Jak rozliczyć fakturę z Airbnb lub booking.com?

Wybierasz się w delegację dłuższą niż jeden dzień? Pewnie będziesz potrzebował noclegu. Organizując podróż służbową, swoją lub swoich pracowników, przedsiębiorca może skorzystać z usług pośredników, takich jak popularne w ostatnim czasie portale Airbnb oraz booking.com. W tym przypadku ważna będzie faktura za usługi pośrednictwa lub opłatę serwisową. Jak ją poprawnie rozliczyć?

Faktura z Airbnb lub booking.com – pamiętaj, by dobrze uzupełnić dane firmy

Zarówno Airbnb, jak i booking.com umożliwiają pobranie faktury za świadczone przez siebie usługi. Jeśli dokument taki ma stanowić dowód poniesienia firmowego kosztu, na etapie tworzenia konta użytkownika portalu należy uzupełnić dane swojej firmy (w tym także NIP wraz z prefiksem „PL”). W przeciwnym razie faktura z Airbnb lub booking.com zostanie wystawiona na osobę fizyczną, co oznacza, że nie będzie możliwe zaliczenie jej do kosztów podatkowych oraz odliczenie znajdującego się na niej VAT.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Jak rozliczyć fakturę z Airbnb lub booking.com?

Faktury z Airbnb lub booking.com – rozlicz import usług

Przez wzgląd na fakt, iż zarówno Airbnb, jak i booking.com posiadają siedziby w innym kraju UE (odpowiednio w Irlandii i Holandii), usługi pośrednictwa przez nie świadczone polski przedsiębiorca powinien rozliczyć jako import usług. Jeżeli nabywcą jest firma posiadająca siedzibę w innym kraju niż kraj siedziby ww. pośredników i która podała swój NIP UE, wówczas faktura z Airbnb lub booking.com powinna zostać wystawiona bez VAT, a także zawierać informację, iż jest to odwrotne obciążenie (z ang. reverse charge). W takim wypadku polski przedsiębiorca – niezależnie od tego, czy jest podatnikiem VAT czynnym czy zwolnionym – powinien rozliczyć importu usług (o imporcie usług u podatnika zwolnionego przeczytasz w tym artykule).

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Jak rozliczyć fakturę z Airbnb lub booking.com?

Program do faktur – Darmowe konto Jak rozliczyć fakturę z Airbnb lub booking.com?

Rezerwacje Airbnb lub booking.com a faktura naliczonym VAT

Polski przedsiębiorca może otrzymać fakturę z Airbnb lub booking.com z naliczonym VAT. Stanie się tak, gdy w danych firmy w ogóle nie pojawi się NIP UE lub też będzie on nieaktywny. Co ważne, również w tym wypadku konieczne jest rozliczenie importu usług. Podstawę do naliczenia podatku będzie stanowiła wówczas kwota brutto z faktury (więcej na temat faktur zagranicznych z naliczonym VAT przeczytasz tutaj).

▲ wróć na początek

Nocleg przez Airbnb lub booking.com w kosztach

Jeżeli faktura z Airbnb lub booking.com dotyczy usługi związanej z działalnością gospodarczą, wówczas koszt ten należy ująć w kol. 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów („pozostałe wydatki”).

Dowiedz się więcej o rozliczaniu podróży służbowych przedsiębiorcy!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań