|
|
2 minut czytania

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

W celu dokonywania nabyć towarów na terenie Unii Europejskiej należy zarejestrować się jako podatnik VAT-UE poprzez złożenie w swoim US formularza VAT-R z zaznaczonym polem 59.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów
W celu dokonywania nabyć towarów na terenie Unii Europejskiej należy zarejestrować się jako podatnik VAT-UE poprzez złożenie w swoim US formularza VAT-R z zaznaczonym polem 59.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Jako podatnik VAT-UE stosujemy do transakcji unijnych NIP poprzedzony prefiksem PL. Nabycie towaru na terenie Unii Europejskiej, na podstawie Dyrektyw Unijnych jest opodatkowane podatkiem VAT w Polsce. Jeżeli jesteśmy zarejestrowaniu jako podatnik VAT-UE i kupujemy towar od podmiotu zarejestrowanego w swoim kraju jako podatnik VAT-UE to sprzedawca ma obowiązek sprzedać nam towar przy zastosowaniu stawki VAT 0%, a więc po cenie netto. My, jako podatnik VAT-UE zobowiązujemy się do naliczenia podatku VAT w Polsce i odprowadzenia go do polskiego US. I w tym sensie jesteśmy płatnikiem podatku. Ale zachowujemy tez prawo do odliczenia podatku naliczonego podobnie jak w transakcjach, w których jesteśmy nabywcą w transakcji krajowej. Wyliczenia podatku należy wykonać przez wystawienie faktury wewnętrznej. W serwisie jest ona wystawiana przez zakładkę “Wydatki” ➡ “Dodaj wydatek” ➡ “Wszystkie rodzaje wydatków” ➡ “Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów”.

Moment powstania obowiązku podatkowego i podstawa opodatkowania

Przy wystawianiu faktury wewnętrznej należy zwrócić uwagę na dwie kwestie:
  • Moment powstania obowiązku podatkowego, czyli w jakim terminie musimy rozliczyć transakcję na deklaracji VAT-7 (lub VAT-7K). Obowiązek podatkowy powstaje w dacie wystawienia faktury przez sprzedawcę, ale jeżeli faktura nie zostanie wystawiona, to moment powstania obowiązku podatkowego przypada na 15-ty dzień następnego miesiąca po miesiącu dostawy towaru. Od 2013 roku, obowiązek podatkowy nie powstaje, w momencie gdy przed kupnem towaru kupujący dokonał przedpłaty, zaliczki wpłaty raty, nawet gdy omawiane płatności zaliczkowe są udokumentowane fakturą wystawioną przez zagranicznego kontrahenta.
  • Wartość towaru przyjęta do opodatkowania podatkiem VAT i wartość towaru zaksięgowana jako koszt, to kwota wynikająca z faktury dostawcy powiększona o zapłacone podatki, cła, opłaty, prowizje, ubezpieczenie, koszty opakowania i transportu. Koszty poniesione w walutach przeliczamy na złotówki zgodnie z kursem NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury.
Od wyliczonej podstawy opodatkowania naliczamy podatek VAT zgodnie ze stawkami obowiązującymi na dany towar w Polsce. Faktura wewnętrzna jest księgowania w ewidencji sprzedaży VAT – gdzie jest rejestrowany podatek należny, oraz w ewidencji zakupów VAT – jeżeli mamy prawo do odliczenia podatku naliczonego. Koszt w KPiR jest księgowany na podstawie faktury wystawionej przez sprzedawcę – informację o fakturze wprowadza się na fakturze wewnętrznej. Jeżeli nie dysponujemy dokumentem sprzedaży, to nie mamy prawa do zaksięgowania kosztu w KPiR.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Cała firma
w jednym miejscu?

Z Biurem Rachunkowym i aplikacją IFIRMA masz wszystko pod kontrolą i w jednym narzędziu!

  • Osobista księgowa
  • Fakturowanie
  • Dokumenty
  • Rozliczenia
  • E-commerce
  • Raporty
już od 149zł/mies.
Zleć księgowość
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie