Blog ifirma.pl

Spóźnienie z opłacaniem składki chorobowej nie wyklucza z ubezpieczenia chorobowego

|
Prowadzisz działalność i jesteś objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym? Sprawdź, czy zapłata składki po terminie pozbawia cię ubezpieczenia chorobowego.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy jeśli dokonają zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zyskują prawo do wypłaty zasiłku w przypadku choroby, ale także do innych świadczeń. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, czy spóźnienie z opłaceniem składki chorobowej wyklucza z ubezpieczenia chorobowego.

Spóźnienie z opłaceniem składki chorobowej a ubezpieczenie chorobowe

Do końca 2021 roku ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (SUS) była tak skonstruowana, że opóźnienia we wpłatach składek do ZUS lub wpłaty w niepełnej wysokości bardzo często pozbawiły przedsiębiorcę prawa do zasiłku chorobowego. Dochodziło również do wykreślenia przez ZUS z ubezpieczenia chorobowego w takich przypadkach. Ten niezrozumiały przepis na szczęście został zmieniony. Od 1 stycznia 2022 roku spóźnienie z opłaceniem składki chorobowej nie wyklucza już z ubezpieczenia chorobowego.

Opóźnienia w zapłacie składki chorobowej – zasady od 1 stycznia 2022 roku

W związku z wprowadzoną zmianą przepisów od 2022 roku fakt zapłaty składek ZUS po terminie lub w niepełnej wysokości nie pozbawia już przedsiębiorcy prawa do zasiłku. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca będzie posiadał zadłużenie w ZUS powyżej 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę – 30,10 zł w 2022 roku, to:

 • nie otrzyma wypłaty zasiłku chorobowego do czasu spłaty zadłużenia,
 • spłata zadłużenia musi nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia ZUS,
 • po upływie 6 miesięcy prawo do wypłaty świadczenia ZUS przedawnia się.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie