|
|
3 minut czytania

Dyrektywa DAC7 – co już obowiązuje od lipca 2024 roku?

Już od dnia 1 lipca 2024 roku obowiązuje część przepisów ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, która implementuje m.in. przepisy dyrektywy DAC7. Sprawdź, jakie obowiązki spoczywają już na operatorach platform cyfrowych.

Dyrektywa DAC7

Dyrektywa DAC-7. Procedura sprawozdawcza – raportowanie

Jako że dyrektywa DAC7 dotyczy zasadniczo wymiany informacji podatkowej, jednym z obowiązków, które spoczywają na operatorach platformy, jest raportowanie.

Jednym z obowiązków, które już spoczywają na operatorach platform, jest raportowanie do urzędu skarbowego sprzedawców, którzy w ciągu roku kalendarzowego osiągnęli próg liczby (min. 30 transakcji) lub wartości transakcji sprzedaży (2000 euro).

Pod pojęciem raportowania należy rozumieć przekazywanie Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej zbiorczej informacji o sprzedawcach, którzy podlegają raportowaniu za okres sprawozdawczy (czyli okres, w którym doszło do ustalenia przez operatora platformy, że dany sprzedawca jest sprzedawcą podlegającym raportowaniu, z uwagi na osiągnięcie min. 30 transakcji albo sprzedaży powyżej 2000 euro).

Raportowanie polega na przekazaniu informacji zawierającej m.in. imię i nazwisko, adres, NIP, łączną kwotę przychodów.

Przykład 1

Serwis Booking.com będzie musiał raportować dane dotyczące sprzedawców, którzy korzystają z tej platformy i osiągają z tego tytułu korzyści finansowe. Dlatego jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i korzystasz z serwisu, to operator platformy będzie zobowiązany (obowiązek ten istnieje już od lipca 2024 roku) do zgłaszania/raportowania osiągniętych przez Ciebie przychodów do konkretnych organów podatkowych.

Nie zawsze obowiązek związany z przekazaniem informacji o sprzedawcach będzie konieczny do zrealizowania. Jeśli operator platformy będzie posiadać informacje, że inny operator raportujący przekazał już przedmiotowe informacje na podstawie:

  • przepisów działu IIIA „Automatyczna wymiana informacji o sprzedawcach” albo
  • przepisów prawa innego niż RP państwa członkowskiego wdrażających załącznik V dyrektywy Rady 2011/16 z dnia 15 lutego 2011 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania i uchylająca dyrektywę 77/799/EWG albo
  • przepisów prawa państwa lub terytorium, z którym RP zawarła porozumienie stanowiące podstawę automatycznej wymiany informacji o sprzedawcach, jeżeli ten inny raportujący operator platformy nie spełnia warunków uznania go za raportującego operatora platformy spoza UE,

to operator platformy jest zwolniony z obowiązku przekazywania informacji o sprzedawcach.

WAŻNE – raportujący operator platformy, który jest spoza UE, również może być objęty zwolnieniem z obowiązku przekazywania informacji o sprzedawcach w zakresie kwalifikowanych stosownych czynności objętych skuteczną kwalifikującą umową, której stroną jest RP.

Procedura należytej staranności

Od lipca 2024 roku na raportującym operatorze platformy spoczywać będzie również obowiązek dopełnienia czynności tzw. należytej staranności w zakresie:

  • zbierania i weryfikacji danych o sprzedawcach,
  • uznawania sprzedawcy za rezydenta danego państwa w zakresie do aktywnych sprzedawców,
  • dokonania weryfikacji zgromadzonych informacji o aktywnych sprzedawcach pod kątem ich wiarygodności poprzez:
    • korzystanie z informacji i dokumentów dostępnych operatorowi platformy w ramach prowadzonej działalności,
    • korzystanie z oprogramowania interfejsowego udostępnianego nieodpłatnie przez państwo uczestniczące lub UE w celu sprawdzenia ważności TIN lub numeru identyfikacji VAT.

Mając na uwadze powyższe, procedura należytej staranności polega na tym, żeby operatorzy platform mieli 100% pewności, iż dane o sprzedawcach, które zebrali, są poprawne i kompletne.

Pamiętać jednak należy o terminach, a mianowicie powyższe czynności należy dokonać w następujących terminach:

  • do dnia 31 grudnia okresu sprawozdawczego,
  • do dnia 31 grudnia drugiego okresu sprawozdawczego (w zakresie sprzedawców zarejestrowanych na platformie na dzień, w którym podmiot stał się raportującym operatorem platformy).

Obowiązki Szefa KAS

Z kolei jeśli chodzi o obowiązki Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, to do jego obowiązków należy:

  • przekazanie w trybie tzw. automatycznej wymiany (w terminie 2 miesięcy od zakończenia okresu sprawozdawczego) informacji o sprzedawcy podlegającemu raportowaniu właściwemu organowi państwa uczestniczącego, którego rezydentem jest sprzedawca podlegający raportowaniu;
  • przekazanie informacji właściwemu organowi państwa uczestniczącego, w którym położona jest nieruchomość sprzedawcy podlegającego raportowaniu, który świadczy usługi udostępnienia nieruchomości.

Dyrektywa DAC-7 – podsumowanie

Operator platformy zobowiązany jest od 1 lipca 2024 roku do przekazywania Szefowi KAS zbiorczej informacji o sprzedawcach podlegających raportowaniu za okres sprawozdawczy do końca miesiąca następującego po zakończeniu okresu sprawozdawczego, w którym raportujący operator platformy ustalił, że sprzedawca jest sprzedawcą podlegającym raportowaniu.

Z etapem legislacyjnym zapoznasz się tutaj.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie