Odliczenie VAT od faktury przed sprzedażą

Przedsiębiorcy-nabywcy najczęściej otrzymują faktury w trakcie lub po dokonaniu transakcji. Zgodnie z przepisami mogą się jednak zdarzyć sytuacje, kiedy faktura zostanie wystawiona przed datą dokonania zakupu – nawet do 30 dni. Kiedy więc powinno nastąpić odliczenie VAT od faktury przed sprzedażą?

Faktura przed sprzedażą a odliczenie VAT – zasady ogólne

Zgodnie z podstawowymi zasadami, prawo do odliczenia VAT naliczonego przysługuje nabywcy nie wcześniej, niż w momencie:

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Odliczenie VAT od faktury przed sprzedażą
Uwaga!

Powyższa zasada dotyczy standardowych wydatków, dokonywanych przez przedsiębiorcę będącego czynnym podatnikiem VAT z pełnym prawem do odliczenia. Sytuacje szczególne (zakup paliwa do samochodu osobowego, nabycie przy sprzedaży mieszanej lub nabycie wyłączone z prawa do odliczenia przez ustawę) powinny być rozpatrywane indywidualnie.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Odliczenie VAT od faktury przed sprzedażą

Ogólną zasadą powstawania obowiązku podatkowego u sprzedawcy jest moment dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Dla nabywcy oznacza to, że prawo do odliczenia będzie przysługiwało po otrzymaniu towaru lub zakończeniu usługi, oraz otrzymaniu faktury.

Tym samym przy tego typu transakcji fakt, że faktura została wystawiona przed sprzedażą, nie będzie miał generalnie wpływu na możliwość odliczenia VAT od zakupu.

▲ wróć na początek
Przykład 1

Przedsiębiorca zamówił w hurtowni kafelki z dostawą do firmy, fakturę otrzymał przy zamówieniu 23 lutego 2018 r. Towar został dostarczony do firmy 2 marca 2018 r. Obowiązek podatkowy powstał u sprzedawcy w momencie dokonania dostawy towarów, a co za tym idzie – w tym samym momencie powstało prawo do odliczenia VAT u nabywcy. VAT naliczony można odliczyć najwcześniej w marcu 2018 r.

Program do faktur – Darmowe konto Odliczenie VAT od faktury przed sprzedażą

Faktura przed transakcją – przepisy szczegółowe

Wystawienie faktury przed sprzedażą może mieć znaczenie dla nabywcy, jeśli dotyczyć będzie specyficznej dostawy albo usługi. Wyjątki, dla których obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstaje w momencie wystawienia faktury, zostały zawarte w art. 19a ust. 5 pkt. 3 i 4 Ustawy o VAT.

Jeśli zdarzy się, że faktura przed sprzedażą zostanie wystawiona dla tego typu specyficznej transakcji, nabywca ma co do zasady prawo do odliczenia VAT już w momencie otrzymania faktury – posiada bowiem fakturę, a skoro tak, u sprzedawcy powstał już obowiązek podatkowy. Fakt, że usługa nie została jeszcze zakończona czy towar nie dotarł do nabywcy, nie ma tu znaczenia.

Przykład 2

Faktura za ratę leasingową za kwiecień 2018 r. została wystawiona 1 marca 2018 r. Leasing jest wyjątkiem wymienionym w art. 19a ust. 5 pkt. 4 Ustawy o VAT, obowiązek podatkowy w VAT powstanie zatem zgodnie z datą wystawienia faktury, w marcu 2018 r. Nabywca otrzymał fakturę 10 marca 2018 r. – prawo do odliczenia powstanie już w marcu 2018 r.

Czy wiesz, kiedy data wystawienia faktury będzie wpływała na moment ujęcia kosztu?Sprawdź przewodnik!

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 18 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Sprawdź dostępne modele płatności oraz zależność między zawieszeniem działalności a kontem w ifirma.pl.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań