Czy można umorzyć zaległości wobec ZUS?

umorzenie zaległości podatkowej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorcy, którzy mają zaległości wobec ZUS z tytułu nieopłaconych składek mogą się ubiegać o umorzenie tych zaległości.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorcy, którzy mają zaległości wobec ZUS z tytułu nieopłaconych składek mogą się ubiegać o umorzenie tych zaległości. W przypadku otrzymania pozytywnej decyzji o umorzeniu zaległości, ZUS wraz z zaległymi składkami umarza również odsetki od takich zobowiązań i wszelkie koszty np. ponagleń z tego tytułu. W przypadku kiedy przedsiębiorca zatrudnia pracowników i nie opłacą za nich terminowo składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i FP, to do nieopłaconych składek w terminie należy doliczyć odsetki.

Umorzenie zaległości wobec ZUS – kiedy jest możliwe?

Umorzenie zaległych składek jest dopuszczalne w sytuacji kiedy jest to nieściągalne, lub gdy przedsiębiorca znajduje się w trudnej sytuacji majątkowej. W tym drugim przypadku umorzeniu podlegają tylko składki za samych przedsiębiorców, którzy opłacają te składki tylko za siebie. Przepisy nie dopuszczają umorzenia składek tych, które są po stronie ubezpieczonych a wniosek o umorzenie składek może być o umorzenie tylko składek płatnych po stronie pracodawcy. Przedsiębiorca, który wobec ZUS jest dłużnikiem może złożyć wniosek i wtedy ZUS może rozłożyć zadłużenie na raty lub jest możliwe odroczenie terminu płatności, ale tylko tych składek, które są finansowanie po stronie płatnika.

Kto może ubiegać się o umorzenie?

O umorzenie należności mogą się ubiegać płatnicy i byli płatnicy składek, osoby na które została przeniesiona odpowiedzialność za nieopłacone składki, małżonkowie, którzy odpowiadają za zadłużenie z majątku wspólnego. Umorzeniu podlegają należności z tytułu zaległych składek w zależności jaka jest zastosowana podstawa prawna do danego przypadku. Umorzeniu wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi za okres do złożenia wniosku oraz z dodatkowymi kosztami np. upomnienia podlegają składki za następujące okresy:
  1. za okres do 31 grudnia 1998 r.: – składki na ubezpieczenie społeczne, – składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  2. za okres od 1 stycznia 1999 r.: – składki na ubezpieczenia społeczne – z wyłączeniem kwot finansowanych przez ubezpieczonych niebędących płatnikami składek na własne ubezpieczenia (np. pracowników, zleceniobiorców), – składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, – składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.
Płatnicy, którzy opłacają składki wyłącznie za siebie mogą mieć umorzoną pełną kwotę składek łącznie ze składkami zdrowotnymi. Złożenie samego wniosku o umorzenie składek nie daje pewności, że te składki zostaną umorzone. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to zostanie umorzone postępowanie egzekucyjne. W przypadku odmowy umorzenia dłużnik zobowiązany będzie do zapłaty zaległości wraz z należnymi odsetki za zwłokę.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.