Zaliczka na kasie jako przychód – nowe terminy zgłoszeń do US

zaliczka na kasie jako przychód

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym wprowadza szereg zmian, min. w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym wprowadza szereg zmian, min. w podatku dochodowym od osób fizycznych. Jedna z planowanych zmian dotyczy art. 14 ustawy o PIT i momentu uznawania zaliczek zaewidencjonowanych na kasie jako przychód. Podatnicy przyjmujący zaliczki, które podlegają zaewidencjonowaniu na kasie fiskalnej mają prawo uznać otrzymaną zaliczkę za przychód w dacie otrzymania wpłaty. Możliwość skorzystania z tej opcji wymaga jednak zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego.

Zaliczka na kasie – planowane zmiany

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zgłoszenia należy dokonać do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży na kasie. W przypadku podatników już prowadzących ewidencje na kasie, zgłoszenie dokonywane jest do 20 stycznia roku podatkowego, od którego podatnik chce skorzystać z tej możliwości.

Jeśli w kolejnych latach podatnik nadal będzie stosował ten sposób rozliczeń, również zawiera taką informację w zeznaniu rocznym za te lata. Podatnik nie będzie miał już obowiązku informowania US o rezygnacji z uznawania zaliczek na kasie. Brak takiej informacji w zeznaniu złożonym za dany rok będzie dla US sygnałem, iż dla danego roku podatnik nie uznawał już zaliczek podlegających ewidencji na kasie jako przychód.

Dodatkowo w planowanej treści art. 14 ust. 1j pojawiła się informacja, iż podatnik, który wybrał omawianą możliwość stosuje ją cały rok. W obecnej, takiego zapisu nie ma, ale na takim stanowisku stoi Krajowa Informacja Skarbowa. W przypadku, kiedy ze wskazanej możliwości chce skorzystać spółka, obowiązek poinformowania o tym dotyczy wszystkich wspólników w ich zeznaniach rocznych.

Zgodnie z wersją projektu z 27 września 2017 powyższe zmiany miały wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018. W tym momencie projekt jest na etapie opiniowania.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość