Umowa barterowa kiedy ją zawieramy?

W obrocie gospodarczym występuje niezwykła różnorodność w zakresie zawierania umów handlowych. Każda umowa może mieć dowolną formę, nie ma określonych wzorców czy narzuconych kryteriów. Umowa barterowa ma charakter umowy nienazwanej, nie została uregulowana w Kodeksie cywilnym. Zawarcie takiej umowy może być ciekawą alternatywą dla każdej branży. Pomimo, że nie dochodzi do transakcji gotówkowej jest to świadczenie odpłatne.

Umowa barterowa podstawowe założenia

Umowa barterowa jest to wymiana towarów lub usług na towary lub usługi. Może to się odbywać w dowolnej konfiguracji: wymiana towaru na towar; wymiana towaru na usługę; wymiana usługi na usługę.

Komu i dlaczego opłaca się podpisanie umowy barterowej?

Umowa barterowa ze względu na formę – bezgotówkową – jest ciekawą alternatywą dla przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Środki finansowe, szczególnie w początkowej fazie działalności są bardzo ograniczone. Dlatego właśnie w takich sytuacjach warto się zastanowić jak i z kim się wymieniać.

Nie ma przeciwskazań do zawierania umowy barterowej na każdym etapie funkcjonowania firmy. Ulokowanie środków finansowych w towarach, które zalegają na magazynie ogranicza płynność finansową firmy. W takiej sytuacji nawiązanie współpracy barterowej mogłoby być bardzo pomocne.

Wymiana jest fundamentalną zasadą umowy barterowej znaną od setek lat. W ramach posiadanych zasobów można przeprowadzać różnorodne transakcje, a ogranicza nas jedynie nasza pomysłowość.

▲ wróć na początek

Typowe przykłady umów barterowych

Przykład 1

Pani Ola prowadzi firmę reklamową a pan Jan firmę remontową. Pani Ola potrzebuje wyremontować swoje pomieszczenia biurowe. Zawarła z panem Janem umowę barterową na określoną kwotę w ramach, której pani Ola opracuje kampanię reklamową dla firmy remontowej a pan Jan wyremontuje jej biuro.

Przykład 2

Pan Adam zajmuje się szkoleniami informatycznymi. Chce zatrudnić więcej pracowników i potrzebny mu będzie sprzęt informatyczny, ale nie posiada wystarczających środków finansowych na ten cel. Zawarł więc umowę barterową z firmą sprzedającą sprzęt komputerowy w ramach, której on przeprowadzi szkolenia a w zamian otrzyma 2 laptopy.

Przykład 3

Pani Asia i pani Kasia prowadzą butiki z odzieżą damską, ale każda z nich ma nieco odmienny asortyment. Postanowiły zawrzeć umowę barterową w ramach, której wymienią się towarami dzięki czemu wzbogacą swoją ofertę handlową.

Przykład 4

Pan Łukasz prowadzi firmę handlową, zawarł umowę barterową z firmą reklamową, która w zamian za jego towary przygotuje i przeprowadzi kampanię reklamą w Internecie.

Polecamy nasz materiał video:

Barter – definicja i rozliczenie

Co to jest barter? Barter to transakcja handlowa, w ramach której dochodzi do wymiany dóbr o równej wartości – usług lub towarów. Nie dokonuje się w tej transakcji żadnych rozliczeń pieniężnych.

Rozliczenia podatkowe umowy barterowej

Strony umowy barterowej występują w podwójnej roli jako kupujący i sprzedający. Transakcja dokumentowana jest na zasadach ogólnych fakturami. Wymiana barterowa generuje na tle podatku dochodowego zarówno przychody jak i koszty, które muszą być ujęte w ewidencjach księgowych. Fakt, że w większości przypadków są to transakcje neutralne podatkowo nie zmienia tej zasady. Podobne sytuacja wygląda w podatku VAT, towary bądź usługi opodatkowuje się stawką podatku właściwą dla określonej transakcji.

Plusy i minusy

Plusów umowy barterowej jest bardzo wiele o czym pisaliśmy. Ten typ umowy staje się bardziej lub mniej popularny w różnych okresach koniunkturalnych w gospodarce. Wbrew pozorom umowa barterowa jest bardzo czytelna i prosta w swojej konstrukcji. Jedynym słabym ogniwem jest znalezienie właściwego i uczciwego kooperanta do jej zawarcia.

Dowiedz się więcej o umowie barterowej.

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 18 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Sprawdź dostępne modele płatności oraz zależność między zawieszeniem działalności a kontem w ifirma.pl.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań