|
|
2 minut czytania

Solidarna odpowiedzialność w VAT- zmiany w 2018 roku

Zgodnie z założeniami projektu ustawy zmieniającej m.in. ustawę o VAT (z dnia 20 września 2017 roku – nr projektu UA34), ma powstać nowy rejestr czynnych podatników. W ślad za tym, w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług mają pojawić się nowe regulacje dotyczące solidarnej odpowiedzialności w VAT. Co ma się zmienić? Kiedy można spodziewać się omawianej nowelizacji?

limity podatkowe 2017
Zgodnie z założeniami projektu ustawy zmieniającej m.in. ustawę o VAT (z dnia 20 września 2017 roku – nr projektu UA34), ma powstać nowy rejestr czynnych podatników. W ślad za tym, w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług mają pojawić się nowe regulacje dotyczące solidarnej odpowiedzialności w VAT. Co ma się zmienić? Kiedy można spodziewać się omawianej nowelizacji?

Zmiany w solidarnej odpowiedzialności w VAT

Znowelizowane regulacje odnoszące się do solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe w podatku od towarów i usług mają zostać powiązane z nowym wykazem podatników VAT czynnych. Poza podstawowymi danymi identyfikującymi danego podatnika, ma on także zawierać m.in. numery rachunków rozliczeniowych, w tym rachunku do celów VAT do split payment. Zgodnie z wyjaśnieniami do omawianego projektu, jeżeli zapłata za daną dostawę towarów lub usługę nastąpi na rachunek inny niż wskazany w mającym powstać wykazie, nabywca może zostać pociągnięty do solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe sprzedawcy, jednak tylko w części podatku proporcjonalnie przypadającej na to świadczenie. Istnieje też kolejne ograniczenie – zasadą tą mają zostać objęte bowiem wyłącznie transakcje o wartości ponad 15 tys. zł.
Solidarna odpowiedzialność w VAT – co to jest? Odpowiedzialność solidarna za zaległości podatkowe w VAT polega na tym, że w określonych przez przepisy prawa sytuacjach wierzyciel, jakim jest organ podatkowy, może dochodzić zapłaty podatku od wybranego przez siebie podatnika powiązanego solidarnie z dłużnikiem. Czyli np. jeżeli występuje odpowiedzialność solidarna między podmiotem A i B, gdzie A jest sprzedawcą, a B nabywcą, urząd skarbowy może zażądać zapłaty zaległości podatkowych podmiotu A przez B – do wysokości określonej w przepisach.

Kiedy zmiany w solidarnej odpowiedzialności w VAT?

Wspomniana nowelizacja przepisów m.in. ustawy o VAT oraz Ordynacji podatkowej ma wejść w życie po sześciu miesiącach od opublikowania ustawy zmieniającej w Dzienniku Ustaw. Obecnie (koniec stycznia 2018 r.) projekt ten znajduje się na etapie opiniowania w Radzie Ministrów. Sam projekt ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw z dnia 20 września 2017 roku można znaleźć tutaj.
Zmiany w VAT – podzielona płatność – kliknij po kompendium wiedzy na ten temat!
  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Potrzebujesz
wystawić fakturę?

Zrób to za darmo z programem IFIRMA!

  • Wszystkie rodzaje faktur
  • Baza kontrahentów
  • Program magazynowy
  • Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie