Czy zakup na Kartę Dużej Rodziny można zaliczyć do kosztów działalności?
Zakupy firmowe, na które przedsiębiorca dostał zniżkę w ramach Karty Dużej Rodziny (KDR) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w PIT. Oczywiście, jeśli dany zakup będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej i spełnia definicję kosztów uzyskania przychodu.
Wszelkie wątpliwości w tym temacie rozwiewa Informacja Ministerstwa Finansów z 2.05.2023. Czytamy w niej, że “(…) na gruncie ustawy PIT, za koszty uzyskania przychodów uważa się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy PIT.
Okoliczność, że podatnik ponosi wydatek korzystając z Karty Dużej Rodziny nie przesądza automatycznie o wyłączeniu tego wydatku z kosztów uzyskania przychodów. Dla zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest istotny związek przyczynowy, chociażby pośredni, pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskaniem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Koszt nie może również znajdować się w katalogu negatywnych kosztów uzyskania przychodów. Poniesiony wydatek może zatem stanowić koszt uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim będzie związany z prowadzoną działalnością.”
Zniżka na Kartę Dużej Rodziny a odliczenie VAT
Jeśli chodzi o możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu ze zniżką Kartą Dużej Rodziny, to nie ma tu już jednolitego stanowiska.
Niektórzy twierdzą, że wykorzystując Kartę Dużej Rodziny nie można działać w charakterze przedsiębiorcy, ponieważ zakup na KDR wyklucza możliwość dokonania zakupów na cele działalności gospodarczej. A zatem dokonując zakupów (towarów/usług) ze zniżką KDR dokonuje się ich na cele osobiste, a nie na firmowe. Co oznacza, że zastosowanie zniżki na KDR powoduje z automatu brak prawa do odliczenia VAT od takiej faktury
Z drugiej strony, doradcy podatkowi nie zauważają, aby ustawa o Karcie Dużej Rodziny wyłączała możliwość użycia KDR do zakupów wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Z czego można by wywieść, że jeśli przedsiębiorca dysponuje fakturą z danymi firmowi, a dana rzecz została zakupiona ze zniżką KDR – to ma on prawo do odliczenia VAT od tego zakupu.
Problemem tu może być niechęć sprzedawcy do wystawiania faktury na dane firmowe wraz ze zniżką KDR. Część z nich wymaga, aby kupujący wybrał; czy kupuje jako przedsiębiorca – wtedy wystawia mu fakturę na dane firmowe, ale nie przyznaje zniżki z Karty Dużej Rodziny, czy chce uzyskać zniżkę na KDR – ale wtedy nie wystawi mu faktury na dane firmowe (choć brak NIP na fakturze nie przesądza definitywnie o braku możliwości odliczenia VAT).
Brak obowiązku wystawienia faktury za wykorzystanie Karty Dużej Rodziny?
Jako ciekawostkę, można przedstawić, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.544.2018.13.S.PRM, stwierdził, że sprzedawca nie ma obowiązku dokumentowania zakupów realizowanych z wykorzystaniem Karty Dużej Rodziny za pomocą faktury zawierającej nr NIP nabywcy-przedsiębiorcy. Należy jednak zauważyć, że jest indywidualna interpretacja, czyli wydana dla konkretnej osoby (w tym przypadku spółki), we wskazanym we wniosku jej stanie faktycznym. Ponadto dotyczy ona stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia stanu faktycznego (23 sierpnia 2018 r.). A i nie są też rzadkie zmiany wydanych interpretacji interpretacji indywidualnych, więc i ta może być w przyszłości zmieniona…
Zakup ze zniżką KDR w kosztach firmowych – podsumowanie
Zakup ze zniżką na Kartę Dużej Rodziny na pewno można ująć w kosztach PIT – tutaj mamy jasne stanowisko Ministerstwa Finansów.
Co do odliczenia VAT to udzielane są różne odpowiedzi: z jednej strony w ustawie o VAT nie widać żadnych przepisów, które wyłączałyby możliwość odliczenia odliczenia podatku od faktur z KDR. Z drugiej strony, można spotkać się z głosem mówiącym, że przepisy Karty Dużej Rodziny stanowią o tym, że zakupy są realizowane dla rodziny więc nie mogą nią być realizowane zakupy dla firmy.
Eksperci opowiadają się ze stanowiskiem, że KDR nie powinna wykluczać możliwości odliczenia VAT. Znaczenie ma dowód dokumentujący zakupy oraz faktyczne wykorzystanie/przeznaczenie zakupów.