Jak rozliczyć fakturę z Airbnb lub booking.com?

Wybierasz się w delegację dłuższą niż jeden dzień? Pewnie będziesz potrzebował noclegu. Organizując podróż służbową, swoją lub swoich pracowników, przedsiębiorca może skorzystać z usług pośredników, takich jak popularne w ostatnim czasie portale Airbnb oraz booking.com. W tym przypadku ważna będzie faktura za usługi pośrednictwa lub opłatę serwisową. Jak ją poprawnie rozliczyć?

Faktura z Airbnb lub booking.com – pamiętaj, by dobrze uzupełnić dane firmy

Zarówno Airbnb, jak i booking.com umożliwiają pobranie faktury za świadczone przez siebie usługi. Jeśli dokument taki ma stanowić dowód poniesienia firmowego kosztu, na etapie tworzenia konta użytkownika portalu należy uzupełnić dane swojej firmy (w tym także NIP wraz z prefiksem „PL”). W przeciwnym razie faktura z Airbnb lub booking.com zostanie wystawiona na osobę fizyczną, co oznacza, że nie będzie możliwe zaliczenie jej do kosztów podatkowych oraz odliczenie znajdującego się na niej VAT.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa arrow6

Faktury z Airbnb lub booking.com – rozlicz import usług

Przez wzgląd na fakt, iż zarówno Airbnb, jak i booking.com posiadają siedziby w innym kraju UE (odpowiednio w Irlandii i Holandii), usługi pośrednictwa przez nie świadczone polski przedsiębiorca powinien rozliczyć jako import usług. Jeżeli nabywcą jest firma posiadająca siedzibę w innym kraju niż kraj siedziby ww. pośredników i która podała swój NIP UE, wówczas faktura z Airbnb lub booking.com powinna zostać wystawiona bez VAT, a także zawierać informację, iż jest to odwrotne obciążenie (z ang. reverse charge). W takim wypadku polski przedsiębiorca – niezależnie od tego, czy jest podatnikiem VAT czynnym czy zwolnionym – powinien rozliczyć importu usług (o imporcie usług u podatnika zwolnionego przeczytasz w tym artykule).

Ważne!
W przypadku usług pośrednictwa, zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, miejscem świadczenia jest kraj siedziby nabywcy.
Księgowość Internetowa – 3 miesiące za darmo arrow6

Rezerwacje Airbnb lub booking.com a faktura naliczonym VAT

Polski przedsiębiorca może otrzymać fakturę z Airbnb lub booking.com z naliczonym VAT. Stanie się tak, gdy w danych firmy w ogóle nie pojawi się NIP UE lub też będzie on nieaktywny. Co ważne, również w tym wypadku konieczne jest rozliczenie importu usług. Podstawę do naliczenia podatku będzie stanowiła wówczas kwota brutto z faktury (więcej na temat faktur zagranicznych z naliczonym VAT przeczytasz tutaj).

Program do faktur – Darmowe konto arrow6

Nocleg przez Airbnb lub booking.com w kosztach

Jeżeli faktura z Airbnb lub booking.com dotyczy usługi związanej z działalnością gospodarczą, wówczas koszt ten należy ująć w kol. 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów („pozostałe wydatki”).

▲ wróć na początek

Dowiedz się więcej o rozliczaniu podróży służbowych przedsiębiorcy!

UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

kawaDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguksiazka

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI