Powrót

Relokacja pracowników – formalności

relokacja pracownika

Relokacja pracowników to specyficzna, dość inwazyjna zmiana warunków pracy – oprócz samego miejsca zatrudnienia, zmienia się także miejsce zamieszkania. Dlatego też propozycja przeniesienia wymaga najczęściej dodatkowych formalności.

Relokacja pracownika - omówione zagadnienia:

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Relokacja pracowników to specyficzna, dość inwazyjna zmiana warunków pracy – oprócz samego miejsca zatrudnienia, zmienia się także miejsce zamieszkania. Dlatego też propozycja przeniesienia wymaga najczęściej dodatkowych formalności.

Relokacja a wypowiedzenie zmieniające

Generalnie relokacja pracownika nie została szczegółowo opisana w przepisach dotyczących pracowników – dlatego też przedstawienie takiej propozycji pracownikowi traktowane jest zasadniczo jako wypowiedzenie warunków pracy lub płacy. Oznacza to, że ewentualne przeniesienie pracownika wymaga od pracodawcy sporządzenia wypowiedzenia zmieniającego.

Pracownik, który otrzymuje takie wypowiedzenie, ma prawo nie zgodzić się z jego zapisami – w takim przypadku stosunek pracy zostaje rozwiązany. Należy jednak pamiętać, że zatrudniony musi poinformować pracodawcę o tym, że nie akceptuje proponowanej zmiany, w terminie do połowy okresu wypowiedzenia. Tego typu oświadczenie najbezpieczniej jest złożyć na piśmie, mimo że zasadniczo przepisy nie wykluczają informacji ustnej.

Warto pamiętać, że pracownik nie musi składać oświadczenia, jeśli zgadza się z zapisami wypowiedzenia. W związku z tym, jeśli zatrudniony nie zareaguje na otrzymane wypowiedzenie zmieniające we wskazanym powyżej terminie, uznaje się, że zaakceptował jego zapisy.

Relokacja krótkoterminowa

Pracodawca, przenosząc swojego pracownika w inne miejsce pracy, nie zawsze robi to w perspektywie długoterminowej. W związku z tym zakłada się, że jeżeli przeniesienie będzie dotyczyło okresu nieprzekraczającego 3 miesięcy w ciągu jednego roku kalendarzowego, wypowiedzenie zmieniające może nie być wymagane. W praktyce w takiej sytuacji sporządza się porozumienie zmieniające.

Aby rezygnacja z formalności była możliwa, konieczne jest spełnienie trzech dodatkowych warunków:

  • Relokacja umotywowana jest uzasadnionymi potrzebami pracodawcy
  • Wynagrodzenie nie ulegnie obniżeniu, oraz
  • Praca w nowym miejscu odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Może się także zdarzyć, że pracownik będzie przebywał w innym miejscu nawet do 6 miesięcy – taka sytuacja jest możliwa na przełomie lat kalendarzowych. Zatem pracownik mógłby być relokowany bez wypowiedzenia zmieniającego na okres od października do grudnia, a następnie – od stycznia do marca kolejnego roku.

Planujesz podróże służbowe? Sprawdź, czym różni się relokacja od delegacji!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość