Powrót

Użytkowanie samochodu na podstawie umowy użyczenia a skutki w podatku dochodowym

umowa użyczenia a podatek

Korzystasz w działalności gospodarczej z użyczonego samochodu? Uważaj, ponieważ możesz być zobowiązany do wykazania przychodu i zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu! Kliknij i nie daj się zaskoczyć!

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Umowa użyczenia ze swojego założenia jest umową nieodpłatną. W związku z powyższym, po stronie biorącego w używanie powstaje przychód z tytułu tzw. nieodpłatnego świadczenia. Czy użytkując samochód na podstawie umowy użyczenia przedsiębiorca zawsze musi zapłacić podatek dochodowy? Sprawdź!

Umowa użyczenia stanowi przychód przedsiębiorcy

Przedsiębiorca, który użytkuje samochód (podobnie jak inną ruchomość lub nieruchomość) na podstawie umowy użyczenia, uzyskuje przychód z tzw. nieodpłatnych świadczeń (zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT). Ustalając jego wysokość należy wziąć pod uwagę rynkową cenę wypożyczenia samochodu tej samej marki, modelu, o podobnym standardzie wyposażenia, stopniu zużycia itp.

Co ważne, nie w każdej sytuacji przychód ten będzie podlegał opodatkowaniu. To, czy wystąpi taki obowiązek zależy od tego, kto jest użyczającym.

Umowa użyczenia z członkami rodziny

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT, wartość nieodpłatnych świadczeń (w tym umowy użyczenia) otrzymanych od osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, jest wolna od podatku dochodowego.

Do I grupy podatkowej zaliczamy:

  • małżonka,
  • zstępnych, czyli dzieci, wnuki, prawnuki
  • wstępnych, czyli rodziców, dziadków,
  • rodzeństwo,
  • pasierbów, ojczyma, macochę,
 • teściów, zięcia oraz synową.

Z kolei w II grupie podatkowej znajdują się:

 • zstępni rodzeństwa, czyli siostrzeńcy i bratankowie,
 • rodzeństwo rodziców,
 • zstępni i małżonkowie pasierbów,
 • małżonkowie rodzeństwa,
 • rodzeństwo małżonków,
 • małżonkowie rodzeństwa małżonków.

W związku z powyższym, jeżeli przedsiębiorca korzysta z samochodu użyczonego przez kogoś z najbliższej rodziny, nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu nieodpłatnego świadczenia.

Umowa użyczenia ze znajomym lub dziewczyną

Inaczej sytuacja wygląda, jeśli użyczającym jest ktoś spoza ww. osób, czyli przykładowo przyjaciel lub dziewczyna. W takim wypadku przedsiębiorca nie ma prawa do skorzystania ze zwolnienia i powinien opodatkować powstały w ten sposób przychód. Co ważne, wysokość takiego przychodu należy określać co miesiąc, przez cały okres trwania umowy użyczenia i wpisywać w kolumnie 8 KPiR (“Pozostałe przychody”), np. na ostatni dzień każdego miesiąca. Zapisu takiego dokonuje się na podstawie dowodu wewnętrznego zawierającego dane określone w par. 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia MF w sprawie prowadzenia KPiR.

▲ wróć na początek

Dowiedz się, jak sporządzić umowę użyczenia!
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Brak komentarzy

 1. Piotrek

  A co jeśli podpisuję umowę użyczenia samochodu z mamą, która jest współwłaścicielką samochodu, w drugi współwłaścicielem jest jej partner. Czy w takim przypadku jestem zwolniony z podatku?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość