Programy wsparcia dla termomodernizacji zostaną rozszerzone

ulga termomodernizacyjna

Interesują cię projekty termomodernizacyjne? Sprawdź co się zmienia w ustawie.

Zmniejszenie zapotrzebowania na wszelkiego rodzaju energię, ograniczenie zużycia energii na potrzeby podgrzania wody użytkowej czy na ogrzanie powierzchni użytkowych i mieszkalnych jest wyzwaniem, które dotyczy praktycznie wszystkich. Nieograniczony dostęp do zdobyczy techniki rodzi coraz większe zapotrzebowanie na energię. Zasoby naturalne w sposób oczywisty się kurczą i zaczynają się poszukiwania alternatywnych źródeł energii, zmienia się optykę patrzenia na problemy energetyczne. Wprowadzane są programy rządowe, które mają zachęcić do inwestycji w różnego rodzaju przedsięwzięcia termomodernizacyjne.

Co to jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne?

Takie przedsięwzięcie ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii. Zamierzony cel można osiągnąć na kilka sposobów:

  • wymianę urządzeń lub systemów grzewczych,
  • likwidację urządzeń lub systemów grzewczych i przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
  • całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji,
  • przedsięwzięcia remontowe związane z termomodernizacją, np. wymiana okien, drzwi, docieplenia.

Jest to ulga podatkowa poza, którą istnieją również programy wsparcia termomodernizacyjnego.

Programy wsparcia termomodernizacyjnego

W ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów z 21 listopada 2008 roku (Dz. U. 2020 poz. 22) zostały omówione szczegółowo dostępne programy wsparcia. W ramach programów wsparcia termomodernizacyjne są dostępne:

  • premie termomodernizacyjne,
  • premie remontowe,
  • premie kompensacyjne.

Więcej informacji na temat programów wsparcia można uzyskać na stronie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

ulga termomodernizacyjna

Termomodernizacja – nowa ulga podatkowa od 2019

Zmiana ustawy o termomodernizacji i remontach

Zmiana ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów została podyktowana koniecznością poprawy stanu technicznego budynków, w szczególności komunalnych i z wielkiej płyty. Wnioski wyciągnięto w oparciu o raport z funkcjonowania ustawy w latach 2009-2016.

Wprowadzana zmiana ustawy o termomodernizacji ma na celu dedykować wsparcie finansowe szerszemu gronu odbiorców:

  • Samorządom gminnym, między innymi do poprawy stanu technicznego zasobów komunalnych,
  • Samorządom gminnym, które realizują remonty budynków zabytkowych,
  • Właścicielom budynków wykonanych w technologii wielkopłytowej w przypadku wykonywania docieplenia.

Właściciele i zarządcy budynków z wielkiej płyty będą mogli podejmować starania o pokrycie 50 proc. kosztów przeznaczonych na wykonanie dodatkowego połączenia warstw: fakturowej i nośnej za pomocą kotew stalowych co zmniejszy ryzyko odpadania płyt zewnętrznych. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju do 2029 r. wzmocnionych zostanie około 2 tys. budynków z wielkiej płyty.

Właściciele i zarządcy budynków będą mogli w większym stopniu wykorzystać własne fundusze, np. remontowe bez ryzyka zmniejszenia wysokości premii.

Wysokość premii remontowej dla gmin może wynieść nawet 50% kosztów przedsięwzięcia. Dla budynków komunalnych wpisanych do rejestru zabytków premia może stanowić 60% kosztów.

Wysokość premii termomodernizacyjnej może wynieść 21% kosztów w miejsce obecnych 16% pod warunkiem, że przy realizacji inwestycji będą wykorzystane na przykład panele fotowoltaiczne czy generator wiatrowy.

Nowa ulga termomodernizacyjna 2019 – przeczytaj.
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość