|
|
2 minut czytania

Jak wyliczyć kwotę limitu dla zwolnienia z podatku VAT

Podatnik rozpoczynając w trakcie roku podatkowego działalność gospodarczą nie musi od razu (poza kilkoma wyjątkami) rejestrować się jako czynny płatnik VAT. Wylicza on wysokość limitu obrotów, do przekroczenia którego może korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego.

zwolnienie z podatku
Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą ma prawo do korzystania z tzw. zwolnienia podmiotowego z podatku VAT. Zwolnienie uwalnia go go z obowiązku doliczania podatku VAT do swojej sprzedaży (poza kilkoma wyjątkami).  Pod warunkiem, że wartość sprzedaży nie przekroczy w trakcie roku określonego limitu. Limit roczny wynosi obecnie 200 tys zł. Gdy działalność jest rozpoczynana w trakcie roku wysokość limitu jest wyliczana indywidualnie – w odpowiedniej proporcji (wzór poniżej) zależnej od okresu przez jaki działalność będzie prowadzona. Przedsiębiorca nie musi korzystać z przysługującego mu zwolnienia, może od razu, lub począwszy od dowolnego miesiąca zrezygnować ze zwolnienia i zarejestrować się jako podatnik VAT czynny.

Limit zwolnienia z podatku VAT – WZÓR

Aby wyliczyć kwotę limitu dla zwolnienia z podatku VAT, która powoduje utratę prawa do zwolnienia podmiotowego, stosujemy następujący wzór:

A = 200.000zł * B : C

gdzie: – graniczna kwota obrotu w proporcji do okresu prowadzonej działalności, której przekroczenie powoduje utratę zwolnienia, – liczba dni prowadzenia działalności, jaka pozostała do końca roku, – liczba dni w roku podatkowym.
Przykład
Pan Jan Nowak rozpoczął prowadzenie działalności 1 czerwca 2023 r., natomiast pierwszej sprzedaży opodatkowanej dokonał 20 lipca 2023 r. Okres prowadzenia działalności dla obliczenia proporcji limitu zwolnienia ustala się: od 01.06.2023 r. do 31.12.2023 r. (214 dni). Czyli wyliczenie w tej sytuacji wyglądać będzie następującą (200.000 zł *214 dni) : 366. Podstawa prawna art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1 (200.000 zł).

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość

Może te tematy też Cię zaciekawią

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie

Ułatwienia dla e‑commerce

Wygodne integracje
Wygodne integracje

Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

Sprawdź wszystkie integracje →

Wygodne integracje
Płatności w jednym miejscu

ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Wygodne integracje
Łatwe generowanie faktur

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

allegro integracja ecommerce
woocommerce integracja ecommerce
shoper integracja ecommerce
prestashop integracja ecommerce
shoplo integracja ecommerce
magento integracja ecommerce