Powrót

Programy wsparcia dla termomodernizacji zostaną rozszerzone

ulga termomodernizacyjna

Interesują cię projekty termomodernizacyjne? Sprawdź co się zmienia w ustawie.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Zmniejszenie zapotrzebowania na wszelkiego rodzaju energię, ograniczenie zużycia energii na potrzeby podgrzania wody użytkowej czy na ogrzanie powierzchni użytkowych i mieszkalnych jest wyzwaniem, które dotyczy praktycznie wszystkich. Nieograniczony dostęp do zdobyczy techniki rodzi coraz większe zapotrzebowanie na energię. Zasoby naturalne w sposób oczywisty się kurczą i zaczynają się poszukiwania alternatywnych źródeł energii, zmienia się optykę patrzenia na problemy energetyczne. Wprowadzane są programy rządowe, które mają zachęcić do inwestycji w różnego rodzaju przedsięwzięcia termomodernizacyjne.

Co to jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne?

Takie przedsięwzięcie ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii. Zamierzony cel można osiągnąć na kilka sposobów:

  • wymianę urządzeń lub systemów grzewczych,
  • likwidację urządzeń lub systemów grzewczych i przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
  • całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji,
  • przedsięwzięcia remontowe związane z termomodernizacją, np. wymiana okien, drzwi, docieplenia.

Jest to ulga podatkowa poza, którą istnieją również programy wsparcia termomodernizacyjnego.

Programy wsparcia termomodernizacyjnego

W ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów z 21 listopada 2008 roku (Dz. U. 2020 poz. 22) zostały omówione szczegółowo dostępne programy wsparcia. W ramach programów wsparcia termomodernizacyjne są dostępne:

  • premie termomodernizacyjne,
  • premie remontowe,
  • premie kompensacyjne.

Więcej informacji na temat programów wsparcia można uzyskać na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

ulga termomodernizacyjna

Termomodernizacja – nowa ulga podatkowa od 2019

Zmiana ustawy o termomodernizacji i remontach

Zmiana ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów została podyktowana koniecznością poprawy stanu technicznego budynków, w szczególności komunalnych i z wielkiej płyty. Wnioski wyciągnięto w oparciu o raport z funkcjonowania ustawy w latach 2009-2016.

Wprowadzana zmiana ustawy o termomodernizacji ma na celu dedykować wsparcie finansowe szerszemu gronu odbiorców:

  • Samorządom gminnym, między innymi do poprawy stanu technicznego zasobów komunalnych,
  • Samorządom gminnym, które realizują remonty budynków zabytkowych,
  • Właścicielom budynków wykonanych w technologii wielkopłytowej w przypadku wykonywania docieplenia.

Właściciele i zarządcy budynków z wielkiej płyty będą mogli podejmować starania o pokrycie 50 proc. kosztów przeznaczonych na wykonanie dodatkowego połączenia warstw: fakturowej i nośnej za pomocą kotew stalowych co zmniejszy ryzyko odpadania płyt zewnętrznych. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju do 2029 r. wzmocnionych zostanie około 2 tys. budynków z wielkiej płyty.

Właściciele i zarządcy budynków będą mogli w większym stopniu wykorzystać własne fundusze, np. remontowe bez ryzyka zmniejszenia wysokości premii.

Wysokość premii remontowej dla gmin może wynieść nawet 50% kosztów przedsięwzięcia. Dla budynków komunalnych wpisanych do rejestru zabytków premia może stanowić 60% kosztów.

Wysokość premii termomodernizacyjnej może wynieść 21% kosztów w miejsce obecnych 16% pod warunkiem, że przy realizacji inwestycji będą wykorzystane na przykład panele fotowoltaiczne czy generator wiatrowy.

Nowa ulga termomodernizacyjna 2019 – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość