Jakim podatkom podlega startup?

jakim podatkom podlega startup

Start-upem określamy firmę, która ma pomysł na biznes – pomysł ten z jednej strony wiąże się z potencjalnie dużym zyskiem, ale z drugiej – jest narażony na duże ryzyko. Firmy te są więc otwierane nie z konieczności, ale z chęci wejścia na rynek z nowym produktem. A jakie podatki muszą płacić start-upy?

Czym jest start-up?

Start-up nie ma swojej definicji w ustawodawstwie. Powszechnie za start-up uważa się nowoutworzoną firmę – działającą nie dłużej niż 5 lat, która chce oferować nowe produkty (innowacyjne), nieznane lub nieoferowane jeszcze na rynku lub stosuje nowe technologie, czy nowe metody pracy (nie starsze niż 5 lat).

Czym się różni start-up od zwykłej firmy?

Cechą charakterystyczną dla start-upów jest korzystanie z nowych technologii, innowacyjności, czy świadczenie nowych usług/produktów, podczas gdy “zwykle” firmy operują na starszych technologiach oraz dostarczają znane już produkty i usługi, nie skupiając się na innowacyjności.

Raport Startupy w Polsce opracowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wskazuje, że właściciele startupów prowadzą działalność usługową (najczęściej w obszarze edukacji, szkoleń, zdrowia, opieki nad dziećmi), jak i produkcyjną. Większość z tych usług skierowana jest do klientów indywidualnych, choć klientami lub partnerami startupu są również inne firmy. Z kolei “zwykłe” firmy bardziej angażują się w handel detaliczny lub działalność hotelarsko-gastronomiczną.

Start-upy częściej korzystają z dofinansowań oraz wsparcia dla swojej działalności, z programów inkubacyjnych itd.

Start-up a podatki

Podatek w start-upie zależy od wybranej formy prawnej dla firmy. Start-up może wybierać spośród poniższych konstrukcji:

 • jednoosobowa działalność gospodarcza,
 • spółka z o.o.,
 • spółka akcyjna,
 • prosta spółka akcyjna,
 • spółka cywilna,
 • spółka jawna,
 • spółka partnerska,
 • spółka komandytowa,
 • spółka komandytowo-akcyjna

Raport przygotowany przez Fundację Startup Poland zbadał, jak często startupy korzystają z poszczególnych form prawnych.

jakim podatkom podlega startup

Źródło: Polskie Startupy 2022

Podatki w start-upie – jednoosobowej działalności gospodarczej

Ten charakter start-upu daje do wyboru trzy formy opodatkowania; ryczałt – ze stawką zależną od rodzaju działalności, podatek liniowy z 19% stawką podatku oraz podatek na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej), z podatkiem 12% dla dochodów do 120 000, a powyżej – podatek wzrasta do 32%.

Na ryczałcie nie można rozliczyć kosztów uzyskania przychodów, na co pozwalają pozostałe formy opodatkowania. Ponadto, każda z form ma inny katalog ulg i odliczeń podatkowych oraz różną wysokość składki zdrowotnej.

Zaliczki na podatek należy opłacać miesięcznie lub kwartalnie, a zeznanie roczne PIT składa się do końca kwietnia za poprzedni rok.

Szczegółową charakterystykę każdej z tych form opodatkowania przedstawiliśmy w artykule: Jaką formę opodatkowania powinien wybrać programista? Zasady ogólne skala podatkowa, podatek liniowy czy ryczałt

Podatki w start-upach spółkach

Opodatkowanie start-upów w formie spółek wygląda inaczej w zależności od rodzaju spółki.

W spółkach kapitałowych (akcyjna, z o.o.), komandytowych i komandytowo-akcyjnych mamy do czynienia z tzw. podwójnym opodatkowaniem, ponieważ podatek nałożony jest “równocześnie” na dwa podmioty:

 1. spółkę – która płaci podatek CIT od wypracowanych dochodów spółki oraz
 2. wspólników – którzy płacą podatek od wypłaconych im dywidend (wypłacone dywidendy są już pomniejszone o podatek).

Spółki osobowe (jawna, partnerska, komandytowa) oraz spółka cywilna charakteryzują się natomiast jednokrotnym opodatkowaniem – opodatkowaniu podlegają tylko udziały wspólników w spółkach. Nie ma tu podatku od spółki jako podmiotu.

Formy opodatkowania spółek handlowych kapitałowych

Podstawowa stawka CIT to 19%, młode firmy mogą skorzystać z 9% podatku. Zaliczki na podatek należy opłacać miesięcznie lub kwartalnie, a zeznanie roczne CIT-8 najczęściej składa się do końca marca za poprzedni rok. Dodatkowo, oprócz podatku od dochodów samej spółki (jako podmiotu), 19-procentowy podatek płacą również jej wspólnicy – od wypłaconych im dywidend.

Spółka może skorzystać także z tzw. estońskiego CIT (ryczałtu od przychodów spółek). Ryczałt od dochodów jest płacony w momencie wypłaty zysku i w innej wysokości niż standardowy CIT. Dla małych podatników i dla podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej estoński CIT wynosi 10%. W przypadku pozostałych podatników jest to 20%. Zeznanie roczne CIT-8E jest również składane zwykle do końca marca za poprzedni rok.

W estońskim CIT, oprócz podatku od spółki jako podmiotu, podatek również płacą wspólnicy. Podatek z tytułu wypłaty dywidendy ze spółki opodatkowanej estońskim CIT jest płacony na preferencyjnych zasadach, czyli podlega pomniejszeniu o 90% lub 70% kwoty podatku należnego spółki przypadającego na udział wspólnika.

jakim podatkom podlega startup

Źródło: Ministerstwo Finansów

Zwolnione z podatku CIT są dochody, które zostały przeznaczone na działalność statutową spółki (naukową, naukowo-techniczną, oświatową, kulturalną, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego).

Zaś wspólnicy mogą korzystać z tzw. zwolnienia dywidendowego – jeśli spełnione są warunki z art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.

Podatek w spółkach handlowych osobowych

W spółkach osobowych opodatkowanie występuje tylko na poziomie wspólników. Dochody z udziału w zysku łączy się z pozostałymi dochodami przedsiębiorcy i opodatkowuje wg stawki, jaką stosuje przedsiębiorca do tej pozostałej swojej działalności. Czyli dochody z udziału w zysku spółki traktuje się jako dochody z ogólnej działalności gospodarczej i podlegają rozliczeniu na zasadach jak “standardowa” działalność.

Szczegółowe zasady opodatkowania dochodów spółek osobowych odnajdziemy w artykule: Różne rodzaje działalności gospodarczej – jakie formy opodatkowania można wybrać?

Opodatkowanie spółek cywilnych

Spółka cywilna ma podobne zasady opodatkowania jak spółka osobowa. A zatem, w spółce cywilnej podatek płacą pojedynczy wspólnicy od tych dochodów.

Szczegółowe informacje na temat opodatkowania tego rodzaju spółki odnajdujemy w artykule: Wspólnicy spółki cywilnej a metody opodatkowania

Ulgi podatkowe dla start-upów

Start-upy z racji na innowacyjny, rozwojowy charakter działalności mogą korzystać z wielu ulg. Warto przyjrzeć się m.in.

Jak widzimy, start-upy mogą wybierać spośród różnych form prawnych dla swojej (raczkującej) działalności. Każda z nich charakteryzuje się nie tylko innymi możliwościami opodatkowania, ale także ozusowania (który temat pominęliśmy w artykule), czy dofinansowania. Wybierając najlepszą formę dla swojego start-upu należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwe czynniki, a nie tylko kwestie podatkowe.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość