Blog ifirma.pl

VAT-27 – od lipca zmiany

|
|
4 minut czytania
Zmiany w obrocie towarami wrażliwymi (stal, złom, elektronika) skutkują koniecznością składania nowego typu deklaracji: VAT-27. Kto musi składać VAT-27? VAT-27 składają wyłącznie podatnicy, u których sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust 1 i 9 oraz którzy sprzedają dla innych podatników. Jest to deklaracja przeznaczona dla „vatowców”, których sprzedaż towarów wrażliwych podlega zasadom „odwrotnego obciążenia”.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
VAT-27 jest informacją podsumowującą w obrocie krajowym. Lipiec 2015 lub III kwartał 2015 są pierwszymi okresami rozliczeniowymi, za które są składane. Na VAT-27 znajdą się zatem transakcje, dla których obowiązek podatkowy powstał 1 lipca 2015 r. lub później. Zmiany w obrocie towarami wrażliwymi (stal, złom, elektronika) skutkują koniecznością składania nowego typu deklaracji.

Kto musi składać?

Składają ją wyłącznie podatnicy, u których sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust 1 i 9 oraz którzy sprzedają dla innych podatników. Jest to deklaracja przeznaczona dla „vatowców”, których sprzedaż towarów wrażliwych podlega zasadom „odwrotnego obciążenia”. Informacje podsumowujące składane są – analogicznie do VAT-UE – za okresy, w których wystąpił konkretny rodzaj transakcji sprzedaży. Jeśli nie wystąpią, podatnik nie składa VAT-27. Sprzedaż:
 • elektroniki o wartości powyżej 20 tys. zł (dla jednolitej gospodarczo transakcji), bez limitu kwotowego towarów takich jak stal, złom oraz innych wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy od dnia 1 lipca 2015 r.,
 • usług, w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych,
wymaga złożenia VAT-27.

Terminy VAT-27 – miesięcznie czy kwartalnie?

Deklarację można złożyć za okresy miesięczne lub kwartalne. Podatnik w tym zakresie nie ma wyboru – zobowiązany jest złożyć VAT-27 za takie same okresy, za jakie składa zwykłe deklaracje VAT. Vatowcy rozliczający się miesięcznie, składający VAT-7 złożą VAT-27 miesięczne. Vatowcy rozliczający się kwartalnie składający VAT-7K złożą VAT-27 kwartalne. Informację należy złożyć nie później niż do 25-tego dnia po okresie, za który jest składana, do tego samego urzędu jak zwykłą deklarację VAT. Termin złożenia informacji podsumowującej zależny jest zatem bezpośrednio od zwykłego rozliczenia podatku VAT (miesiąc/kwartał). Treść deklaracji VAT wskazuje czy za dany okres należy złożyć VAT-27. Na deklaracjach VAT zmieniono podział pól, wprowadzając bezpośrednio pole, w którym podatnik musi wykazać sumarycznie dostawy z danego okresu opodatkowane odwrotnym obciążeniem w obrocie krajowym. Brak obowiązku składania „zerowych VAT-27” uregulowany jest bezpośrednio w art. 101a ust 2 – „informacje podsumowujące w obrocie krajowym składa się za okresy rozliczeniowe, w których powstał obowiązek podatkowy”.

Forma składania

Biura rachunkowe składające informację podsumowującą w imieniu podatnika są zobligowane do przekazu drogą elektroniczną. Natomiast podatnik składający we własnym imieniu może wybrać formę. Podatnik może złożyć VAT-27 papierowo lub elektronicznie. Forma składania deklaracji nie ma przełożenia na termin – w przeciwieństwie do informacji podsumowującej VAT-UE gdzie wybór formy decyduje o terminie. Przekazanie drogą elektroniczną nowej informacji podsumowującej wymaga na dzień dzisiejszy zastosowania podpisu elektronicznego. MF niedawno zapowiedziało zmiany w tym zakresie i udostępnienie możliwości składania informacji podsumowujących za pomocą danych autoryzujących – zarówno VAT-UE jak i VAT-27. Kwoty w VAT-27 w odróżnieniu od innych deklaracji VAT, powinny być wykazane w zł i groszach, czyli do dwóch miejsc po przecinku.

VAT-27 jako korekta

Korekta jest składana tylko za okresy, za które najpierw złożono informację podsumowującą. Nie jest możliwe złożenie korekty w odniesienie do okresu, za który nie złożono uprzednio informacji podsumowującej. Druk VAT-27 zawiera pole „korekta informacji”. W odróżnieniu od VAT-UE i VAT-UEK nie ma osobnych druków dla korekt. Korekta zatem jest składana na takim samym typie formularza, na którym była złożona pierwotna informacja.

Zakres danych

Informacja podsumowująca w obrocie krajowym powinna zawierać następujące dane:
 1. nazwę lub imię i nazwisko oraz numer identyfikacji podatkowej podatnika składającego informację podsumowującą w obrocie krajowym,
 2. nazwę lub imię i nazwisko oraz numer identyfikacji podatkowej podatnika nabywającego towary lub usługi,
 3. łączną wartość dostaw towarów oraz świadczonych usług, dla których podatnikiem jest nabywca, w przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 – w odniesieniu do poszczególnych nabywców.
Autor: Joanna Pindelska – BR ifirma.pl
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie