Jak rozliczyć w kosztach wydatki z naliczonym podatkiem VAT od firm z UE?

Wydatki z naliczonym podatkiem VAT od firmy z UE

Dokonałeś zakupu od firmy z UE z naliczonym podatkiem VAT? Sprawdź, w jaki sposób rozliczać w kosztach takie wydatki.

Przedsiębiorcy, którzy otrzymają fakturę od firmy z Unii Europejskiej z naliczonym podatkiem VAT mają dylemat, w jaki sposób rozliczyć taki wydatek na gruncie polskich przepisów. Przede wszystkim rodzi się pytanie, czy VAT od firm z UE może być rozliczony w kosztach? W dzisiejszej publikacji będziemy analizowali zasygnalizowany temat.

Podejście organów podatkowych do podatku VAT z UE

Jeszcze do niedawna organy podatkowe stały na stanowisku, że zakupy dokonane w innym kraju UE z naliczonym podatkiem VAT powinny się znaleźć w kwocie brutto w kosztach podatkowych. Z takim podejściem nie zgadzały się sądy, a obecnie zmieniło się również podejście organów podatkowych.

Wydatki z naliczonym podatkiem VAT od firmy z UE w kwocie brutto, czy netto?

Odpowiedź na to pytanie obecnie brzmi, że takie wydatki będą rozliczane w kwotach netto przez czynnego podatnika VAT. Dokonane zakupy nie mogą jednak stanowić dla przedsiębiorcy:

  • wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  • importu usług,
  • dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca.

Pamiętajmy jednak, że jeżeli przedsiębiorca ma ograniczone prawo lub nie ma prawa do odliczenia podatku VAT w Polsce, z uwagi na obowiązujące przepisy, przykładowo VAT od usług noclegowych, to ta sama zasada powinna znaleźć zastosowanie również do rozliczania faktur z naliczonym podatkiem VAT od firmy z UE.

Jeżeli przedsiębiorca będzie miał możliwość wystąpić o zwrot podatku VAT zapłaconego w innym kraju UE w ramach procedury VAT-REFUND, to wówczas w kosztach podatkowych znajdzie się kwota netto, bez względu na to, czy zostanie złożony taki wniosek, czy też nie.

Przykład:

Polski przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, przebywający w delegacji służbowej w Niemczech był zmuszony do naprawy samochodu, która wiązała się z zakupem części samochodowych. Otrzymał fakturę za zakupione części z niemieckim podatkiem VAT. W takim przypadku księgując fakturę w PKPiR po przeliczeniu na złotówki powinien w kosztach ująć jedynie kwotę netto wydatku z uwzględnieniem obowiązujących limitów.

Takie podejście potwierdzają organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. W jednej z nich nr 0111-KB1-1.4010.142.2020.2.MF z dnia 16 czerwca 2020 roku Dyrektor KIS, że wydatki m.in. na naprawę samochodu mogą być zaliczone do kosztów podatkowych w kwotach netto. Podatek od wartości dodanej naliczony na dokumencie z innego kraju UE należy traktować na równi jak polski podatek VAT, a to oznacza, że kwota tego podatku nie będzie stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Podsumowanie

Na uwagę zasługuje fakt, że zmianie uległa jedynie linia orzecznicza i nie ma to związku ze zmianą przepisów podatkowych. Poprzednio organy podatkowe stały na stanowisku, że wydatki z podatkiem VAT z innego kraju UE należy ujmować w kosztach w kwotach brutto. Przy tej okazji poruszana jest jeszcze kwestia możliwości odzyskania podatku VAT zapłaconego w innym kraju UE:

  1. Jeżeli przedsiębiorca otrzyma zwrot VAT z innego kraju UE, który wcześniej ujął w kosztach podatkowych, to wówczas będzie miał obowiązek wykazania go po stronie przychodów w podatku dochodowym.
  2. Natomiast jeżeli podatek VAT nie znajdzie się w kosztach w PKPiR, to bez względu na to, czy przedsiębiorca odzyska zapłacony VAT, czy też nie, nie będzie go księgował po stronie przychodów.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość