Spóźnienie z opłacaniem składki chorobowej nie wyklucza z ubezpieczenia chorobowego

opóźnienie z opłacaniem składki chorobowej

Prowadzisz działalność i jesteś objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym? Sprawdź, czy zapłata składki po terminie pozbawia cię ubezpieczenia chorobowego.

Przedsiębiorcy jeśli dokonają zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zyskują prawo do wypłaty zasiłku w przypadku choroby, ale także do innych świadczeń. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, czy spóźnienie z opłaceniem składki chorobowej wyklucza z ubezpieczenia chorobowego.

Spóźnienie z opłaceniem składki chorobowej a ubezpieczenie chorobowe

Do końca 2021 roku ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (SUS) była tak skonstruowana, że opóźnienia we wpłatach składek do ZUS lub wpłaty w niepełnej wysokości bardzo często pozbawiły przedsiębiorcę prawa do zasiłku chorobowego. Dochodziło również do wykreślenia przez ZUS z ubezpieczenia chorobowego w takich przypadkach. Ten niezrozumiały przepis na szczęście został zmieniony. Od 1 stycznia 2022 roku spóźnienie z opłaceniem składki chorobowej nie wyklucza już z ubezpieczenia chorobowego.

Opóźnienia w zapłacie składki chorobowej – zasady od 1 stycznia 2022 roku

W związku z wprowadzoną zmianą przepisów od 2022 roku fakt zapłaty składek ZUS po terminie lub w niepełnej wysokości nie pozbawia już przedsiębiorcy prawa do zasiłku. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca będzie posiadał zadłużenie w ZUS powyżej 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę – 30,10 zł w 2022 roku, to:

  • nie otrzyma wypłaty zasiłku chorobowego do czasu spłaty zadłużenia,
  • spłata zadłużenia musi nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia ZUS,
  • po upływie 6 miesięcy prawo do wypłaty świadczenia ZUS przedawnia się.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość