówno w walucie euro, jak również informacyjnie podana jest kwota w PLN wraz ze wskazaniem kursu wymiany waluty przyjętego do przeliczenia.

W jaki sposób rozliczyć fakturę wystawioną przez firmę Google Poland?

Rozliczenie zakupu usług wykazanego na fakturze firmy Google z siedzibą w Polsce będzie się odbywało na takich samych zasadach, jak rozliczanie faktur krajowych. W przypadku omawianej transakcji mamy do czynienia z kontrahentem krajowym, czynnym podatnikiem VAT, który figuruje w rejestrze podatników VAT. Polski przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, który otrzymał w ten sposób wystawioną fakturę, powinien ją zaksięgować w kwocie netto w PKPiR, a w rejestrze VAT zakupu i odliczyć podatek VAT naliczony. Natomiast podatnik VAT zwolniony zaksięguje fakturę w kwocie brutto w PKPiR.

Kursy waluty do przeliczenia

Na fakturze wystawionej przez firmę Google widnieje suma częściowa w EUR i PLN.

 
 

Suma w PLN jest podana w celach informacyjnych. Wskazanie na fakturze informacji o płatności w euro i PLN rodzi się wątpliwość, czy należy dokonać przeliczenia EUR na PLN zgodnie z obowiązującymi przepisami. Z uwagi na pewnego rodzaju dwuznaczność w opisie zwrócono się w tej sprawie z zapytaniem do Krajowej Informacji Skarbowej.

W odpowiedzi uzyskano informację, że jeżeli usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej bądź stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju i jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, to mamy do czynienia z transakcją krajową opodatkowaną przez świadczącego usługę, a otrzymana faktura stanowi podstawę do odliczenia podatku naliczonego na ogólnych zasadach wskazanych w art. 86 ustawy o VAT.

Zatem nabywca w przypadku „krajowego” zakupu uwzględnia w ewidencji kwotę podatku z faktury i nie dokonuje ponownego przeliczenia. Miejmy nadzieję, że fiskus nie zmieni stanowiska w tej sprawie.

W dalszym ciągu nie zapominajmy, że jeżeli chodzi o rozliczanie importu usług od firmy Google z NIP UE z siedzibą w Irlandii, w dalszym ciągu obowiązują takie same zasady ujmowania transakcji w PIT i VAT.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸W jaki sposób rozliczyć fakturę wystawioną przez Google z polskim NIP?

  Rozliczenie zakupu usług wykazanego na fakturze firmy Google z siedzibą w Polsce będzie się odbywało na takich samych zasadach, jak rozliczanie faktur krajowych.

 2. 🔸Faktura z Google z polskim NIP - czy należy dokonywać przeliczenia?

  Nabywca w przypadku „krajowego” zakupu uwzględnia w ewidencji kwotę podatku z faktury i nie dokonuje ponownego przeliczenia.

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
3 komentarze
 1. Kinga

  Na fakturach od Google jest stosowany innym kurs niż wynika z przepisów podatkowych. Jak zachować się w takiej sytuacji? Stosujemy kurs podany na fakturze czy wg ogólnej zasady?

 2. Tomasz

  Na fakturach od Google jest stosowany innym kurs niż wynika z przepisów podatkowych. Jak zachować się w takiej sytuacji? Stosujemy kurs podany na fakturze czy wg ogólnej zasady?
  Autorzy niestety powierzchownie podeszli do tematu.

 3. Ifirma

  Auto tekstu odnosi się do sytuacji kiedy fakturę wystawia Google z polskim NIP. W tym przypadku zgodnie z prezentowanym stanowiskiem KIS stosuje się zapis w złotówkach. Warto potwierdzić podane stanowisko również na bieżąco przed dokonaniem księgowania kosztu.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce