W piątek 17.04.2020 r. prezydent podpisał Ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, zwaną Tarczą antykryzysową 2.0. Rozszerzenie tarczy ma pomóc większej ilości przedsiębiorców. Poznajmy proponowane zmiany.
Tarcza 2.0 a świadczenie postojowe
Przedsiębiorcy mogą zainteresować się faktem, że w skład planu tarczy antykryzysowej 2.0 wchodzi możliwość ponownego przyznania świadczenia postojowego. Aby zostało przyznane, przedsiębiorca musi wykazać, że sytuacja finansowa jego firmy nie polepszyła się od wypłaty wcześniejszego świadczenia. Postojowe może zostać wypłacone nie więcej niż 3 razy.
Kolejną nowością jest zniesienie limitu przychodu, który dawał prawo do przyznania postojowego. Dotychczas przedsiębiorca mógł starać się o świadczenie, jeśli jego przychód nie był wyższy niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Tarcza 2.0 ostatecznie znosi ten limit. Przedsiębiorcy mogą wnioskować o postojowe niezależnie od kwoty uzyskanego przychodu.
Przypomnijmy, że świadczenie postojowe mogą otrzymać osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Pod tym hasłem kryją się: osoby prowadzące działalność jednoosobowo i zatrudniające pracowników i osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych – czyli także samozatrudnieni.
Zwolnienie ze składek ZUS zmiany w tarczy 2.0
W tym temacie również wprowadzono istotne zmiany. Restrykcyjne zasady dotyczące osób, którym przysługuje zwolnienie zostały częściowo złagodzone. Odtąd większa liczba osób będzie miała prawo wnioskować o objęcie ulgą.
Zgodnie z tarczą 2.0 przedsiębiorcy zgłaszający do ubezpieczeń od 10 do 49 osób będą przez 3 miesiące zwolnieni z zapłaty składek ZUS do 50% wartości składek wynikających z raportów rozliczeniowych.
Kto dodatkowo może starać się o zwolnienie ze składek ZUS na podstawie nowego projektu ustawy?
- Firmy zatrudniające od 10 do 49 osób. Zwolnienie ze składek ZUS dotąd było możliwe wyłącznie dla zatrudniających do 9 osób.
- Płatnicy składek będący spółdzielniami socjalnymi mogą wnioskować o zwolnienie bez względu na liczbę pracowników, jeśli byli płatnikami przed 1 kwietnia 2020.
- Przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność przed 1 kwietnia.
Ważne!
Warunki zwolnienia ze składek ZUS szerzej opisujemy w specjalnym Kompendium o pomocy dla firm.
Co z opłaconymi składkami za marzec?
To pytanie pojawia się niezwykle często wśród naszych klientów. Wielu przedsiębiorców opłaciło składkę za marzec w obawie przed negatywnymi konsekwencjami.
Tarcza 2.0 wprowadza możliwość zwolnienia ze składki za marzec pomimo jej opłacenia.
Jak mówi tekst ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, Art. 113:
„(…) zwalnia się z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za marzec 2020 r. także wówczas gdy należności te zostały opłacone. Opłacone należności z tytułu składek podlegają zwrotowi na zasadach określonych w art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321 i 568)”
Nie ujawniono jeszcze wytycznych, w jaki sposób będzie można odzyskać opłaconą składkę za marzec. Poinformujemy, gdy tylko taka informacja zostanie upubliczniona.
Pożyczki dla mikroprzedsiębiorców
Plany zawarte w Tarczy uwzględniają większą grupę mikroprzedsiębiorców uprawnionych do uzyskania pożyczki w wysokości do 5 tys. zł. W tym przypadku można zauważyć dwie istotne zmiany:
- Pożyczkę będą mogły otrzymać osoby, które nie zatrudniają oraz nigdy nie zatrudniały pracowników.
- Zrezygnowano z warunku utrzymania przez mikroprzedsiębiorcę stanu zatrudnienia w stosunku do stanu z 29 lutego 2020 r.
Na czym jeszcze skorzystają mikro, mali oraz średni przedsiębiorcy?
Przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać z dofinansowania kosztów wynagrodzeń pracowników, mogą mieć przyznane dofinansowanie od miesiąca złożenia wniosku, a nie jak dotąd – od dnia jego złożenia.
Ponadto przedsiębiorcy nie będą mieli obowiązku utrzymania liczby zatrudnionych pracowników po okresie dofinansowania. Warto zaznaczyć, że wcześniejsza propozycja mówiła o obowiązku utrzymania zatrudnienia do 3 miesięcy po otrzymaniu wsparcia.