Przeliczanie waluty według kursu Europejskiego Banku Centralnego

konto walutowe

Po zmianach podatnik może wybrać sposób przeliczenia tych kwot na złote, według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

Od 1 stycznia 2013 roku zmieniły się zasady przeliczania transakcji prowadzonych w walutach obcych dla celów podatku VAT. Zmianie uległ art. 31a ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w przypadku, gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Przeliczanie waluty

Po zmianach podatnik może wybrać sposób przeliczenia tych kwot na złote, według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro. Do tej pory w przypadku, gdy podatnik wystawiał fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania były określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonywano według kursu średniego danej waluty obcej, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. Obecnie można wybrać inny sposób przeliczenia tych kwot na złote, mianowicie według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny. Podatnik sam decyduje o sposobie przeliczenia transakcji. Oznacza to, że może prowadzić te przeliczenia zamiennie, według własnego uznania, nie dokonując w tym zakresie żadnych zgłoszeń.

Przeliczenia z innej waluty dokonujemy w następujący sposób:

  • kwoty wykazane na fakturze przeliczamy z waluty obcej na euro,
  • następnie dokonujemy przeliczenia z euro na złote.
Kursy opublikowane są na stronie internetowej Europejskiego Banku Centralnego. Z uwagi na brak przepisów przejściowych w zakresie nowych zasad przeliczeń transakcji walutowych, regulacje te stosujemy od 1 stycznia 2013 roku do wszystkich transakcji, dla których obowiązek podatkowy powstał po 31 grudnia 2012 roku.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość