Koszty uzyskania przychodu przy dochodach z pracy za granicą

W zeznaniu rocznym polski podatnik ma obowiązek wykazania nie tylko dochodów uzyskanych na terenie Polski, ale również dochody zagraniczne. Jak przepisy prawa definiują dochód z zagranicy? Jak poprawnie odliczyć diety aby móc rozliczyć takie dochody jako koszty uzyskania przychodu? Sprawdź poniżej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
W zeznaniu rocznym polski podatnik ma obowiązek wykazania nie tylko dochodów uzyskanych na terenie Polski, ale również dochody zagraniczne. Jak przepisy prawa definiują dochód z zagranicy? Jak poprawnie odliczyć diety aby móc rozliczyć takie dochody jako koszty uzyskania przychodu? Sprawdź poniżej.

Dochód z zagranicy – definicja

Dochodem jest zagraniczny przychód pomniejszony o diety, przeliczony na złote oraz pomniejszony o przysługujące zryczałtowane koszty uzyskania przychodu.

Odliczenie diet

Osoby mieszkające w Polsce a przebywające czasowo za granicą i uzyskujące tam dochody ze stosunku pracy mogą pomniejszyć ten dochód o równowartość 30 % diety za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy. Aby ustalić kwotę przysługującego odliczenia należy ustalić liczbę dni, w których przebywaliśmy za granicą i podlegaliśmy tam stosunkowi pracy. Następnie ustalamy 30% diety w zależności od kraju, w którym pracowaliśmy. Kwota przysługującego odliczenia stanowi iloczyn dni i 30% diety. Kwota diety wyrażona jest w walucie kraju, którego dotyczy. Ponieważ odliczenie diet zmniejsza zagraniczny dochód do opodatkowania, nie ma potrzeby przeliczania ich na złotówki. W celu ustalenia podstawy opodatkowania kwotę wynagrodzenia uzyskanego z zagranicy zmniejszamy o wysokość diet i tak ustaloną podstawę przeliczamy na złotówki według kursu z dnia wypłaty wynagrodzenia.

Przeliczanie na złote

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie ww. kursu banku, lub bank nie ogłasza kursu walut (np. bank zagraniczny), do przeliczenia przychodu uzyskanego przez podatnika na złote, stosuje się kurs średni walut obcych ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Koszty uzyskania przychodu

Do przychodu pomniejszonego o odliczenie diet można zastosować zryczałtowane koszty uzyskania przychodu. Dla osób osiągających dochody ze stosunku pracy zryczałtowane koszty w 2009 r. wynoszą 111,25 zł miesięcznie (jeżeli miejsce czasowego zamieszkania za granicą znajduje się w tej samej miejscowości, w której położony jest zakład pracy, jeżeli są to różne miejscowości wtedy miesięczne koszty wynoszą 139,06 zł). Osoby osiągające przychody z umów zleceń lub o dzieło do przychodów mogą zastosować koszty w wysokości 20% przychodu (jeżeli przedmiotem umowy są prawa autorskie koszty uzyskania przychodu wynoszą 50%).

Wysokość diet w wybranych państwach:

Albania
36 EUR
Kuwejt
39 EUR
Austria
45 EUR
Litwa
33 EUR
Belgia
45 EUR
Łotwa
48 EUR
Chiny
46 USD
Niemcy
42 EUR
Chorwacja
36 EUR
Portugalia
48 EUR
Cypr
33 EUR
RPA
45 USD
Czechy
33 EUR
Rosja
50 USD
Dania
324 DKK
Rumunia
36 EUR
Estonia
39 EUR
Słowacja
33 EUR
Finlandia
42 EUR
Słowenia
36 EUR
Francja
45 EUR
Stany Zjednoczone
46 USD
Grecja
45 EUR
Szwecja
351 SEK
Holandia
42 EUR
Tunezja
45 USD
Indonezja
42 USD
Turcja
33 EUR
Irlandia
45 EUR
Ukraina
48 USD
Japonia
6900 JPY
Wielka Brytania
32 GBP
Kanada
67 CAD
Włochy
42 EUR
Kazachstan
39 EUR
 
 

Zobacz również: Najważniejsze informacje dotyczące zatrudnienia cudzoziemców

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce