Blog ifirma.pl

Zakup ze zniżką Karty Dużej Rodziny a koszty firmowe

|
|
4 minut czytania
Karta Dużej Rodziny przyznaje rabaty dla członków rodzin wielodzietnych. A czy zakup ze zniżką Karty Dużej Rodziny można zaliczyć do kosztów firmowych?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Czy zakup na Kartę Dużej Rodziny można zaliczyć do kosztów działalności?

Zakupy firmowe, na które przedsiębiorca dostał zniżkę w ramach Karty Dużej Rodziny (KDR) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w PIT. Oczywiście, jeśli dany zakup będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej i spełnia definicję kosztów uzyskania przychodu.

Wszelkie wątpliwości w tym temacie rozwiewa Informacja Ministerstwa Finansów z 2.05.2023. Czytamy w niej, że “(…) na gruncie ustawy PIT, za koszty uzyskania przychodów uważa się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy PIT.

Okoliczność, że podatnik ponosi wydatek korzystając z Karty Dużej Rodziny nie przesądza automatycznie o wyłączeniu tego wydatku z kosztów uzyskania przychodów. Dla zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest istotny związek przyczynowy, chociażby pośredni, pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskaniem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Koszt nie może również znajdować się w katalogu negatywnych kosztów uzyskania przychodów. Poniesiony wydatek może zatem stanowić koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim będzie związany z prowadzoną działalnością.”

Zniżka na Kartę Dużej Rodziny a odliczenie VAT

Jeśli chodzi o możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu ze zniżką Kartą Dużej Rodziny, to nie ma tu już jednolitego stanowiska.

Niektórzy twierdzą, że wykorzystując Kartę Dużej Rodziny nie można działać w charakterze przedsiębiorcy, ponieważ zakup na KDR wyklucza możliwość dokonania zakupów na cele działalności gospodarczej. A zatem dokonując zakupów (towarów/usług) ze zniżką KDR dokonuje się ich na cele osobiste, a nie na firmowe. Co oznacza, że zastosowanie zniżki na KDR powoduje z automatu brak prawa do odliczenia VAT od takiej faktury

Z drugiej strony, doradcy podatkowi nie zauważają, aby ustawa o Karcie Dużej Rodziny wyłączała możliwość użycia KDR do zakupów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Z czego można by wywieść, że jeśli przedsiębiorca dysponuje fakturą z danymi firmowi, a dana rzecz została zakupiona ze zniżką KDR – to ma on prawo do odliczenia VAT od tego zakupu.

Problemem tu może być niechęć sprzedawcy do wystawiania faktury na dane firmowe wraz ze zniżką KDR. Część z nich wymaga, aby kupujący wybrał; czy kupuje jako przedsiębiorca – wtedy wystawia mu fakturę na dane firmowe, ale nie przyznaje zniżki z Karty Dużej Rodziny, czy chce uzyskać zniżkę na KDR – ale wtedy nie wystawi mu faktury na dane firmowe (choć brak NIP na fakturze nie przesądza definitywnie o braku możliwości odliczenia VAT).

Brak obowiązku wystawienia faktury za wykorzystanie Karty Dużej Rodziny?

Jako ciekawostkę, można przedstawić, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.544.2018.13.S.PRM, stwierdził, że sprzedawca nie ma obowiązku dokumentowania zakupów realizowanych z wykorzystaniem Karty Dużej Rodziny za pomocą faktury zawierającej nr NIP nabywcy-przedsiębiorcy. Należy jednak zauważyć, że jest indywidualna interpretacja, czyli wydana dla konkretnej osoby (w tym przypadku spółki), we wskazanym we wniosku jej stanie faktycznym. Ponadto dotyczy ona stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia stanu faktycznego (23 sierpnia 2018 r.). A i nie są też rzadkie zmiany wydanych interpretacji interpretacji indywidualnych, więc i ta może być w przyszłości zmieniona…

Zakup ze zniżką KDR w kosztach firmowych – podsumowanie

Zakup ze zniżką na Kartę Dużej Rodziny na pewno można ująć w kosztach PIT – tutaj mamy jasne stanowisko Ministerstwa Finansów.

Co do odliczenia VAT to udzielane są różne odpowiedzi: z jednej strony w ustawie o VAT nie widać żadnych przepisów, które wyłączałyby możliwość odliczenia odliczenia podatku od faktur z KDR. Z drugiej strony, można spotkać się z głosem mówiącym, że przepisy Karty Dużej Rodziny stanowią o tym, że zakupy są realizowane dla rodziny więc nie mogą nią być realizowane zakupy dla firmy.

Eksperci opowiadają się ze stanowiskiem, że KDR nie powinna wykluczać możliwości odliczenia VAT. Znaczenie ma dowód dokumentujący zakupy oraz faktyczne wykorzystanie/przeznaczenie zakupów.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Najważniejsze pytania

    1. Czy zakup ze zniżką Karty Dużej Rodziny można zaliczyć do kosztów działalności?

      Tak, zakupy firmowe, na które przedsiębiorca otrzymał zniżkę w ramach Karty Dużej Rodziny, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w PIT, jeśli są one wykorzystywane w działalności gospodarczej i spełniają definicję kosztów uzyskania przychodu.
    2. Czy zniżka na Kartę Dużej Rodziny ma wpływ na odliczenie VAT?

      W tym zakresie nie ma jednolitego stanowiska. Niektórzy twierdzą, że wykorzystanie Karty Dużej Rodziny wyklucza możliwość odliczenia VAT od zakupu, uważając, że zakupy na KDR są przeznaczone wyłącznie dla celów osobistych. Jednak eksperci podatkowi argumentują, że przepisy Karty Dużej Rodziny nie wykluczają możliwości odliczenia VAT od faktur z KDR, jeśli zakupy są dokumentowane i wykorzystywane w działalności gospodarczej.
    3. Czy konieczne jest wystawienie faktury za wykorzystanie Karty Dużej Rodziny?

      Nie ma obowiązku wystawienia faktury zawierającej numer NIP nabywcy-przedsiębiorcy za zakupy z wykorzystaniem Karty Dużej Rodziny. Istnieje jednak indywidualna interpretacja, która wskazuje na brak takiego obowiązku. Należy jednak pamiętać, że interpretacje indywidualne mogą ulegać zmianom, dlatego warto monitorować aktualne przepisy.
    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl
    Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie