Biała lista podatników – co się zmieni?

Ministerstwo Finansów udostępniło do tej pory kilka narzędzi pomocnych przy sprawdzaniu partnerów handlowych zarówno przyszłych jak i obecnych. Weryfikacja statusu podatkowego w VAT, rejestracji w CEIDG, w Krajowym Rejestrze Sądowym, w bazie REGON to typowe narzędzia, z których coraz częściej korzystają przedsiębiorcy. Często sprawdzanie kontrahenta jest pośrednio wymuszane przez sankcje finansowe nakładane przez organy skarbowe za brak należytej staranności w VAT. Od września 2019 roku powstanie biała lista podatników VAT, która ma z założenia usprawnić proces kontroli partnerów biznesowych.

Biała lista podatników VAT

Sprawdzanie kontrahenta w różnego rodzaju rejestrach jest niezwykle czasochłonne i kosztochłonne. Często wspomniane rejestry nie są kompatybilne co dodatkowo komplikuje sprawę. Nowa funkcjonalność jaka ma być wdrożona od 1 września 2019 r. – ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 roku (Dz.U. 2019 poz. 1018) zmieniająca między innym ustawę o podatku od towarów i usług – w założeniach ma pomóc przedsiębiorcy.

Jakie informacje znajdą się na białej liście podatników?

Nowy rejestr podatników będzie zawierał między innymi:

 • Informacje o statusie podatnika w VAT: zarejestrowany, wykreślony, przywrócony do rejestru, z odmową rejestracji,
 • Wszystkie niezbędne dane ewidencyjne: imię i nazwisko, nazwa firmy, NIP, REGON, PESEL, informacje o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego,
 • Adresy prowadzenia działalności gospodarczej, adres zamieszkania,
 • Data rozpoczęcia działalności gospodarczej z historią zmian,
 • Numery rachunków bankowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ta ostatnia zmiana budzi najwięcej emocji, ponieważ niesie określone konsekwencje w podatku PIT, CIT i VAT. A o co konkretnie chodzi?

▲ wróć na początek

jak działa biała lista VAT?

Biała lista podatników VAT – najważniejsze informacje

Biała lista podatników a zmiana ustawy o PIT i CIT

Wykaz rachunków bankowych jaki będzie można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej nie będzie tylko służył informacyjnie przedsiębiorcy. Ustawy podatków dochodowych wprowadzą stosowne przepisy, które nie pozwolą ująć w kosztach uzyskania przychodów płatności za faktury na rachunki inne niż wskazane w wykazie.

Nie dotyczy to wszystkich płatności tylko tych, których kwota przekroczy 15.000 zł. Na chwilę obecną istnieje obowiązek realizacji płatności przelewem bankowym powyżej tej kwoty.

Konsekwencje zapłaty na rachunek bankowy inny niż na wykazie

W sytuacji, gdy przedsiębiorca dokona płatności na rachunek bankowy, który nie został odnotowany na wykazie wówczas nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatku powyżej kwoty 15.000 zł. W takim przypadku dojdzie do zmniejszenia kosztów lub zwiększenia przychodów w przypadku braku wystarczającej kwoty kosztów.

Polecamy nasz materiał video:

Biała lista podatników – najważniejsze zagadnienia:

Czym jest biała lista podatników? Jakie pełni funkcje? Jakie są konsekwencje wpłat na rachunek inny niż zawarty na białej liście podatników VAT?

Planowanie wejście zmian w PIT i CIT

Zmiany ustaw o podatkach dochodowych co do zasady powinny być wprowadzane z mocą od 1 stycznia przyszłego roku. Tak też jest w tym przypadku, dlatego zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Przeprowadzanie weryfikacji rachunków bankowych na dzień zlecenia przelewu bez narzędzi wspomagających ze strony banków będzie dodatkowym obciążeniem dla przedsiębiorcy.

Polecamy również: Biała lista VAT – czy rachunek kontrahenta trzeba weryfikować przy każdej płatności?

▲ wróć na początek

Biała lista – najważniejsze pytania

Czym jest biała lista VAT?

Wykaz informacji o podatnikach VAT, nazywany również białą listą podatników VAT zaczął funkcjonować 1 września 2019 roku. Biała lista to specjalna wyszukiwarka, która służy do weryfikacji kontrahentów. Znaleźć ją można na stronie MF oraz w CEIDG.

Czy korzystanie z wyszukiwarki MF jest obowiązkowe?

Rozwiązanie udostępnione przez Ministerstwo Finansów zastąpiło funkcjonujące do tej pory rozwiązania czyli listy podatników VAT (zarejestrowanych i niezarejestrowanych jak również wykreślonych i przywróconych). Korzystanie z białej listy podatników VAT nie jest obowiązkowe. Co nie zmienia faktu iż brak weryfikacji kontrahenta w wykazie może powodować negatywne konsekwencje

Jakie informacje są potrzebne aby skorzystać z białej listy VAT?

Aby móc wyszukać informacji na temat interesującego nas podmiotu znajdującego się na białej liście podatników VAT musimy posiadać jedną z danych:

 1. NIP
 2. REGON
 3. numer rachunku bankowego
 4. nazwa lub jej fragment

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 19 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań