Koronawirus – projekt specustawy

specustawa zmiany w związku z covid-19

Zastanawiasz się co dalej z twoją firmą? Sprawdź co przygotowuje dla przedsiębiorców rząd.

Wiosna 2020 roku nie napawa optymizmem tak jak to miało miejsce w latach wcześniejszych. Codzienne funkcjonowanie jeszcze nigdy tak nie wyglądało. Każdy próbuje odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości, ale nie jest to wcale takie łatwe. Dodatkowo widmo załamania gospodarczego spędza sen z powiek tysiącom przedsiębiorców. Dla niektórych firm najbliższe tygodnie i miesiące będą decydowały o ich być albo nie być. Rząd przygotował projekt specustawy, poniżej przedstawimy najważniejsze założenia do niego.

Świadczenie postojowe

Specustawa zakłada, że takie świadczenie będzie przysługiwało jeżeli w wyniku COVID-19 doszło do przestoju w prowadzonej działalności przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą bądź przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którym została zawarta umowa cywilnoprawna trwająca co najmniej 30 dni kalendarzowych przed miesiącem, w którym złożony został wniosek o świadczenie postojowe.

Przyznanie świadczenia postojowego dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą możliwe jest jeżeli:

  • nie została zawieszona działalność gospodarcza i przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe był o co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc,
  • działalność gospodarcza została zawieszona nie wcześniej niż w dniu 1 lutego 2020 roku.

Przyznanie świadczenia postojowego dla osoby wykonującej umowę cywilnoprawną możliwe jest jeżeli:

  • umowa cywilnoprawna została zawarta nie później niż w dniu 1 lutego 2020 roku,
  • wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy cywilnoprawnej wynosi nie mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2020 roku.

Świadczenie postojowe przyznawane jest jednorazowo.

Wniosek o ustalenie świadczenia postojowego będzie kierowany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a w przypadku umów cywilnoprawnych za pośrednictwem zleceniodawcy.

Polecamy nasz materiał video:
Koronawirus a wsparcie dla firm – pomoc unijna i Ministerstwa Finansów

Wprowadzone ograniczenia wpływają na sytuację finansową małych firm. Ich dochody maleją, stopniowo prowadząc do bankructwa. Wielu przedsiębiorców szuka wsparcia. Nic dziwnego – pomoc dla przedsiębiorstw w tym trudnym okresie jest niezbędna.

Zaliczki płatników za marzec i kwiecień 2020 roku

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników, bez względu na charakter zawartej umowy – umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, zapłacą zaliczki od dokonanych wypłat za miesiące marzec, kwiecień w terminie do 1 czerwca 2020 roku. Warunkiem skorzystania z przesunięcia terminu będzie poniesienie negatywnych konsekwencji z powodu COVID-19.

Możliwość zrezygnowania z wpłaty zaliczek w formie uproszczonej

Przedsiębiorcy, którzy w 2020 roku wybrali uproszczone zaliczki na podatek dochodowy będą mogli zrezygnować z tej formy za miesiące marzec-grudzień 2020 roku, jeżeli ponoszą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19. O rezygnacji z tej formy wpłacania zaliczek przedsiębiorca poinformuje w składanym zeznaniu rocznym za 2020 rok.

Odliczenie straty z powodu koronawirusa

Stratę z powodu COVID-19 podatnik będzie mógł odliczyć wstecznie za 2019 rok. W jaki sposób można to zrealizować? Po zakończeniu 2020 roku, kiedy będzie już znana strata z podatku dochodowego wówczas przedsiębiorca złoży korektę zeznania podatkowego za 2019 rok. Maksymalna kwota straty do odliczenia wyniesie 5 mln złotych.

▲ wróć na początek

Ulga na złe długi w podatku dochodowym

Ulga w podatku dochodowym zaczęła obowiązywać od 2020 roku. Dłużnik, który za fakturę zakupu nie zapłaci w terminie 90 dni od terminu płatności jest zobowiązany do pomniejszenia kosztów uzyskania przychodów o tę kwotę. Ulga na złe długi jest obowiązkiem dla dłużnika. Z powodu COVID-19 przedsiębiorcy/dłużnicy, u których przychody w 2020 roku spadną o 50% w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku nie będą zobowiązani do stosowania ulgi na złe długi, ale tylko w podatku PIT.

Odroczenia i raty zaległości podatkowych

Przedsiębiorcy, którzy złożą wniosek o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zaległości podatkowej na raty nie będą musieli płacić opłaty prolongacyjnej. Przy czym należy pamiętać, że dotyczy to tylko wniosków złożonych w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemiologicznego albo w okresie 30 dni po jego odwołaniu. Przy udzielaniu ulg pracownicy urzędów skarbowych będą brali pod uwagę negatywne przesłanki związane z COVID-19.

Nowy JPK_VAT

Moment obowiązywania zmienionych przepisów będzie jednakowy dla wszystkich przedsiębiorców. Zmiana, która ma wejść w życie zakłada likwidację deklaracji podatkowych i zastąpienie ich nowymi plikami JPK_VDEK.

Nowa matryca stawek VAT i WIS

Wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT ma spowodować uporządkowanie i uproszczenie dotychczas obowiązujących oznaczeń towarów i usług. Odejdziemy od PKWiU 2008 i będziemy stosować PKWiU 2015 i CN (nomenklatura scalona).

WIS czyli Wiążąca Informacja Stawkowa jest to odpowiednik indywidualnej interpretacji podatkowej tylko w zakresie klasyfikacji towarów i usług.

Zostanie zmieniona ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2019 poz. 1751).

Raportowanie schematów podatkowych

W projekcie specustawy znalazł się również zapis o zawieszeniu na okres od 31 marca do 30 czerwca 2020 roku raportowania schematów podatkowych. Na temat schematów podatkowych więcej informacji można przeczytać tutaj.

Postępowania podatkowe i kontrolne

Wprowadzono zapis o zawieszeniu postępowań podatkowych i kontrolnych. Postanowienia o zawieszeniu postępowania lub kontroli będą wywoływały skutek prawny od momentu ich wydania. Do terminów postępowań i kontroli zawieszonych nie wlicza się okresów ich zawieszenia.

Zwolnienie z PCC pożyczek

Podsumowanie

Omówione zostały najważniejsze zmiany, które mogą zainteresować mikroprzedsiębiorców. Niestety wiele rozwiązań, które były dyskutowane wcześniej, między innymi odroczenie terminów deklaracji VAT i JPK_VAT nie zostały wprowadzone. To samo dotyczy zeznań rocznych za 2019 rok. Apel o przesunięcie terminów kierowali przedstawiciele środowisk, którzy znają najlepiej bolączki przedsiębiorców. Być może, że nie jest to jeszcze ostatnie słowo w tej sprawie ze strony rządu, tym bardziej, że dopiero w dniu dzisiejszym (26.03.2020) pojawił się oficjalny projekt na stronach Sejmu.

Petycja branż usługowych do rządu – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość