Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

 • Obsługa JPK – bez dopłat.
 • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
 • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Relokacja a delegacja – różnice

Przepisy prawa pracy dają różne możliwości pracodawcom, potrzebującym wysłać pracownika do obowiązków służbowych w innym niż siedziba lub filia firmy miejscu. Jednocześnie często zdarza się problem z rozróżnieniem podobnych sobie nazw – delegacji, oddelegowania, relokacji. Sprawdźmy, czym różnią się te formy.

Podróż służbowa – czyli delegacja pracownika

Podróż służbowa, inaczej zwana delegacją, następuje wtedy, gdy pracownik zostaje tymczasowo odesłany – na polecenie pracodawcy ¬– do obowiązków służbowych w innym niż dotychczas miejscu.

Do najważniejszych cech delegacji, odróżniających ją od innych form zmiany miejsca pracy pracownika, są:

 • Tymczasowość, incydentalność – konieczność pracy w innym niż dotychczas miejscu ma charakter incydentalny (np. jednorazowa podróż do innego miasta w celu nabycia nowych maszyn) bądź tymczasowy (np. comiesięczne, jednodniowe wyjazdy do klienta biura rachunkowego w celu dopięcia dokumentacji księgowej za dany miesiąc)
 • Polecenie pracodawcy – zasadniczo pracownik nie ma możliwości odmówienia wyjazdu w podróż służbową (uwaga na wyjątki – kobiety w ciąży oraz pracownicy opiekujący się dzieckiem do lat czterech – w ich przypadku wymagana jest zgoda na wyjazd)
 • Przepisy pracy nie regulują odgórnie norm czasowych wyjazdu służbowego
 • Pracodawca ponosi koszty delegacji – np. koszt dojazdu, diety bądź koszt wyżywienia, koszt noclegu
 • Podróż służbowa nie wymaga wprowadzenia zmian w umowie o pracę.

Relokacja – czyli oddelegowanie pracownika

Relokacja pracownika – określana także mianem oddelegowania – to znacznie poważniejsza zmiana, niż standardowa delegacja. W takiej sytuacji pracownik na stałe zmienia miejsce pracy – na inną miejscowość lub inne państwo.

Relokacja cechuje się przede wszystkim:

 • Koniecznością zmiany umowy o pracę w formie wypowiedzenia zmieniającego, chyba że:
  • Relokacja trwać będzie nie więcej niż 3 miesiące łącznie w ciągu roku kalendarzowego, oraz
  • Praca wykonywana podczas delegowania będzie zgodna z kwalifikacjami pracownika, oraz
  • Wynagrodzenie nie ulegnie zmianie
 • Przyczyną relokacji są uzasadnione potrzeby pracodawcy
 • Pracodawca nie ma obowiązku opłacania kosztów relokacji (mieszkanie, wyżywienie etc.), natomiast ma taką możliwość
 • Pracodawca musi uzyskać zgodę pracownika.

Jak widać, relokacja (oddelegowanie) to proces znacznie poważniejszy, niż zwykła delegacja (podróż służbowa). Jednocześnie, kiedy relokowanie pracownika dojdzie już do skutku, po stronie pracodawcy pozostaje co do zasady mniej formalności niż w przypadku delegacji, która wymaga rozliczeń poniesionych kosztów.


Wysyłasz pracownika w delegację? Pobierz wzory rozliczeń – szybko dopełnisz formalności!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ