Program do uproszczonej księgowości

Księgowość uproszczona to prosta i nieskomplikowana księgowość dla małych przedsiębiorców, którą można prowadzić w oparciu o KPiR, ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową. Sprawdź, na czym polega księgowość uproszczona i dlaczego warto prowadzić ją przy pomocy programu do księgowości online.

Dla kogo księgowość uproszczona?

Księgowość uproszczona (in. mała księgowość) to prosta i nieskomplikowana księgowość, którą mogą prowadzić mali przedsiębiorcy:

 • jednoosobowe działalności gospodarcze,
 • samozatrudnieni,
 • freelancerzy,
 • małe firmy z sektora MSP,
 • a także firmy działające w ramach spółki osobowej (cywilnej lub partnerskiej),

których przychód w poprzednim roku nie przekroczył 1 200 000 euro. Po przekroczeniu limitu obowiązuje tzw. pełna księgowość.

Podatnicy rozliczający się małą księgowością nie muszą prowadzić skomplikowanych ksiąg rachunkowych. Mogą stosować uproszczoną formę ewidencji operacji gospodarczych i prowadzić księgowość samodzielnie, na przykład z pomocą programów do księgowości.

Prowadzenie księgowości uproszczonej

Księgowość uproszczoną można prowadzić w oparciu o:

 • Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów,
 • ryczałt ewidencjonowany
 • kartę podatkową.

Najpopularniejszą formą prowadzenia księgowości jest KPiR. Wybierają ją przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Jest to prosta i przejrzysta ewidencja, w której księguje się przychody i firmowe wydatki. Zapisów w ewidencji dokonuje się na podstawie dowodów księgowych, a więc przede wszystkim faktur i rachunków.

Małą księgowość można prowadzić w formie papierowej lub elektronicznej. Najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem wydaje się korzystanie z gotowego programu do księgowości. Pozwala to uniknąć ewentualnych błędów i zaoszczędzić czas.

Program do uproszczonej księgowości

Przedsiębiorcy mają do wyboru programy księgowe online oraz stacjonarne aplikacje księgowe. Przewagą programów online jest możliwość korzystania z nich w każdym momencie, w dowolnym miejscu i czasie – wystarczy tylko urządzenie z dostępem do Internetu. Dzięki temu przedsiębiorca w każdej chwili może zalogować się na swoje konto i wystawić fakturę, wypełnić deklarację podatkową, dodać wydatki czy po prostu mieć wygodny wgląd do dokumentów.

Decydując się na program do księgowości ifirma.pl, przedsiębiorca zyskuje dostęp m.in. do:

 • łatwego wystawiania faktur i rachunków,
 • automatycznego księgowania dokumentów,
 • automatycznego generowania KPiR lub ewidencji przychodów i innych ewidencji,
 • generowania deklaracji podatkowych i wysyłania ich bez wychodzenia z domu,
 • łatwego przygotowywania i wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK VAT),
 • nielimitowanego wsparcia księgowych.

Prowadzenie księgowości przy pomocy programów księgowych jest bardzo proste i wygodne. Program księgowy ifirma.pl automatycznie księguje faktury i wylicza kwoty podatków do zapłacenia za przedsiębiorcę, eliminując możliwość popełnienia błędu. Wystarczy dodawać przychody i koszty, a KPiR i inne ewidencje uzupełniają się automatycznie.

Program do prowadzenia księgowości uproszczonej to świetne rozwiązanie dla firm, które chcą zaoszczędzić pieniądze i prowadzić księgowość samodzielnie. Wbrew pozorom samodzielne prowadzenie księgowości nie musi być skomplikowane ani zbyt czasochłonne. Im mniejsza skala działalności, tym mniej czynności księgowych i obowiązków związanych z rozliczeniami. Z obsługą programu powinien poradzić sobie każdy przedsiębiorca, nawet jeśli nie miał wcześniej nic wspólnego z prowadzeniem firmy lub księgowaniem. W razie potrzeby zawsze można skorzystać z pomocy księgowych na czacie, przez telefon lub maila.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI