Blog ifirma.pl

Jak zorganizować staż w firmie?

|
|
4 minut czytania
Staż z PUP to dla bezrobotnego zastrzyk gotówki i szansa na zdobycie nowych kwalifikacji, a dla pracodawcy dodatkowe ręce do pracy i możliwość obniżenia kosztów zatrudnienia. Jak zorganizować staż w firmie i jakie trzeba spełnić obowiązki? Ilu maksymalnie stażystów można przyjąć na staż? Sprawdźcie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Staż z PUP to dla bezrobotnego zastrzyk gotówki i szansa na zdobycie nowych kwalifikacji, a dla pracodawcy dodatkowe ręce do pracy i możliwość obniżenia kosztów zatrudnienia. Jak zorganizować staż w firmie i jakie trzeba spełnić obowiązki? Ilu maksymalnie stażystów można przyjąć na staż? Sprawdźcie. Organizacja stażu nie jest trudna i wbrew pozorom nie wymaga tak wielu formalności. Choć przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na samodzielne zorganizowanie stażu, to wciąż nie brakuje firm, które zatrudniają stażystów we współpracy z Powiatowymi Urzędami Pracy. Wybierając takie rozwiązanie firma nie ponosi kosztów zatrudnienia, a jednocześnie stażysta nie pracuje za darmo – pieniądze za staż wypłaca mu PUP. Warto wiedzieć, że PUP płaci także za badania lekarskie i psychologiczne mające sprawdzić zdolność kandydata do pracy.

Jak zorganizować staż w firmie

Aby zorganizować staż z PUP, należy:
 1. Pobrać w Urzędzie lub ze strony internetowej PUP wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu,
 2. Wypełnić czytelnie wniosek, wpisując niezbędne informacje, oraz dołączyć wszystkie wymagane do wniosku załączniki,
 3. Kompletny wniosek złożyć w PUP lub wysłać go pocztą.
Ponieważ to PUP opłaca wynagrodzenie dla stażysty, firma nie może zalegać ze składkami na ZUS, NFZ, FP, FEP czy FGŚP, a także z wypłatą wynagrodzeń dla pracowników. Dlatego też Urzędy Pracy wymagają czasem dodatkowo, aby przedsiębiorca złożył odpowiednie oświadczenie na ten temat. Wniosek jest rozpatrywany w ciągu miesiąca od daty wpływu. Jeśli PUP wyda pozytywną decyzję, wówczas obie strony zawierają umowę o organizację stażu.

Obowiązki pracodawcy

Sam wniosek to jednak nie wszystko. Aby przyjąć stażystę, firma musi dopełnić łącznie kilku obowiązków. Przede wszystkim musi opracować plan nauki stażysty, tj. opisać zakres zadań na danym stanowisku i umiejętności, jakie stażysta uzyska po zakończeniu stażu. Musi także wyznaczyć opiekuna dla stażysty, który będzie mu udzielał wskazówek i pomagał mu przy pracy (uwaga: dane opiekuna należy wpisać już we wniosku). Przedsiębiorca musi także przeszkolić stażystę z zakresu BHP i P.POŻ, zapoznać go z regulaminem pracy i harmonogramem stażu, a także prowadzić listę obecności stażysty (listę należy przedłożyć do 5-go dnia po zakończeniu każdego miesiąca). Gdy staż dobiegnie końca, firma musi jeszcze wystawić stażyście zaświadczenie o realizowanych zadaniach, potwierdzające zdobyte przez niego kwalifikacje. Dodatkowo, jeśli umowa z PUP zakładała zatrudnienie stażysty po stażu, to firma musi się wywiązać z tego zobowiązania.

Kto może odbyć staż u pracodawcy?

Jeśli staż ma trwać do 6 miesięcy, to stażystą może zostać bezrobotny do 25. roku życia lub bezrobotny powyżej 50. roku życia, osoba bez kwalifikacji lub doświadczenia zawodowego, rodzic samotnie wychowujący co najmniej 1 dziecko poniżej 18 roku życia, bezrobotny, który po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjął zatrudnienia lub osoba niepełnosprawna. Jeśli staż ma trwać do 12 miesięcy, to stażystą może zostać bezrobotny, który nie skończył 25 lat lub absolwent uczelni wyższej, który w okresie 12 miesięcy od ukończenia szkoły wyższej nie ukończył 27 lat.

Czy PUP kontroluje pracodawców podczas stażu?

Tak. Urzędnicy przeprowadzają wizyty kontrolne u pracodawców, aby sprawdzić, czy pracodawca prawidłowo realizuje postanowienia umowy zawartej z PUP. W praktyce podczas kontroli proszą zazwyczaj o listę obecności stażysty, przedstawienie dokumentu potwierdzającego przeszkolenie go z zakresu BHP i P.POŻ lub potwierdzającego zapoznanie go z regulaminem pracy i harmonogramem stażu.

Czy składając wniosek można wskazać konkretnego stażystę?

Tak. W takiej sytuacji pracodawca, składając w PUP wniosek o zorganizowanie stażu, powinien wskazać w nim imiennie bezrobotnego, którego chciały przyjąć.

Czy pracodawca musi zatrudnić stażystę po odbytym stażu?

Nie. Zgodnie z prawem pracodawca nie ma obowiązku zagwarantowania stażyście zatrudnienia po odbytym stażu. Jeśli jednak w umowie pomiędzy przedsiębiorcą a Urzędem Pracy znajdzie się zapis o gwarancji zatrudnienia dla stażysty, wówczas pracodawca musi się z niego wywiązać.

Czy stażysta może odbywać staż drugi raz w tej samej firmie?

Nie, jeśli będzie to jego ponowny staż w tej samej firmie na tym samym stanowisku.

Ilu maksymalnie stażystów można przyjąć na staż?

To zależy. Organizator stażu prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może przyjąć na staż nie więcej niż jednego stażystę jednocześnie. W przypadku większych firm liczba stażystów nie może przekraczać liczby pracowników zatrudnionych tam na etat. Kwestia ta uregulowana jest w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych.  

Sprawdź również: Staż absolwencki

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce