Jak rozliczyć fakturę z Airbnb lub booking.com?

Faktury z Booking.com i Airbnb

Wyruszasz w delegację dłuższą niż jeden dzień? Pewnie będziesz potrzebował noclegu. Możesz zarezerwować pokój na jednym z popularnych portali: Airbnb lub Booking.com. W tym przypadku ważna będzie faktura za usługi pośrednictwa lub opłatę serwisową. Jak ją poprawnie rozliczyć?

Faktura z Airbnb lub Booking.com – pamiętaj, by dobrze uzupełnić dane firmy

Zarówno Airbnb, jak i Booking.com umożliwiają pobranie faktury za świadczone przez siebie usługi. Jeśli dokument taki ma stanowić dowód poniesienia firmowego kosztu, na etapie tworzenia konta użytkownika portalu należy uzupełnić dane swojej firmy (w tym także NIP wraz z prefiksem „PL”).

W przeciwnym razie faktura z Airbnb lub Booking.com zostanie wystawiona na osobę fizyczną, co oznacza, że nie będzie możliwe zaliczenie jej do kosztów podatkowych oraz odliczenie znajdującego się na niej VAT.

Faktury z Airbnb lub Booking.com – rozlicz import usług

Przez wzgląd na fakt, iż zarówno Airbnb, jak i Booking.com posiadają siedziby w innym kraju UE (odpowiednio w Irlandii i Holandii), usługi pośrednictwa przez nie świadczone polski przedsiębiorca powinien rozliczyć jako import usług.

Jeżeli nabywcą jest firma posiadająca siedzibę w innym kraju niż kraj siedziby ww. pośredników i która podała swój NIP UE, wówczas faktura z Airbnb lub Booking.com powinna zostać wystawiona bez VAT, a także zawierać informację, iż jest to odwrotne obciążenie (z ang. reverse charge).

W takim wypadku polski przedsiębiorca – niezależnie od tego, czy jest podatnikiem VAT czynnym, czy zwolnionym – powinien rozliczyć import usług (tutaj przeczytasz o imporcie usług u podatnika zwolnionego).

Rezerwacje Airbnb lub Booking.com a faktura z naliczonym VAT

Polski przedsiębiorca może otrzymać fakturę z Booking.com lub Airbnb z naliczonym VAT. Stanie się tak, gdy w danych firmy w ogóle nie pojawi się NIP UE lub też będzie on nieaktywny.

Co ważne, również w tym wypadku konieczne jest rozliczenie importu usług. Podstawę do naliczenia podatku będzie stanowiła wówczas kwota brutto z faktury (więcej na temat faktur zagranicznych z naliczonym VAT przeczytasz tutaj).

Nocleg przez Airbnb lub Booking.com w kosztach

Jeżeli faktura z Booking.com lub Airbnb dotyczy usługi związanej z działalnością gospodarczą, wówczas koszt ten należy ująć w kol. 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów („pozostałe wydatki”).

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Faktura z Booking a VAT?

    Polski przedsiębiorca może otrzymać fakturę z Booking.com lub Airbnb z naliczonym VAT. Stanie się tak, gdy w danych firmy w ogóle nie pojawi się NIP UE lub też będzie on nieaktywny. W takim wypadku konieczne jest rozliczenie importu usług.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość