Umowa zlecenie

Umowa-zlecenie jest uregulowana w Kodeksie Cywilnym, a nie w Kodeksie Pracy, dlatego nazywamy ją umową cywilnoprawną. Jest to umowa starannego działania, czyli ważna jest wykonywana praca, niekoniecznie prowadząca do jakiegoś rezultatu. Umowa-zlecenie może być płatna lub nieodpłatna. Umowa-zlecenie powinna określać: strony umowy, datę jej rozpoczęcia i wygaśnięcia, przedmiot zlecenia (powinien być określony dokładnie), wynagrodzenie, czy […]

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Umowa-zlecenie jest uregulowana w Kodeksie Cywilnym, a nie w Kodeksie Pracy, dlatego nazywamy ją umową cywilnoprawną. Jest to umowa starannego działania, czyli ważna jest wykonywana praca, niekoniecznie prowadząca do jakiegoś rezultatu. Umowa-zlecenie może być płatna lub nieodpłatna.

Umowa-zlecenie powinna określać:

  • strony umowy,
  • datę jej rozpoczęcia i wygaśnięcia,
  • przedmiot zlecenia (powinien być określony dokładnie),
  • wynagrodzenie,
  • czy zleceniobiorca posiada inny tytuł do ubezpieczenia społecznego (jeśli tak, to jaki?),
  • powinna być podpisana przez obie strony.

Koszty uzyskania przychodów przy umowach-zlecenia wynoszą przeważnie 20%. Koszty odejmujemy od przychodu pomniejszonego o część składki na ubezpieczenia społecznie.

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, pracodawca podejmuje decyzje o wysłaniu zleceniobiorcy na badania lekarskie. W umowie określamy, kto ponosi koszty badań i szkoleń BHP.
Umowę-zlecenia można rozwiązać w każdym czasie ze skutkiem natychmiastowym.

Czym różni się umowa o pracę od umowy-zlecenia? Przede wszystkim brak jest podporządkowania wykonawcy zlecającemu. Osoba zatrudniona na podstawie umowy-zlecenia sama określa czas i miejsce wykonania usługi.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.