Blog ifirma.pl

Dotacja z urzędu pracy na założenie działalności gospodarczej

|
|
6 minut czytania
Osoby bezrobotne pragnące założyć własną firmę mogą postarać się o jednorazową dotację z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności. Aby otrzymać dofinansowanie należy zarejestrować się w PUP, złożyć wniosek i spełnić kilka dodatkowych wymogów. Wbrew pozorom proces zdobywania dotacji nie jest tak skomplikowany czy czasochłonny, jak mogłoby się wydawać.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Osoby bezrobotne pragnące założyć własną firmę mogą postarać się o jednorazową dotację z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności. Aby otrzymać dofinansowanie należy zarejestrować się w PUP, złożyć wniosek i spełnić kilka dodatkowych wymogów. Wbrew pozorom proces zdobywania dotacji nie jest tak skomplikowany czy czasochłonny, jak mogłoby się wydawać.

Dotacja z urzędu pracy jest bezzwrotna (wyjątkowe sytuacje, w których trzeba ją oddać, opisaliśmy na końcu artykułu) i wynosi maksymalnie 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 24 tys. zł. Dokładna kwota zależy od konkretnego urzędu pracy. Na przykład w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy jest to – obecnie – ok. 16 tys. zł. Środki można przeznaczyć np. na zakup potrzebnego sprzętu, narzędzi, samochodu, reklamy czy towaru. Każdy urząd ma jednak swój własny regulamin i zasady przyznawania dotacji, w zależności od rodzaju projektu. Niektóre urzędy zastrzegają sobie, że środków z dotacji nie można przeznaczyć na marketing lub zakup używanych sprzętów, a jeszcze inne, że na zakup np. towaru można przeznaczyć co najwyżej 20% dofinansowania.

Dofinansowanie z urzędu pracy – kto może je dostać?

O dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą starać się osoby z ustalonym I lub II profilem pomocy. Poza tym każdy urząd pracy ma swoje własne wymogi, takie jak np. określony wiek kandydata, płeć, kwalifikacje zawodowe, długość okresu pobierania zasiłku przez bezrobotnego, posiadanie dziecka, posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, symboliczny wkład własny itp. Dlatego w niektórych urzędach pierwszeństwo będą miały np. samotne matki, a w innych osoby posiadające określone kwalifikacje zawodowe.

Jednocześnie istnieją też okoliczności, które mogą zdyskwalifikować kandydata: na przykład jeśli kandydat studiuje dziennie, pobiera rentę rodzinną, zamierza założyć działalność będącą na liście działalności nieobjętych dotacjami albo np. w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku prowadził firmę lub odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia/stażu.

Dokładnych informacji o wymogach należy więc szukać na stronie właściwego – ze względu na miejsce zamieszkania, pobytu lub miejsce prowadzenia działalności – urzędu pracy.

Dotacja na założenie firmy – jak ją dostać?

Aby otrzymać dotację na otwarcie firmy należy zarejestrować się we właściwym urzędzie pracy i złożyć wnio­sek o przyznanie jednorazowych środków z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej. Wnioski można składać osobiście, drogą pocztową lub za pośrednictwem kuriera. W zależności od projektu i urzędu, można je składać przez cały rok albo jedynie w wyznaczonym terminie.

Jako formę zabezpieczenia można wskazać na przykład poręczenie cywilne (tzw. żyranci), weksel z poręczeniem wekslowym (awal), blokadę środków zgromadzonych na rachunku bankowym albo akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika. Czasem urząd pracy może odrzucić wybraną przez kandydata formę zabezpieczenia i narzucić wybór innej.

W zależności od PUP, aby zwiększyć szanse na otrzymanie dofinansowania do wniosku można dołączyć listy intencyjne firm zainteresowanych w przyszłości współpracą, a także wszelkie dokumenty (np. dyplomy lub referencje) potwierdzające kwalifikacje kandydata.

Po złożeniu wniosku, kandydat umawia się na rozmowę z doradcą zawodowym (trenerem przedsiębiorczości) w celu otrzymania opinii. Warto pamiętać, że niezgłoszenie się do doradcy jest traktowane jako niekompletność wniosku.

Podpisanie umowy i rozliczenie dotacji z PUP

Rozpatrywanie wniosku o dotację na działalność gospodarczą trwa zazwyczaj ok. 30 dni – o decyzji PUP informuje na piśmie. Wówczas można umówić się na podpisanie umowy z urzędem pracy i – jeśli wybrano taką formę zabezpieczenia – pośrednikami.

Urząd od dnia podpisania umowy ma 7 dni na przelanie środków na wskazany rachunek bankowy. Kiedy pieniądze pojawią się na koncie należy dopełnić formalności związanych z rejestracją firmy, a więc dokonać wpisu do CEIDG.

Z chwilą rozpoczęcia działalności gospodarczej przedsiębiorca ma zazwyczaj 2 miesiące (w zależności od konkretnego urzędu) na wydanie całej kwoty, zgodnie z podpisaną umową, oraz rozliczenie się z PUP z wydatków.

Po otrzymaniu dotacji przedsiębiorca powinien prowadzić działalność nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy i dostarczać do PUP dokumenty poświadczające, że działalność jest rzeczywiście prowadzona, a więc np. oświadczenia kwartalne czy potwierdzenia opłaty składek ZUS.

Kiedy trzeba oddać dotację z urzędu pracy?

Otrzymaną dotację wraz z odsetkami należy zwrócić, jeśli przedsiębiorca zawiesi lub zlikwiduje działalność przed upływem 12 miesięcy, a także jeśli naruszy inne warunki umowy z PUP, na przykład:

  • nie rozliczy się z PUP,
  • otrzymane z dotacji środki będzie wydawał niezgodnie z umową i wykorzystywał je niezgodnie z przeznaczeniem,
  • w czasie 12 miesięcy prowadzenia działalności podejmie dodatkową działalność zarobkową (np. umowa o pracę).

Aby zapobiec takim problemom, przed złożeniem wniosku i podpisaniem umowy warto więc dokładnie zapoznać się z zasadami i regulaminem przyznawania dotacji w swoim urzędzie pracy.

Ponieważ urzędy pracy mają swoje własne regulaminy i zasady udzielania dotacji, to przed złożeniem wniosku zalecamy bezpośredni kontakt ze swoim urzędem i kierownikiem danego projektu. Bezpośredni kontakt jest zalecany również z tego względu, że poszczególne urzędy starają się zdobywać w ciągu roku dodatkowe środki finansowe z przeznaczeniem na różne działania. Starając się o dotację na założenie firmy, warto więc nie tylko zapytać o warunki udzielania dotacji, ale też o inne dodatkowe formy wsparcia finansowego, o które można się postarać, na przykład o wsparcie pomostowe z funduszy unijnych.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce