Blog ifirma.pl

Ryczałt a składka zdrowotna – kiedy przedsiębiorca rozliczający się na ryczałcie nie zapłaci składki zdrowotnej?

|
|
3 minut czytania
Wybrałeś ryczałt ewidencjpnpwany w działalności? Sprawdź, w jakich okolicznościach nie zapłacisz składki zdrowotnej.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Chyba już wszyscy wiedzą, że zmieniła się zasada rozliczania składki zdrowotnej w 2022 roku po wprowadzeniu ustawy o Polskim Ładzie. Jednak zakres wprowadzonych zmian jest tak obszerny, że nie ma możliwości przekazania ich wszystkich w jednym czasie i miejscu. W dzisiejszej publikacji opiszemy kiedy przedsiębiorca rozliczający się na ryczałcie nie zapłaci składki zdrowotnej.

Kiedy ryczałtowiec nie zapłaci składki zdrowotnej?

Jeżeli chodzi o zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej, to istnieje jedynie kilka wyjątków, które pozwalają nie opłacać składki. Mowa jest o nich w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Na tym wykazie znalazła się jeszcze jedna kategoria zwolnienia. Mowa jest o osobach, które prowadzą działalność gospodarczą i spełniają warunki, o których mowa poniżej:

 1. Osoba pozostaje w stosunku pracy a jej wynagrodzenie będące w podstawie do naliczania składek na ubezpieczenia społeczne nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (oznacza to przedsiębiorca, który będzie uzyskiwać wynagrodzenie równe minimalnemu, które w 2024 r. w okresie od stycznia do czerwca wynosi kwotę 4 242 zł brutto, od lipca wysokość wynagrodzenia wzrośnie do kwoty 4 300 zł brutto) klasyfikuje się do tego kryterium).
 2. W prowadzonej działalności gospodarczej wybrała opodatkowanie przychodów ryczałtem ewidencjonowanym.
 3. Osiągnięte przychody w działalności gospodarczej nie mogą przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia. W 2024 roku w okresie od stycznia do czerwca jest to kwota 2 121 zł (4 242 x 50%).Od lipca do grudnia będzie to kwota 2 150 zł (4 300 x 50 %).
Wszystkie te trzy warunki muszą być spełnione łącznie i wówczas taki przedsiębiorca będzie korzystał ze zwolnienia z zapłaty składki zdrowotnej.
Przykład

Pani Magdalena została zatrudniona w firmie na ½ etatu z miesięczną kwotą wynagrodzenia w wysokości 2.000 zł. Jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem, w której w miesiącu styczeń 2024 roku osiągnęła przychód w wysokości 1.400 zł. W tym przypadku pani Magda nie zapłaci składki na ubezpieczenie zdrowotne za miesiąc styczeń 2024 roku.

Oczywiście jeżeli chodzi o możliwość skorzystania z tej preferencji przedsiębiorca musi spełnić te trzy wyżej wymienione warunki w każdym miesiącu roku podatkowego. Jeżeli w którymkolwiek miesiącu jeden z warunków nie zostanie dotrzymany, to należy zapłacić składkę zdrowotną w działalności na ogólnie obowiązujących zasadach.

Brak składki zdrowotnej a deklaracja składana do ZUS

Jeżeli przedsiębiorca nie będzie miał obowiązku zapłaty składki zdrowotnej, to i tak powinien pamiętać, że ma obowiązek złożenia deklaracji ZUS DRA. Od 2022 roku przedsiębiorcy mają obowiązek comiesięcznego składania deklaracji. W takim przypadku w podstawie wymiaru składki zdrowotnej znajdzie się kwota przychodu za rok ubiegły bądź za okres którego dotyczy deklaracja, w zależności od wybranej opcji rozliczenia, natomiast w pozycji kwota należna do zapłaty wpisujemy zero.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie