Spóźnienie z opłacaniem składki chorobowej nie wyklucza z ubezpieczenia chorobowego

opóźnienie z opłacaniem składki chorobowej

Prowadzisz działalność i jesteś objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym? Sprawdź, czy zapłata składki po terminie pozbawia cię ubezpieczenia chorobowego.

Przedsiębiorcy jeśli dokonają zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zyskują prawo do wypłaty zasiłku w przypadku choroby, ale także do innych świadczeń. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, czy spóźnienie z opłaceniem składki chorobowej wyklucza z ubezpieczenia chorobowego.

Spóźnienie z opłaceniem składki chorobowej a ubezpieczenie chorobowe

Do końca 2021 roku ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (SUS) była tak skonstruowana, że opóźnienia we wpłatach składek do ZUS lub wpłaty w niepełnej wysokości bardzo często pozbawiły przedsiębiorcę prawa do zasiłku chorobowego. Dochodziło również do wykreślenia przez ZUS z ubezpieczenia chorobowego w takich przypadkach. Ten niezrozumiały przepis na szczęście został zmieniony. Od 1 stycznia 2022 roku spóźnienie z opłaceniem składki chorobowej nie wyklucza już z ubezpieczenia chorobowego.

Opóźnienia w zapłacie składki chorobowej – zasady od 1 stycznia 2022 roku

W związku z wprowadzoną zmianą przepisów od 2022 roku fakt zapłaty składek ZUS po terminie lub w niepełnej wysokości nie pozbawia już przedsiębiorcy prawa do zasiłku. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca będzie posiadał zadłużenie w ZUS powyżej 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę – 30,10 zł w 2022 roku, to:

  • nie otrzyma wypłaty zasiłku chorobowego do czasu spłaty zadłużenia,
  • spłata zadłużenia musi nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia ZUS,
  • po upływie 6 miesięcy prawo do wypłaty świadczenia ZUS przedawnia się.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość