Jak otworzyć studio tatuażu?

jak otworzyć studio tatuażu - pomysł na biznes

Jak otworzyć studio tatuażu? Czy w dzisiejszych czasach to dobry pomysł na biznes? Sprawdź, ile to kosztuje oraz jak uzyskać dofinansowanie.

Tatuaż. Kiedyś zarezerwowany przede wszystkim dla skazańców, dziś noszą go niemal wszyscy – od nastolatka, celebryty aż po biznesmena i księgową. Jeśli masz artystyczne zacięcie i chciałbyś się utrzymywać ze swojego talentu, możesz spróbować swoich sił jako tatuażysta. Nie musisz mieć żadnych licencji, a do zdobycia doświadczenia wystarczy kurs. Czy studio tatuażu w dzisiejszych czasach to dobry pomysł na własny biznes? Sprawdź ile to kosztuje oraz jak uzyskać dofinansowanie.

Pomysł na własny biznes: salon tatuażu

Wielu początkujących tatuażystów, zanim zdecyduje się na uruchomienie własnego biznesu, ćwiczy na skórkach od banana, świńskiej lub sztucznej skórze i tatuuje hobbystycznie w domu, a pierwsze zawodowe doświadczenie i zaufanie klientów zdobywa, zatrudniając się w już istniejących salonach tatuażu. Niektórzy zapisują się też na specjalistyczne kursy. Koszt udziału w takim szkoleniu wynosi ok. 3000-5000 zł. W pewnym momencie nadchodzi jednak refleksja – a może by tak założyć własne studio tatuażu? Zazwyczaj ceny w salonach tatuażu zaczynają się od 100 zł, a sięgają nawet 1500 zł i więcej, w zależności od jakości, wielkości, kolorów, cieniowania i ogólnego stylu wykonania tatuażu. Sporą rolę odgrywa też sama renoma tatuatora. W tej branży zlecenia otrzymuje się najczęściej z polecenia, a najbardziej znani i cenieni tatuażyści mają grafik zapełniony na wiele miesięcy do przodu.

Jedno jest pewne – amatorów tatuażu przybywa (podobno co trzeci Polak chciałby go mieć – źródło), więc salony tatuażu cieszą się sporą popularnością. Dlatego przed podjęciem decyzji o otworzeniu własnej działalności gospodarczej warto upewnić się, czy na rynku jest jeszcze miejsce na kolejne studio. Analiza konkurencji, ich oferty, cenników, opinii klientów pozwoli lepiej przygotować biznesplan i ocenić, na ile własna działalność będzie opłacalna. Warto poszukać czegoś, czym można odróżnić się od konkurencji. To może być unikalny styl, zadowoleni klienci, mobilność czy bogata oferta – sporo salonów oferuje dodatkowo usługi piercingu i innych modyfikacji ciała (np. branding) lub… usuwania tatuażu. Gdy ma się dobrze przemyślany koncept, można przejść do dalszych formalności.

Jak założyć studio tatuażu krok po kroku?

Studio tatuażu zakłada się tak jak każdą inną firmę. Rejestracja działalności gospodarczej jest bezpłatna. Co więcej nie trzeba mieć żadnych licencji i ukończonych kursów. Choć ten ostatni pomoże z pewnością poszerzyć wiedzę i zdobyć nowe umiejętności.Aby zarejestrować firmę, należy:

  1. Wypełnić wniosek CEIDG-1 i złożyć go w dowolnym urzędzie miasta lub gminy – można to zrobić osobiście, listem poleconym lub założyć firmę przez Internet, np. przez naszą stronę ceidg.Wniosek CEIDG-1 jest jednocześnie wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, wnioskiem o nadanie numeru REGON i NIP i zgłoszeniem firmy do Urzędu Skarbowego oraz ZUS.Na formularzu znajduje się również pole na informacje o tym, kto będzie prowadził dokumentację rachunkową firmy – przedsiębiorca może samodzielnie prowadzić księgowość lub wynająć biuro rachunkowe.
  2. Po dokonaniu rejestracji, w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności, należy złożyć w ZUS druk ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Pierwszy jest zgłoszeniem do opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej, drugi do składki zdrowotnej (składa się go wtedy, gdy dodatkowo jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem nie mniejszym niż najniższe wynagrodzenie krajowe).
Dodatkowo:
  • W przypadku rejestracji do VAT należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym w sprawach VAT formularz VAT-R, najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów/ świadczenia usług objętych VAT. Formularz można wypełnić na naszej stronie: ceidg.
  • Jeśli zamierzamy zatrudnić pracowników, to w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy powinniśmy zgłosić ich do ZUS.

Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności konieczne jest uzyskanie zgody od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Ważne!
 

Chcesz założyć własną firmę jednak formalności wydają Ci się skomplikowane? Klienci biura rachunkowego mogą liczyć na wsparcie dedykowanej księgowej. Zarejestruj się i sprawdź sam.  

Studio tatuażu – koszty

Koszty założenia studia tatuażu mogą być różne i wynosić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – w zależności od lokalu, wyposażenia, oferowanych usług i liczby zatrudnionych pracowników.

Nie ukrywajmy, że najwięcej pieniędzy potrzeba na adaptację lokalu do wymagań sanepidu i zakup profesjonalnego sprzętu. Narzędzia renomowanych marek to koszt minimum 2 000 zł. Oprócz tego potrzebne będą Igły, barwniki, środki dezynfekujące, fartuchy – to z kolei wydatek ok. 1000 zł. Nie bez znaczenia są też meble, fotele i sam wystrój salonu, bo jak się okazuje, dla klientów nie bez znaczenia jest sama aranżacja studia tatuażu.

Kalkulując koszty, należy też wziąć pod uwagę bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej: media, ZUS, podatki, księgowość, pensje dla pracowników czy reklamę. Zanim studio tatuażu zacznie na siebie zarabiać, może minąć trochę czasu, dlatego warto mieć na koncie jakieś środki na start.

Dobrym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają wystarczających funduszy na uruchomienie własnej działalności, jest uzyskanie dofinansowania z urzędu pracy. Dotacja taka wynosi ok. 20 000 zł, ma charakter jednorazowy i jest bezzwrotna. Aby się o nią ubiegać, należy złożyć w urzędzie pracy wniosek, a także spełnić kilka warunków – m.in. posiadać status osoby bezrobotnej.

Pamiętaj również, że jeśli uda Ci się już uzyskać takie dofinansowanie, to nie możesz założyć żadnej spółki, a jedynie jednoosobową działalność gospodarczą. Wcześniej warto się również upewnić, czy w Twoim urzędzie pracy salon tatuażu nie znajduje się na liście działalności, które dotacji uzyskać nie mogą. Jeśli tak jest, wówczas trzeba będzie – w miarę możliwości – postarać się o dotację w innym mieście lub sprawdzić pozostałe programy i formy finansowania biznesu. Jest ich co najmniej kilka, m.in. pożyczka na start, dotacje unijne, kredyt czy nawet crowdfunding.

Sprawdź: Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.