Spółka partnerska – czym jest i jak ją rozliczać?

spółka partnerska

Spółka partnerska to specyficzna spółka osobowa, którą mogą założyć wyłącznie osoby fizyczne wykonujące wolne zawody. Po przystąpieniu do takiej formy działalności stają się one partnerami. W jaki sposób rozliczyć spółkę partnerską przed urzędem skarbowym oraz ZUS?

Masz wolny zawód? Być może to dobre rozwiązanie dla Ciebie! Spółka partnerska to specyficzna spółka osobowa, którą mogą założyć wyłącznie osoby fizyczne wykonujące wolne zawody. Po przystąpieniu do takiej formy działalności stają się one partnerami. W jaki sposób rozliczyć spółkę partnerską przed urzędem skarbowym oraz ZUS?

Spółka partnerska – co to za forma prawna?

Zasady funkcjonowania spółki partnerskiej są określane przez Kodeks spółek handlowych, i kwalifikują ten rodzaj spółki jako osobową – tym samym nie posiada ona osobowości prawnej, ale ma zdolność do czynności prawnych. Partnerami spółki partnerskiej mogą stać się wyłącznie osoby fizyczne, wykonujące wolne zawody, tj:

 • adwokaci
 • aptekarze
 • architekci
 • inżynierowie budownictwa
 • biegli rewidenci
 • brokerzy ubezpieczeniowi
 • doradcy podatkowi
 • maklerzy papierów wartościowych
 • doradcy inwestycyjni
 • księgowi
 • lekarze (w tym dentyści i weterynarze)
 • notariusze
 • pielęgniarki
 • położne
 • radcy prawni
 • rzecznicy patentowi
 • rzeczoznawcy majątkowi
 • tłumacze przysięgli

(zgodnie z art. 88 KSH).

Podatek dochodowy

Prowadząc spółkę partnerską, partnerzy są co do zasady zobowiązani do prowadzenia właściwej ewidencji podatkowej – najczęściej będzie to podatkowa księga przychodów i rozchodów, choć może zdarzyć się także spółka partnerska prowadząca pełne księgi rachunkowe. Obowiązek założenia pełnych ksiąg powstanie po przekroczeniu limitu 2.000.000 euro przychodów ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy; wcześniej spółka może dobrowolnie zdecydować się na pełną księgowość.

Bez względu na formę ewidencji, spółka partnerska nie jest podatnikiem podatku dochodowego – zobowiązani do rozliczenia się z PIT są poszczególni partnerzy. Zasadą jest, że poszczególni partnerzy partycypują w przychodach, kosztach, a także ulgach na zasadach proporcjonalności do udziału w zysku – i dopiero po określeniu właściwych kwot dla danego partnera, dokonuje on wyliczenia podatku we własnym zakresie. Mechanizm ten jest tym samym podobny do stosowanego w spółkach cywilnych.

Spółka a VAT

Odwrotnie niż w podatku dochodowym, dla VAT spółka partnerska stanowi już samodzielny podmiot. Zatem rozliczając VAT, spółka partnerska jest zobowiązana posiadać odpowiednie ewidencje zakupów i sprzedaży VAT, a także składać deklaracje VAT we własnym imieniu.

Spółka partnerska a ZUS

W świetle rozliczeń z ZUS partnerzy spółki partnerskiej traktowani są jak osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą – zatem będą oni podlegali w ZUS standardowym zasadom ubezpieczeniowym. Co ważne, tutaj – tak jak w podatku dochodowym – ubezpieczonym jest każdy z partnerów, a nie sama spółka partnerska. Jeśli partnerzy zdecydowaliby się na zatrudnienie pracownika, jego pracodawcą w świetle prawa byłaby spółka – będzie ona podmiotem rozliczającym ZUS oraz podatki za zatrudnionego. Natomiast odpowiedzialność za ewentualne szkody wyrządzone przez pracownika oraz odpowiedzialność materialną (np. za niewypłacone wynagrodzenie) ponoszą w takim wypadku partnerzy spółki.

Interesują Cię inne spółki? Sprawdź, co jeszcze masz do wyboru!
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość