Blog ifirma.pl

Programy wsparcia dla termomodernizacji zostaną rozszerzone

|
|
4 minut czytania
Interesują cię projekty termomodernizacyjne? Sprawdź co się zmienia w ustawie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zmniejszenie zapotrzebowania na wszelkiego rodzaju energię, ograniczenie zużycia energii na potrzeby podgrzania wody użytkowej czy na ogrzanie powierzchni użytkowych i mieszkalnych jest wyzwaniem, które dotyczy praktycznie wszystkich. Nieograniczony dostęp do zdobyczy techniki rodzi coraz większe zapotrzebowanie na energię. Zasoby naturalne w sposób oczywisty się kurczą i zaczynają się poszukiwania alternatywnych źródeł energii, zmienia się optykę patrzenia na problemy energetyczne. Wprowadzane są programy rządowe, które mają zachęcić do inwestycji w różnego rodzaju przedsięwzięcia termomodernizacyjne.

Co to jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne?

Takie przedsięwzięcie ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii. Zamierzony cel można osiągnąć na kilka sposobów:

 • wymianę urządzeń lub systemów grzewczych,
 • likwidację urządzeń lub systemów grzewczych i przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
 • całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji,
 • przedsięwzięcia remontowe związane z termomodernizacją, np. wymiana okien, drzwi, docieplenia.

Jest to ulga podatkowa poza, którą istnieją również programy wsparcia termomodernizacyjnego.

Programy wsparcia termomodernizacyjnego

W ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów z 21 listopada 2008 roku (Dz. U. 2020 poz. 22) zostały omówione szczegółowo dostępne programy wsparcia. W ramach programów wsparcia termomodernizacyjne są dostępne:

 • premie termomodernizacyjne,
 • premie remontowe,
 • premie kompensacyjne.

Więcej informacji na temat programów wsparcia można uzyskać na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

ulga termomodernizacyjna

Termomodernizacja – nowa ulga podatkowa od 2019

Zmiana ustawy o termomodernizacji i remontach

Zmiana ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów została podyktowana koniecznością poprawy stanu technicznego budynków, w szczególności komunalnych i z wielkiej płyty. Wnioski wyciągnięto w oparciu o raport z funkcjonowania ustawy w latach 2009-2016.

Wprowadzana zmiana ustawy o termomodernizacji ma na celu dedykować wsparcie finansowe szerszemu gronu odbiorców:

 • Samorządom gminnym, między innymi do poprawy stanu technicznego zasobów komunalnych,
 • Samorządom gminnym, które realizują remonty budynków zabytkowych,
 • Właścicielom budynków wykonanych w technologii wielkopłytowej w przypadku wykonywania docieplenia.

Właściciele i zarządcy budynków z wielkiej płyty będą mogli podejmować starania o pokrycie 50 proc. kosztów przeznaczonych na wykonanie dodatkowego połączenia warstw: fakturowej i nośnej za pomocą kotew stalowych co zmniejszy ryzyko odpadania płyt zewnętrznych. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju do 2029 r. wzmocnionych zostanie około 2 tys. budynków z wielkiej płyty.

Właściciele i zarządcy budynków będą mogli w większym stopniu wykorzystać własne fundusze, np. remontowe bez ryzyka zmniejszenia wysokości premii.

Wysokość premii remontowej dla gmin może wynieść nawet 50% kosztów przedsięwzięcia. Dla budynków komunalnych wpisanych do rejestru zabytków premia może stanowić 60% kosztów.

Wysokość premii termomodernizacyjnej może wynieść 21% kosztów w miejsce obecnych 16% pod warunkiem, że przy realizacji inwestycji będą wykorzystane na przykład panele fotowoltaiczne czy generator wiatrowy.

Nowa ulga termomodernizacyjna 2019 – przeczytaj.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie